BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сутра почиње засједање ПС Савјета Европе

Сутра почиње засједање ПС Савјета Европе
28.09.2008. год.

САРАЈЕВО, 28. СЕПТЕМБРА - У Стразбуру сутра почиње петодневно редовно засједање Парламентарне скупштине Савјета Европе, на којем ће, између осталог, бити разматрано "Поштивање обавеза и ангажмана БиХ", саопштено је из Парламентарне скупштине БиХ.

У оквиру дебате о БиХ и о извјештају извјестилаца Мониторинг комитета, заказане за 30. септембар, најављено је обраћање чланова делегације Парламентарне скупштине БиХ - предсједавајућег Бакира Изетбеговића и чланова Младена Иванића, Милице Марковић, Азре Хаџиахметовић и Славка Матића.

У делегацији парламента БиХ налази се и Саво Ерић.

Четврта сесија годишњег редовног засједања Парламентарне скупштине Савјета Европе почиње сутра и трајаће до 3. октобра.

Током петодневног засједања Парламентарна скупштина Савјета Европе посветиће посебну пажњу посљедицама рата између Грузије и Русије, ситуацији у Србији, стању на Кипру, а биће разговарано и о Организацији за економску сарадњу и развој и свјетској економији.

МАРКОВИЋЕВА-АМАНДМАНИ НА ТРИ ЧЛАНА РЕЗОЛУЦИЈЕ О БиХ

Посланик БиХ из Републике Српске (РС) у Парламентарној скупштини Савјета Европе Милица Марковић изјавила је данас Срни да је уложила амандман на три члана резолуције о БиХ, која би требало да буде усвојена на сједници Парламентране скупштине Савјета Европе уторак 30. септембра, на основу мониторинг извјештај који су поднијели Мевлут Кавусоглу из Турске и Кимо Саси из Финске.

Марковићева је нагласила да је амандман уложила на члан 4 резолуције у којем се на неки начин, како је рекла, доводи у питање ентитетско гласање у БиХ и имплицитно тражи да тај тип гласања буде ревидиран у оквиру нових уставних реформи што је за РС потпуно неприхватљиво.

Она је истакла да је тражила да се тај дио, око половина овог члана, брише.

Марковићева је навела да се пети члан Резолуције односи на тврдњу да Парламентарна скупштина Савјета Европе снажно осуђује резолуцију коју је донијела Народна скупштина РС у фебруару ове године, а у којој је изражен став да ће РС сама, путем референдума опредијелити своју даљу судбину у оквиру БиХ.

"Тражила сам да се тај члан брише из резолуције, јер је то констатовање неких текућих политичких збивања у РС која немају никакве везе са обавезама и дужностима које БиХ треба да испуни да би ушла у ЕУ", објаснила је Марковићева.

Она је додала да се у члану 6 резолуције, трећем члану на који је уложила амандман, осуђује што је РС донијела Закон о сукобу интереса и одређену надлежности из тог закона пренијела на Изборну комисију РС.

"Други дио тог члана каже да они осуђују што је РС установила оснивање омбудсмена за права дјетета, мада је то РС учинили на основу конвенције коју је донио Савјет Европе 2000. године, у којој се наводи да је потребно установити институцију која ће се бринути о правима дјетета у свакој држави", истакла је Марковићева.

Она је додала да је тражила да се тај члан у потпуности брише.

"Уколико то постигнемо, елиминисаћемо тенденцију дубоког поткопавања темеља РС и намјера демонтирања РС као ентитета у оквиру БиХ", констатовала је Марковићева.

Према њеним ријечима, амандмани ће сутра бити примљени и протоколисани у Секретаријату Савјета Европе, а о њима ће се Парламентарна скупштина Савјета Европе изјашњавати уторак, 30. септембра.

Она је рекла да ће у делегацији Парламентарне скупштине БиХ из РС, осим ње, бити и Младен Иванић и Саво Ерић, а из Федерације Бакир Изетбеговић, Азра Хаџиахметовић и Славко Матића.

"Нас троје ћемо се заложити да ови амандмани буду прихваћени, али не можемо ништа рећи какав ће исход бити док не буде одржано гласање", рекла је Марковићева.

Она је додала да су ова три члана на које је уложила амандмане "много крупне ствари", а да ће тврдње изнесене у мониторинг извјештају демантовати у дискусији, за коју се пријавила.

"Прво ће бити одржана расправа о овом извјештају, а након тога расправа и усвајање резолуције која је уствари финализација мониторинг извјешатај. У тој дискудији ћу рећи још доста ствари које се морају оспорити и демантовати на самој расправи, а у оквиру њих је и дио извјештаја који се тиче Владе РС", закључила је Марковићева.

ШОЋ: ПОДРЖАЋЕМО АМАНДМАНЕ МАРКОВИЋЕВЕ ДА БИ ИЗВЈЕШТАЈ "ПОЛИТИКЕ ПРИТИСКА" БИО ОБЈЕКТИВНИЈИ Посланик Скупштине Црне Горе у Парламентарној скупштини Савјета Европе Драган Шоћ изјавио је Срни да ће он, а највјероватније и друга два посланика из Црне Горе подржати амандмане посланика БиХ из РС у Парламентарној скупштини Савјета Европе Милице Марковић на резолуцију о БиХ, која би требало да буде усвојена на основу мониторинг извјештај који су поднијели Мевлут Кавусоглу из Турске и Кимо Саси из Финске.

Шоћ је оцијенио да су резолуција и мониторинг извјештај политички притисак на власт у Бањалуци.

"Мислим да је тај извјештај дио једне политике притиска на РС, који је уједно и покушај да се дестабилизује актуелна Влада премијера Милорада Додика. Као један од посланика, који представља Скупштину Црне Горе, подржаћу амандмане посланика БиХ из РС на резолуцију како би она била чињенично коректнија и елементарно објективнија. У моју подршку за те амандмане ни најмање не треба сумњати", нагласио је Шоћ.

Он је нагласио да осим његове подршке, треба очекивати и подршку друга два посланика из Црне Горе Предрага Бошковића и Ивана Брајовића.

"Чланови наше делегације у Стразбуру су Предраг Бошковић из Демократске партије социјалиста и Иван Брајовић из Социјалдемократске партије и не видим ни један разлог да и они не буду дио те подршке, јер је у интересу свих нас да мониторинг извјештаји који се усвајају у Савјету Европе буду објективни и да одражавају чињенично стање, а не да буду у функцији политичког притиска на било коју државу или ентитет, када је ријеч о БиХ у овом случају РС", истакао је Шоћ.

Он је рекао да подршком амандманима Марковићеве жели дати подршку РС и њеном народу у оквирима дејтонске БиХ, што је, како је навео, у овом тренутку најважније, не само за РС и БиХ, него и за политичку стабилност политичку и економски развој западног Балкана.

Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милица Марковић раније је најавила да ће на сједници Парламентарне скупштине Савјета Европе у Стразбуру 30. септембар, на којој ће бити разматрани мониторинг извјештај и резолуција о БиХ, уложити амандмане.

Марковићева је, као члан делагације БиХ у име РС у Парламентарној скупштини Савјета Европе, истакла да треба очекивати веома бурну сједницу, јер ће се прије расправе о мониторинг извјештају Мевлута Кавусоглуа из Турске и Кима Сасија из Финске о обавезама БиХ у периоду 2006-2008., посланицима у Стразбуру обратити и предсједавајући Предсједништва БиХ Харис Силајџић.

Она је најавила да ће имати два амандмана на мониторинг извјештај Кавусоглуа и Сасија, када је ријеч о дијелу који се тиче Владе РС.

Према ријечима Марковићеве, у извјештају је речено је да је у периоду 2006-2008. године Влада РС продала "Телеком" да би подмирила текуће трошкове и јавну потрошњу.

"То апсолутно није тачно и не одговара истини. Извјестиоци, један из Турске, а други из Финске, такве констатације су направили под притиском појединих политичара из БиХ и Федерације БиХ, који су лично и партијски заинтересовани да се дисквалификује РС и Влада РС", појаснила је Марковићева.

Марковићева је рекла да је друга тврдња у извјештају, на коју ће имати примједбу, дио у коме се каже да Влада РС није дала исте шансе и могућности када је ријеч о запошљавању и враћању несрпског становништва у РС.

"То је потпуна дезинформација и неистина која је дата у извјештају и ја сам дала примједбе на те констатације. Такође, планирамо Младен Иванић и ја, који смо делегати БиХ из РС у Савјету Европе, да уложимо амандмане на резолуцију која буде изгласана", рекла је Марковићева и додала да ће та резолоуција створити нове обавезе за РС и ФБиХ.

ПАРЛАМЕНТАРЦИ ИЗ СРБИЈЕ ПОДРЖАЋЕ АМАНДМАНЕ КОЛЕГА ИЗ РС Парламентарци из Србије подржаће амандмане посланика БиХ из Републике Српске (РС) у Парламентарној скупштини Савјета Европе Милице Марковић на резолуцију о БиХ, која би требало да буде усвојена на основу мониторинг извјештаја турског и финског посланика Мевлута Кавусоглуа и Кимоа Сасија.

Шеф парламентарне делегације Србије Милош Алигрудић рекао је Срни да "није спорно да ће делегација из Србије подржати амандане посланика из РС и да ће гласати за њих".

Алигрудић је навео да је тај извјештај, који је негативан за РС, направљен са циљем да се оствари план урушавања РС и да се докаже да БиХ мора бити један ентитет.

"Ко је правио извештај, није ни чудо да је такав. То је као да кози дате да чува купус", рекао је Алигрудић.

Алигрудић је додао да је "то све у складу са једним планом, који су, пре свега, осмислиле САД, када је ријеч о композицији цијелог простора на Балкану".

"Значи, имати слабу Србију, слабе српске ентитете и, наравно, јаке вештачке творевине, који одговарају интересима тог дела Запада, мада не кажем да сви тако мисле", рекао је Алигрудић и додао да "углавном ту политику води и реализује, преко својих савезника, Америка".

Алигрудић је рекао да, с обзиром на процедуру у скупштини Савјета Европе, парламентарци из Србије могу само да гласају или евентуално на Комитету да кажу неку ријеч у прилог амандмана посланика из РС, мада на том тијелу право да говори има онај ко подноси амандман, а послије тога се тражи да говори онај који је против тог амандмана.

Он је додао да ће у делегацији из Србије бити четворо или петоро парламентараца.

 



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА