BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Америка без финансијског компаса

 Америка без финансијског компаса
31.10.2008. год.

Криза зачета на хипотекарном тржишту САД има све озбиљније глобалне размере, сматра шеф ММФ-а Доминик Штрас-Кан, амерички председник Џорџ Буш и даље оптимиста

Свет полако почиње да хвата паника због кризе америчког финансијског тржишта, сведочи јучерашња процена председника Међународног монетарног фонда Доминика Штрас-Кана. „Финансијска криза зачета на америчком хипотекарном тржишту је кудикамо озбиљнија него што је изгледала пре само неколико недеља. Та криза има све озбиљније глобалне размере. За светско финансијско тржиште ризик и опасност су изузетно велики. Параметри глобалног привредног пословања се погоршавају. Америчке привредне недаће одразиће се на друге економије света, ситуација захтева глобални одговор”, упозорио је Штрас-Кан у изјави коју Асошијетед прес преноси из Париза. 

Несвакидашња викенд-одлука Централне банке САД (Фед) да се директно умеша у спасавање инвестиционе Беар Стернс банке од банкрота због губитака на тржишту станоградње САД запрепастила је берзе широм света, али и америчко јавно мњење.

Чије интересе штити Централна банка САД? Моћних америчких инвестиционих банака које су очекивале да препродајом ризичних хипотекарних кредита другима зараде огромне профите, или стотина хиљада Американаца којима због неотплаћивања одобрених кредита, прети присилна пленидба „америчког сна”? 

ФЕД - Централна банка САД најновијим пакетом мера за оживљавање привредног и финансијског тржишта Америке, ставља своју репутацију на коцку, проценио је јуче „Њујорк тајмс”.

Нико не зна колико ће још финансијских институција затражи помоћ из новчаних јасли Фед-а, колико пара могу да траже, нити колико ће Фед бити принуђен да прихвати ризичне гаранције, додаје „Вашингтон пост”. 

Светске берзе не разумеју на чему амерички председник Буш заснива упорни оптимизам у снагу привреде и финансијског система САД. „Када Буш говори да америчка привреда има здраве темеље, звучи као Хувер 1930. године у доба великог краха Волстрита”, преноси агенција Блумберг.

Берзе са зебњом ишчекују исход редовног заседања управног одбора Феда о евентуалном даљем снижавању базне каматне стопе – шестог по реду од краха хипотекарног тржишта прошлог лета.

Криза стамбеног сектора

Мајкл Џонсон је „под водом“ - дугује више за хипотеку него што му кућа вреди - што је стање у које из дана у дан тоне све већи број Американаца. Тренутно је „под водом“ око 12 милиона Американаца али се ова „епидемија“ наставља и даље шири.

Финансијска криза је погодила народ - готово један од шест власника кућа у САД открива да му је дуг већи од вредности имања, што америчкој економији прети новим таласом заплена имовине и банкротстава.

Међу угроженима је и Ен Неуком (64), секретарица из Калифорније која је купила кућу у Аризони 1996. године. "То је требало да буде кућа снова, али се претворила у ноћну мору", каже Ен. Она дугује 207.000 долара за кућу чија је вредност сада пала на 150.000.

Док многе породице чија је имовина склизнула у минус једноставно предају кључеве банкама и одлазе, Ен Неуком је прогоњена страхом да ће изгубити и уштеђевину од 65.000 долара коју је дала као депозит за кредит. "Многи нису уплатили никакав депозит за кућу па могу мирно да оду. Али, нема дрвета на коме расте 65.000 долара" што је моја целокупна уштеђевина, каже она.

Око 12 милиона Американаца данас дугује више него што њихова кућа вреди. Крајем прошле године таквих Американаца је било 6,6 милиона, а у децембру 2006 било их је нешто више од 3 милиона, наводи Ројтерс. Када ово сагледамо јасно видимо да криза не јањава већ се рапидно продубљује. Ако треба показати прстом на озбиљан проблем данашње Америке то је чињеница да су милиони власника кућа "под водом", кажу економисти.

Ако, као Ен Неуком, свима буде заплењена имовина због неплаћања дуга, то ће довести до вишка кућа на тржишту, одлагања опоравка стамбеног сектора и додатног притиска на банке са товаром нових ненаплативих потраживања. Потрошња становништва је већ у озбиљном паду јер су Американци најзад открили да више не могу да се задужују на рачун својих кућа, односно хипотеке, да би финансирали свој потрошачки животни стил.

У економији која се успорава, не треба много да се утонула хипотека гурне још дубље - у немогућност плаћања. Довољан је било какав неочекиван трошак и ево вас "под водом". Бројка оних који упадају у немогућност плаћања се стално повећава јер многе су банке банкротирале па су људи изгубили посао. Посао губе и многи из фирми у грађевинском сектору као и пратећој индустрији што је нормално за економију која се успорава. Много је ствари које су Американце довела у овај фијаско, али је то пре свега потрошачки животни стил. Тако су се многи у невољама нашли тако што су рефинансирали своју хипотеку да би дошли до готовине у време када је вредност некретнина расла и када им се чинило да је ново задуживање на рачун куће посао готово без ризика.

Ен Неуком је затражила банкротство у мају пошто више није могла да плаћа хипотекарне рате за своју кућу у Кејп Коралу, до јуче бурно растућем граду на југу Флориде. У САД и грађани, као и фирме могу да траже судску заштиту од поверилаца тиме што ће објавити банкротство.

Како се очекује да ће цене кућа пасти у просеку за још 10 одсто, економисти кажу да ће се 16,6 милиона америчких кућевласника наћи "под водом" до септембра идуће године. Аналитичари тврде да ће криза стамбеног сектора коштати америчке пореске обвезнике далеко више од 700 милијарди долара које је влада САД одвојила за рекапитализацију банака и куповину тешко наплативних дугова од финансијских институција. Влада ће морати, кажу они, да почне да пуни ову рупу а то ће ићи директно из џепа пореских обвезника.

Држава је тренутно обузета спасавањем банака и мало је учинила да помогне појединцима који се упињу да исплате своје хипотеке. Сем програма "Нада сад" (Hope Now), који је омогућио неколико стотина хиљада "прилагођавања" плаћања стамбеног дуга, ништа више није учињено.

Оба председничка кандидата, и Обама и Мекејн, изложили су планове за помоћ угроженим кућевласницима. Али, критичари кажу да нема детаља о томе како то мисле да ураде. Премало је јасних активности и мало усаглашености по питању шта учинити да би се извукли они који су „испод воде“. У овом часу готово половина кућа које се у САД продају је из хипотекарне заплене. За оне као што је Ен Неуком, свако решење државе и економиста ће бити касно. Сваког дана, каже она, очекује писмо са роком од 21 до 30 дана да напусти кућу коју је купила 2000.



  • Извор
  • Српска политика
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА