Посланици траже посебну сједницу због признавања Косова
БЕОГРАД , 10. октобра (Тањуг) - Посланици опозиције и Јединствене Србије затражили су данас одржавање посебне седнице српског парламента на којој би представници владе представили мере које ће бити предузете против Црне Горе и Македоније које су признале једнострано проглашену независност Косова и Метохије.
Лидер ЈС Драган Марковић Палма предложио је да српска влада донесе одлуку којом би председник и премијер Црне Горе, Филип Вујановић и Мило Дјукановић, били проглашени за "персоне нон грата" у Србији.
Он је навео и да би са Црном Гором требало замрзнути економске односе и обуставити авиосаобраћај док се не види шта ће рећи црногорски народ поводом јучерашње одлуке њихове владе.
Марковић сматра да су "нас издали они које смо издржавали више од 50 година", али је изразио наду ће црногорски народ осудити потез државног врха и да ће Дјукановић повући ту одлуку.
И посланици СРС тражили су да се влада изјасни поводом јучерашњег признавања Косова, али и да посланике упозна са Акционим планом и оним што се сада дешава у Србији.
"Очекујемо хитну реакцију владе, заказивање посебне седнице и да председник владе у парламенту каже ста ће Србија учинити", рекла је посланица радикала Вјерица Радета.
"Да ли ће влада слегнути раменима или ће повући амбасадоре, па их убрзо вратити", питала је Радета, сматрајући да би то било неодговорно понашање.
Посланик Д С С Слободан Самарџић први је данас затражио од владе да каже које ће мере предузети како би одвратила нови талас признавања Косова, предлажући поднешење тужби против држава које су то учиниле.
Он је оценио да су ефекти срспске иницијативе која је прихваћена на Генералној скупшитни УН трајали мање од 24 сата, а да су недуго после тога Македонија и Црна Гора подлегле притиску САД и признале Космет.
Самарџић је навео да САД врсе притисак и на друге државе које би требало да признају Косово, додајући да се дешава потпуно супротан процес од оног који је очекивала српска дипломатија после прихватања иницијативе у Њујорку.
Он је тражио и да Србија преиспита процес европских интеграција, јер је ЕУ присутна као "асистент САД у овом процесу притиска за признавање".
Председавајућа скупштином Гордана Чомић рекла је да ће предлози посланика бити упућени Министарству иностраних послова, а да посланичке групе могу тражити сазивање сендице на којој би влада одговарала на питања посланика.
Пошто је размотрена последња тачка дневног реда прве редовне седнице о изменама у саставу скупштинских одбора Чомић је прекинула данашњи рад, који је трајао око сат времена.
Она је наставак седнице заказала за уторак, 14. октобра, када закони који су на дневном реду треба да се разматрају у појединостима.
Парламент је током ове недеље завршио начелну расправу о сету антикорупцијиских закона, законима везаним за укидање виза, изменама закона о високом образовању, као и о неколико међународних уговора.
- Извор
- Танјуг
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »