Народ уз Србију
ДАНАШНјИ велики протестни митинг у Подгорици треба да направи јасну разлику између одлуке отуђене црногорске владе да призна Косово и народа који у огромној већини не подржава такву одлуку, каже за "Новости" Срђан Милић, лидер Социјалстичке народне партије, која заједно са Српском листом, Народном странком и Демократском српском странком организује митинг.
- То ће бити прилика да се окупе сви они који су забринути за будућност Црне Горе и који себи неће дозволити да буду запамћени као генерације које се морају стидети, јер је њихова влада донела одлуку да призна Косово и Метохију. Ако је некоме био циљ да подели Црну Гору, имаће причу о подели. Овај митинг, међутим, неће бити ни антиалбански, ни просрпски, већ митинг за будућност наше деце, за покушај да останемо људи и сачувамо оно што је у Црној Гори било најјаче оружје кроз векове, чист образ - каже Милић.
* Шта ћете поручити Влади са данашњег митинга?
- Захтеваћемо да поништи одлуку о признавању Косова и Метохије, или да омогући фер и демократско изјашњавање грађана, од којих преко 80 одсто не подржава такву одлуку, или, као трећу опцију, да распише ванредне парламентарне изборе. Признавање Косова није одлука народа него Мила Ђукановића и министара, и важиће само док СНП не буде формирао владу. Због тога сам позвао на хладне главе, које су нам у овом часу, без обзира на емоције, неопходне.
* Мало је вероватно да ће Влада било шта од тога учинити. Шта после митинга?
- Влади ће бити постављени рокови да се изјасни, након чега ће постојати активности опозиције у којима ће сви они који искрено жале због овакве одлуке, који су тужни, али се немају чега стидети, моћи именом и презименом и потписом да покажу да се не слажу. Потписивање ће бити организовано на више места у Црној Гори, а тај документ биће остављен генерацијама да суде о нама, али и онима који су нас натерали да на такав начин бранимо част и достојанство Црне Горе. Имамо и програм мера у локалним самоуправама, нарочито за оне градове у којима опозиција има власт.
* Као председник скупштинског Националног савета за европске интеграције, мислите ли да ће признавање Косова допринети убрзању евроатлантских интеграција Црне Горе, јер је то један од кључних аргумената Владе?
- То је класична замена тезе и највећа глупост која се покушава протурити, довести у везу идеологија која има огромну подршку у народу, као што су интеграције, са раније преузетом обавезом да се призна Косово. То нема везе са ЕУ, већ само са приватним обавезама премијера Ђукановића.
* Да ли ће признавање трајно пореметити односе између Србије и Црне Горе?
- Многе одлуке разних влада у нашој историји могле су пореметити односе два народа. Ниједна од тих влада није успела у томе, па неће ни влада Мила Ђукановића.
В. РАДОЈЕВИЋ
* * * *
БРАНИМИР ГВОЗДЕНОВИЋ, МИНИСТАР ЗА ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ У ВЛАДИ РЕПУБЛИКЕ ЦРНЕ ГОРЕ
ЕКОНОМИЈА НЕМА ЕМОЦИЈА
ЦРНОГОРСКИ министар за економски развој Бранимир Гвозденовић каже за "Новости" да не очекује негативне последице по економску сарадњу Србије и Црне Горе након што је црногорска влада признала независност Косова и Метохије.
- Економска одлука се не доноси никад због љутње, а нарочито не ако таква одлука није економски рационална. Уосталом, капитал иде тамо где му се нуде најбољи услови - каже Гвозденовић.
* Србија је најзначајнији спољнотрговински партнер Црне Горе, а српски приватни капитал све више налази свој интерес у Црној Гори. Да ли се ово има у виду приликом доношења политичких одлука?
- Капитал није мотивисан емоцијама, већ јасном економском логиком, и зато чврсто верујем да капацитети привредне економске сарадње са Србијом не могу бити ограничени политичким одлукама. Тачно је да је Србија најзначајнији спољнотрговински партнер Црне Горе. У 2007. години извоз у Србију чинио је 23 одсто укупног црногорског извоза, а 35 одсто црногорског увоза је из Србије. Јако смо задовољни што "Делта" са партнерима инвестира у Црној Гори, а још више због најаве ширења пословања и даљег инвестирања. Ипак, најзначајнији спољнотрговински партнер Црне Горе је Европска унија, са којом имамо 45 одсто укупне робне размене, при чему 64 одсто укупног извоза и, прошле године, 41 одсто укупног увоза.
* Да ли, ипак, очекујете неке економске рестриктивне мере из Србије после признавања Косова?
- Србија и Црна Гора имају комплементарне привреде, што је основни предуслов сарадње двеју економија, и то на здравим тржишним начелима. Управо због тога нема разлога за увођење било каквих рестриктивних мера којима би се ограничиле економска сарадња и трговинска размена. Привредни субјекти Србије и Црне Горе одувек имају квалитетне односе и развијено узајамно поверење.
* Имате ли редовну комуникацију са колегама из Србије у вези са њиховим стратешким интересима у Црној Гори, као што су Лука Бар, Железница, аутопут?
- Интересовање за сарадњу постоји у многобројним областима, српски капитал је у сектору телекомуникација, финансијском сектору, трговини, туризму, велико интересовање постоји и за инвестирање у сектор пољопривреде. Очекујемо интересовање партнера из Србије у процесу приватизације преосталих компанија у државном власништву, пре свега великих система као што су Лука Бар, Железница, а српска страна је упозната са нашим плановима да се од почетка 2009. године одабере најповољнији концесионар, како би на пролеће почели припремни радови за изградњу првих километара аутопута према Србији.
ИНВЕСТИЦИЈЕ
Гвозденовић наглашава да је Србија један од већих инвеститора у Црној Гори: 31,7 милиона евра у 2006, 43 милиона евра у 2007, а у првих шест месеци 2008. инвестиције из Србије су 25 милиона евра.
В. РАДОЈЕВИЋ
* * * * *
ДРАГАН ШУТАНОВАЦ, МИНИСТАР ОДБРАНЕ, О ПРИЗНАВАЊУ КИМ
ВЕЛИКЕ ПОСЛЕДИЦЕ
МИНИСТАР одбране Србије Драган Шутановац изјавио је да црногорско и македонско признавање независности Косова неће допринети стабилизацији региона, већ да ће имати веома велике политичке последице.
- Мислим да одлука, која је очигледно испровоцирана и албанским становништвом које живи у тим земљама, може њима да нанесе штету - оценио је Шутановац, и додао да је убеђен да Војска Србије неће имати "посла", јер су за њу "ратна дешавања прошлост".
Он је указао и на могућност спорадичних инцидената, али не на југу Србије, већ изван граница наше земље.
Признавање независности Косова, констатовао је Шутановац, имаће веома велике политичке последице, јер су Србија, Македонија и Црна Гора "наслоњене" једна на другу и у све три државе живи и албански и српски ентитет.
* * * * *
У ПОНЕДЕЉАК У ПОДГОРИЦИ, НА ПЛАТОУ ИСПРЕД СКУПШТИНЕ ЦРНЕ ГОРЕ, У 18 ЧАСОВА, ПРОТЕСТ ПРОТИВ ПРИЗНАВАЊА КОСОВА
ДРУГО ЛИЦЕ ЦРНЕ ГОРЕ
НА платоу испред Скупштине Црне Горе, у Подгорици, у понедељак у 18 часова биће одржан протестни скуп под мотом "Образ је пречи".
Митинг организују Социјалистичка народна партија, Српска листа, Народна странка и Демократска српска странка. Опозиција тражи опозив одлуке Владе о признању Косова, расписивање референдума о овом важном питању или ванредне парламентарне изборе.
Очекује се да ће на митинг доћи и грађани из других градова Црне Горе у којима је, иначе, и протеклих дана било спорадичних протеста. Скуп је пријављен полицији, а о безбедности учесника и реду бринуће се 96 редара које су одредили организатори. У складу са ранијим искуством, извесно је и да ће протесте "надгледати" јаке полицијске снаге.
Организатори су позвали учеснике да буду мирни и достојанствени и да покажу да постоји и другачија Црна Гора од слике какву је свету и Србији прошлог четвртка, признавањем лажне државе на Косову, одаслала црногорска влада.
ЧАСТ
ИОНАКО огорчену јавност је додатно иритирао текст писма које је председнику самопроглашене државе Косове Сејдијуу у четвртак увече послао црногорски министар иностраних послова Милан Роћен, обавештавајући га о признању.
- Поводом вашег дописа од 17. фебруара ове године, у коме позивате Црну Гору да призна Републику Косово, имам част да вас обавестим да је Влада Црне Горе донијела одлуку да призна Републику Косово као независну и суверену државу - стоји у писму Роћена.
Ч. ПРЕЛЕВИЋ
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »