BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ко не жели Дејтон

Ко не жели Дејтон
15.10.2008. год.

Сарајевски политичари не желе да прихвате постојање Републике Српске, каже посланик СНСД-а Славко Јовичић

Бањалука Од нашег сталног дописника
Бањалука, 12. октобра – Посебна седница Народне скупштине Републике Српске, заказана за сутра, већ је изазвала оштру полемику, у коју су се поред домаћих политичара укључили и међународни званичници. Првенствено високи представник међународне заједнице Мирослав Лајчак и амерички амбасадор у Сарајеву Чарлс Инглиш.

Седница републичког парламента на којој ће се расправљати о укупним односима у Босни и Херцеговини, подсетимо, сазвана је на захтев председника Републике Српске др Рајка Кузмановића. Разлог за сазивање посебне седнице су личне оцене о стању у Босни и Херцеговини које је председавајући њеног Председништва Харис Силајџић недавно изнео у Генералној скупштини Уједињених нација и Парламентарној скупштини Савета Европе.

У Информацији о укупном стању у БиХ, коју је Кабинет председника Републике Српске упутио посланицима, оцењено је да су Силајџићеви говори „отворени напад на Дејтонски мировни споразум, основни међународни уговор који гарантује мир и стабилност” у БиХ. Осим нетачним оценама, навео је др Кузмановић, Силајџић је, поготово у Генералној скупштини УН, баратао и нетачним подацима о броју мртвих, рањених, протераних и расељених током рата у БиХ.

У њој је наведено да Силајџићеви иступи и документи појединих бошњачких политичких партија недвосмислено показују да је покренута оркестрирана и осмишљена кампања „за урушавање Дејтонског мировног споразума и Републике Српске”.Због тога је председник Републике Српске предложио Народној скупштини да позове међународну заједницу да „заустави неприхватљиву радикализацију међунационалних односа”.

Помињање референдума, као начина заштите легитимних интереса Републике Српске гарантованих Дејтонским споразумом, затим формулације „суверенитет Републике Српске” и да је „БиХ државна заједница”, изазвале су оштре реакције у Сарајеву и појединих међународних представника. Став бошњачких политичара може се сажети у једну реченицу – оптужбу да Република Српска, предвођена премијером Милорадом Додиком, ради на разбијању БиХ.

Високи представник Мирослав Лајчак је саопштио да је „проглашавање нечега попут ’суверенитета Републике Српске’ или ’БиХ као државне заједнице’ неприхватљиво”. Он је нагласио да је према Уставу БиХ, „Република Српска ентитет, а не држава у држави и тачка” и позвао све политичаре да престану да оспоравају Дејтон и да прете једностраним променама мировног споразума и уставног уређења БиХ. Инглиш је, истина, оценио да су Силајџићеви иступи „неодговорни и штетни за напредак земље” и додао да је „реторика премијера Републике Српске Милорада Додика једнако затровала атмосферу” у БиХ.Он је, осим тога, рекао да је „Кузмановић намерно нејасан када говори о референдуму”.

Одговарајући на ставове бошњачких лидера, високог представника и америчког амбасадора, српски политичари су једногласно поручили да Република Српска само тражи оно што јој припада по Дејтонском споразуму и Уставу БиХ. У том контексту посланик Савеза независних социјалдемократа у Представничком дому БиХ Славко Јовичић је, према извештају агенција, подсетио да Парламентарна скупштина Федерације БиХ до данас „није ратификовала Дејтонски споразум”, што сведочи да сарајевски политичари и не желе да прихвате постојање Републике Српске.


Б. Марић



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА