BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Динар пада, евро клеца

Динар пада, евро клеца
08.10.2008. год.
Баш као и динар, неке европске локалне валуте изгубиле су вредност, између два и три одсто због неизвесности на глобалном финансијском тржишту

Евро је у Србији наставио да јача док му на светском тржишту вредност пада. Српска валута је нагло склизнула пре два данакада је евро први пут после три месеца био изнад 79 динара,а истовремено на Лондонској берзи забележио најмању вредност у односу на долар у протеклих 13 месеци.Ипак,наши грађани не треба да брину јер ће курс динара остати стабилан и поред светске глобалне финансијске кризе, уверава гувернер Народне банке Радован Јелашић уз бојазан да би грађани од страха могли поново да мењају валуте, да би, када се курс врати на 76 или 77, опет зарадили мењачи, „који сеју панику”.

„Све је везано само за психолошка очекивања шта ће се десити”, оценио је гувернер и подсетио да је у Србији трећина билансне суме банкарског сектора у кешу код НБС, што значи да банке, када им затреба готовина, могу да се обрате НБС.

Међубанкарско девизно тржиште у Србији очито реагује на изазове светске финансијске кризе слично као и остала тржишта у региону. Тако, на пример, према подацима које је објавио Ројтерс, пољска злота је јуче ослабилаза 1,24 одсто, мађарска форинтаза 1,84 одсто, а румунска леја за 1,91 одсто.

Заправо баш као и динар, неке европске локалне валуте изгубиле су вредност, између два и три одсто што је, како каже Бојан Лечић, заменик директора трезора Интеза банке, реакција на даљу неизвесност на глобалном финансијском тржишту. То што је евро од почетка године до сада у Србији био слабији потврђује, како додаје, да је било више девиза и инвестиција из иностранства, што је повећало њихову понуду. Сада их је мање па је евро поскочио.

Да би држала националну валуту под контролом, НБС је у току првих девет месеци на Међубанкарском девизном тржишту продала банкама 396 милиона евра, а од њих купила шест милиона евра. У првом кварталу ове године, када је лебдела политичка неизвесност (решавање статуса Косова, председнички избори), НБС је продајом девиза настојала, истичу из централне банке, да повећа ликвидност тржишта.

Народна банка је од 11. маја до 3. октобра на девизном тржишту, како се прецизира, била присутна само четири пута са по три милиона евра, и то по два пута као купац и продавац.

Међутим, повећана тражња за девизама 6. октобра „креирала” је јак притисак па је НБС, у намери да ублажи претерано дневно слабљење динара према евру, продала банкама 40 милиона евра иако је промет био близу 200 милиона. Јелашић је признао да је прошле седмице било притиска, не прецизирајући чијих, када је промет на девизном тржишту износио 260 милиона евра, а НБС „продала три милиона евра”.

Вредност динара је, да подсетимо, од почетка ове године, номинално порасла у односу на све водеће светске валуте, осим швајцарског франка, а највише у односу на британску фунту (7,6 одсто) и амерички долар (7,4 одсто). У поређењу са крајем 2007. динар је ојачао према евру 0,3 одсто. Тако је 31.децембра прошле године евро износио 79,23 динара, а 30.јуна ове 78,97 динара.

С обзиром на то да је у првих шест месеци ове године српска валута ојачала, како у односу на евро, тако и на долар и да те валуте чине „корпу” за обрачун индекса номиналног ефективног курса динара (при чему је пондер за евро 80 одсто, а за долар 20 одсто), последица је јачање овог индекса од 1,7 процената.

Оваква кретања су у првих шест месеци, уз домаћу инфлацију од 6,2 одсто и ниже стопе у евро зони и САД (2,2 одсто и 4,2 одсто), довела до јачања курса динара према обе валуте. Тако је реални курс динара према евру ојачао за 4,2 одсто, а према долару за 9,5 одсто. Реални ефективни курс динара у том периоду ојачао је за 5,1 проценат.

Вредност динара је и у другом тромесечју ове године порасла у односу на све водеће светске валуте. У поређењу с крајем првог тромесечја, динар је подједнако номинално ојачао и према евру и према долару – 4,2 одсто. Последица је да јеноминални ефективни курс динара ојачао у истом проценту, док је реални, уз домаћу инфлацију од 3,2 одсто и стопу инфлације у евро зони и САД, од 1,3 одсто, и 2,4 одсто, ојачао за 5,9 процената.

НБС је због прекомерних дневних осцилација вредности динара у првој половини августа интервенисала на међубанкарском девизном тржишту у три наврата (једанпут продајом и два пута куповином евра).Тако је Народна банка 5. августа на том тржишту купила три милиона евра како би спречила значајније дневно слабљење динара.

Динар је тако наставио тренд јачања према евру и забележио рекордну вредност, званични средњи курс је био 76,49 динара.

У септембру се курс динара у потпуности формирао у трговини између банака. Домаћа валута је ипак ојачалаи достигла највишу вредност од 2. новембра 2004, када је средњи курс евра био 76,36динара. Евро је, иначе, у овој години највишу вредност забележио дан после парламентарних избора у Србији, 12. маја, када је износио 83,86 динара.

Из Народне банке поручују да ће и даље пажљиво пратити кретања на девизном тржишту и бити спремни да реагују ако се курс пољуља.

Бисерка Думић
---------------------------------------------------
 
За одбрану још 10 милиона евра

Народна банка је јуче на међубанкарском девизном тржишту, за разлику од дан раније, када је продала 40 милиона евра, продала само десет милиона евра како би предупредила прекомерну дневну осцилацију курса. На основу преподневне директне трговине између банака, дакле без учешћа НБС на девизном тржишту, у промету од 162 милиона евра, јуче је формиран индикативни курс од 79,92 динара за евро чија приближна вредност ће важити за данас.



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА