«Историјски сусрет» се поново одгађа
Италијански лист Република је ове недеље изјавио да у наредној будућности може бити одржан «историјски сусрет» шефова Римско-католичке и Руске православне цркве. Своју увереност је лист потврдио цитатима председника Оделења спољних црквених веза РПЦ митрополита Волоколамског Илариона, у којима су тобоже усклађена евентуална места тог сусрета. Додуше, Московска патријаршија је демантовала те изјаве.
Шеф руског црквеног МСП је заиста посетио Рим и срео се са понтификом. Разговор митрополита Илариона с папом Фрањом вероватно је био повод за шпекулације о скором «историјском сусрету». У РПЦ се чуде због ликовања католика. Прво, то није прва посета председника Оделења спољних црквених веза РПЦ понтифику. Друго, могућност таквог сусрета нико не пориче. Разговори о томе се воде у току неколико деценија. Међутим, ни термин, ни место сусрета никада нису били поменути. О томе је рано размишљати, потребно је решити низ других, важнијих проблема. У противном случају сусрет ће имати само званични карактер, ничем неће водити, истакао је у интервјуу Гласу Русије секретар Оделења спољних црквених веза Московске патријаршије за међухришћанске односе свештеник Дмитриј Сизоненко.
- Неопходно је размислити зашто је потребан тај сусрет. За сада је за њега заинтересован уски круг новинара и јавности, који не сачињавају огроман број верника наших цркава. За сада нема предувета и услова за одржавање таквог сусрета.
Међутим, цркве имају шта да размотре. Например, проблем римско-католичке мисионарске експанзије на канонским територијама руског православља. Реч је пре свега о Естонији, Украјини и Русији, - сматра историчар религија Јуриј Табак.
- Главна препрека у преговорима између првојерарха две цркве има политички карактер, повезан с политичко-имовинским односима међу Црквама. Пре свега је реч о Украјини, где постоји јако супротстављање између Московске патријаршије и Римско-католичке цркве. Осим тога, знатни чинилац, који је узрок сложених односа две цркве, њихова је мисионарска делатност Например, католичка црква шаље у Русију своје представнике, који служе на канонској територији РПЦ, што не може да се допада Московској патријаршији.
Међутим, православни свет и католици имају много заједничких тема. Главна је и актуелна тема помоћ хришћанима Сирије и Блиског Истока. Управо о томе је била реч приликом сусрета митрополита Илариона и папе Фрањо у Ватикану, о томе је говорио Патријарх Московски и све Русије с архимандритом Миланским кардиналом Анџелом Сколом у Москви.
Веома је вероватно, да ће захваљујући заједничком раду православаца и католика у очувању хришћанства доћи време, када историјска неслагања цркава престаће да играју битну улогу. Такву је увереност изразио у узвратном говору кардинал Скола. Онда ће бити могућ и сусрет шефова обе цркве. За сада се понтифик припрема за посету председника Русије. Планира се да ће Владимир Путин доћи у вечни град крајем новембра, те ће се вероватно састати с папом Фрањом. То ће бити њихов први разговор. Руски лидер је већ три пута састао с понтифицима: у марту 2007. године с Папром Римским Бенедиктом Шеснаестим, а у јуну 2000. и у новембру 2003. године с његовим претходником Јованом Павлом Другим.
Милена Фаустова,
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »