Гаспромњефт започиње разраду налазишта Бадра
Водеће руске нафтне и гасне компаније увећавају своје присуство у Ираку. После Луојла и компаније Башњефт, реализацији пројекта приступа Гаспром њефт. Још пре краја ове године она треба да започне разраду налазишта Бадра.
Лидери светске експлоатације нафте активно учествују у нафтним и гасним пројектима у овој земљи. При томе су ризици, политички и правни, за оне који долазе у Ираку прилично високи. Али и користи су очигледне. Руска компанија по том питању испољава одмереност и опрезност. Када постоји сопостотна сигурност у безбедност, тада оне почињу активније да раде, подвлачи председник Савеза нафтних и гасних индустријалаца Генадиј Шмаљ.
- Ирак по размерама резерви нафте заузима једну од водећих позиција. Осим тога, тамо су врло добри рударско-геолошки услови, висока је продуктивност бушотина. Зато по правилу рад у тим регионима, било да је то Ирак, Саудијска Арабија или Кувајт, повољан је за нафтне компаније и оне радо тамо иду. А узимајући у озбир да је Саудијска Арабија врло затворена земља, Ирак је данас најпривлачнији са тачке гледишта руских компанија. Мада ретко прође дан без терористичких актова, али што се тиче објеката нафтне и гасне индусрије, тамо је више или мање мирно у последње време.
Помало другачије гледа на проблем рада у Ираку и ризике директор Института за националну енергетику Сергеј Правосудов. Формално Ирак је једна земља, алиу суштини северни региони, Курдистан, то је нешто попут аутономије. Они сами склапају уговоре за разраду налазишта нафте на њиховој територији. И услови су тамо повољнији, него у уговорима које потписује централна влада. Гаспром њефт има уговоре и у Курдистану и са централном владом. Уговор поводом налазишта Бадра потписан је са централном владом, истиче експерт.
- Тамо је смисао у томе да компанија која вади нафту не добија је за продају, већ добија извесну суму прихода. На рачун тога што је цена производње међу најјефтинијим у свету, то је повољно. Што се тиче тешкоћа, ми сваког дана чујемо за нове терористичке акте.
Није мало важно ни то што је у земљи озбиљна конфронтација шита и сунита. И питање је колико ће она јачати. Од тога зависи судбина инвестиција, сматра експерт. Ако започне прави грађански рат, биће тешко вадити нафту у таквим условима. У крајњој линији то ће сигурно бити скупље, пошто ће много средстава и снаге морати да се троши на безбедност. То је главни фактор ризика у Ираку. Ипак већ трећа руска компанија долази у Ирак. Значи, пословна клима у овој земљи се побољшава, а ирачке власти активно раде на томе да привуку инвеститоре и да учине њихов рад безбедним, истиче Генадиј Шмаљ.
- Мислим да то није финиш, напрови, многе друге руске компаније, посебно везане за радове на бушењу, на пример, Сибирска Северна компанија, усмерене су на то да крену у Ирак. Тим пре што је тамо прилично велики обим радова.
Још пре рата у Персијсом заливу између САД и Ирака 1991. године у тој земљи је радило неколко десетина хиљада руских стручњака, између осталог на сировинским пројектима. Што се тиче компаније Гасрпом њефт, она није дошла јуче у Ирак, већ заједно са Лукојлом, и пре него што приступи експлатацији, инвестирала је средства у бушотине, геолошко извиђање и много тога другог. Пројект Бадра је срачунат на 20 година експлоатације.
Олег Нехај,
- Извор
- Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »