Ако Мао замени Абрахама
Ових дана кинеска новинска агенција Синхуа предложила је да се деамериканизује свет и да се између осталог уведе поред долара друга резервна валута. О јуану при томе се ништа не говори. Али не може се искључити да није далеко дан када ће у неким регионима планете банкноте са портретима Мао Цетунга делимично или потпуно заменити зелене новчанице са ликом Абрахама Линколна и других великих председника САД.
Новинска агенција Синхуа је кинески државни медиј. Зато се може претпоставити да њен сарадник Лиу Чанг који је објавио у свом чланку на енглеском сајту агенције идеју деамериканизације света не противречи одговарајућем ставу владе Кине. Лиу Чанг сматра да ће повећање улоге земаља у развоју у Светској банци и ММФ и стварање алтернативе долару омогућити човечанству да се осигура од редовни претњи од таквог колапса.
Светски финансијско-економски ситем заснован на доминацији САД и владавини долара као главне јединице за обрачунавање не одговара не само Кини. Како је истакао у интервјуу за Глас Русије експерт за земље Источне Азије из МГИМО Андреј Иванов, многи сада размишљају да је потребно увести нове резервне валуте.
- Друга је ствар колико је ова идеја остварива. Јер само жеља Кине и не само Кине за реализацију ове идеје није довољна. Поред тога што вероватно многи у САД признају да је овај систем почео да багује, али од њега САД не могу да одустану и пре ће чинити све да сачувају своје водеће позиције.
По мишљењу Андреја Иванова, формирање новог финансијско-економског уређења света може да изазове заоштравање конкуренције између САД и Кине, који су у свету поделили прво и друго место по величини националних економија. Ако Кина иступи као иницијатор алтернативног модела међународног економског система, биће јој потребна подршка спонзора, и у томе Пекингу ће морати да помажу земље БРИКС.
- Теоријски, уз најнеповољнији развој актуалне ситуције, Кина може да је искористи, узимајући у обзир чињеницу да је Пекинг сакупио највећу у свету резерву долара, допушта економиста Наталија Карпова.
Ако се одједном заиста деси таква озбиљна криза, мислим да ће то управо бити то време када Кинези једноставно избаце своју валуту на тржиште. Мада њима то за сада није превише корисно. Али када се то ипак деси, на то ће криза једноставно подстаћи.
Истовремено експертски кругови и медији претпостављају да изразивши мисао о деамериканизацији Кина алудира на своју већу улогу и жељу да заузме водећи положај у свету. Али овај задатак, по речима Андреја Иванова, врло је отежан низом околности. Економски успеси Кине у многоме се објашњавају управо успешном економском сарадњом са Америком, Европом, са земљама Пацифичког прстена. Превише очигледни покушаји Кине да избије у светске доминанте биће негативно примљени у Пацифичком региону, САД и Европи и они ће изазвати општу забринутост и узнемиреност. То може да оштети економске везе између датих региона и Кине и да доведе до успореног темпа њеног развоја. Пекинг то добро схвата, зато тешко да ће Кина гурати идеју свог брзог уздизања и претварања у доминантну силу. При томе Кина, наравно, неће пропустити могућност да покаже свету своје способности да врши одређене лидерске функције и нуди алтернативне моделе светског поретка.
Никита Сорокин,
- Извор
- Глас Русије, фото: © Flickr.com/helga tawil souri/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »