САД прецртале Силајџића!
Лидер СБиХ наступа све агресивније јер рачуна да ће уместо републиканаца, за које је непожељан, на власт доћи демократе и заузети другачији став према њему
Председавајући Председништва БиХ Харис Силајџић намерно потпаљује страсти и изазива политичку нестабилност у БиХ јер се узда у победу демократе Барака Обаме на предстојећим председничким изборима у БиХ и повратак политике „холбруковања" Срба, која је обележила мандат Била Клинтона, тврди за Пресс РС одлично обавештени извор близак америчкој администрацији.
Наш саговорник је, међутим, уверен да је Силајџићева стратегија потпуно погрешна и да ће демократе заузети потпуно другачији став према БиХ, због чега лидер Странке за БиХ све чешће у дипломатским круговима широм света наилази на затворена врата.
- Силајџић је, очигледно, убацио у „пету брзину" и у свакој прилици и на сваком месту понавља тезе о „геноцидној" Републици Српској и наводном настојању актуелног политичког врха РС да разбије БиХ и тај ентитет припоји Србији или избори његову самосталност. Он рачуна на подршку вероватно будућег потпредседника САД Џозефа Бајдена, иначе доказаног бошњачког лобисте и старог пријатеља Бошњака Ричарда Холбрука, који је један од кандидата за државног секретара - каже извор Пресса РС.
Непожељан у УН
Према његовим тврдњама, ни Бајден, а ни Холбрук, уколико уопште уђе у нову администрацију, неће помоћи Силајџићу јер демократе имају сасвим другачији приступ БиХ него раније.
- Силајџић је чуо да нова администрација жели озбиљније да се позабави Босном. Ипак, он је у заблуди јер тај озбиљнији ангажман, пре свега, подразумева притисак на бошњачке политичаре да се најзад разрачунају с терористима и муџахединима који су пронашли уточиште у БиХ, као и с растућим утицајем екстремног вехабизма. То су прави приоритети америчке политике у Босни - тврди наш саговорник.
Он истиче да се због тога Силајџић у седишту Уједињених нација и третира као „непожељан саговорник", баш као и његов министар иностраних послова Свен Алкалај. Аналитичар Џевад Галијашевић тврди да су Силајџићу сва важнија врата у међународним институцијама затворена већ три године, а да су томе кумовали његова ратна прошлост и изузетно лоши односи с америчком републиканском администрацијом.
Данак ратној прошлости
- Силајџић је потпуно свестан ситуације у којој се нашао и сада покушава да из ње изађе, а стратегију темељи на вероватној победи Барака Обаме на америчким председничким изборима. Он жели да односе у БиХ доведе до тачке кључања како би се након успостављања нове америчке администрације та земља активније укључила у решавање овдашњих проблема - каже Галијашевић за Пресс РС.
Потпредседник ПДП-а Слободан Наградић истиче да информације о хладном односу САД-а према лидеру Странке за БиХ нису изненађујуће ни за кога ко прати дешавања у Босни.
- Међународној заједници добро је позната Силајџићева улога у довођењу муџахедина за време рата у БиХ, и то не сме да се занемари. Међутим, треба имати на уму да Америка од исте особе увек може да прави и хероја и негативца, и миротворца и ратног хушкача, што зависи од њених потреба. Зато треба сачекати да неко званично потврди ове информације о промени америчког курса према Силајџићу - каже Наградић.
- Извор
- Пресс
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Остале новости из рубрике »