„Напредни“ неверни Тома
СНС ће бит опозиција Тадићевом режиму и не видимо разлога да било када будемо у коалицији са ДС-ом на републичком нивоу
БЕОГРАД - Српска напредна странка име је партије Томислава Николића, која ће „наступати као опозициона, али ће, у моментима као што је резолуција о Космету, сарађивати са влашћу“.
СНС на политичкој сцени Србије, устврдио је јуче Николић, неће имати непријатеље, већ политичке супарнике.
- Наступамо као опозиција режиму Бориса Тадића и не видимо разлога да било када будемо у коалицији са ДС-ом на републичком нивоу - рекао је Николић на конференцији за новинаре, а пренео Тањуг.
Странка, која је име покупила из српске политичке историје, засада ће се „финансирати из оснивачких улога, али ће већ први скори избори омогућити редовно финансирање из буџета“. Николић је Бети рекао да очекује више хиљада оснивача нове странке, али не и да ту буде Маја Гојковић. У програму СНС-а десет је циљева, међу којима и очување територијалног интегритета, да Србија буде мост између Истока и Запада, да у ЕУ може само целовита - с Косметом, као и да буде војно неутрална...
Избор имена странке је прави погодак, тврде аналитичари, па Зоран Стојиљковић са ФПН-а истиче да је „водећи рачуна о конзервативизму који чува традицију, Николић мудро одабрао реч напредна, која и наговештава опрезан улазак у промене“.
- То су радили и напредњаци из доба Обреновића. Избор имена је много бољи од оне крилатице „Напред Србијо“ - нагласио је он.
Милан Николић поздравља избор имена најмлађе странке, али „му још није јасно да ли његов презимењак жели да иде лево или десно“.
- Обично су напредне странке левичарске. Ипак, Николић вероватно засада жели да „напредује“ ка центру - рекао нам је Николић.
ПОНУДИЋУ ОДБРАНУ ШЕШЕЉУ
- Без обзира на то што се сада тврдоглаво понаша и сече гране на којима седи, Шешељу поручујем да сам спреман да СНС ставим у функцију његове одбране - рекао је Бети Николић и додао да „Шешељ врло добро зна да постоје сегменти његове одбране које нико други не може да уради“. Додао је и да ће СНС имати негативан став према Хагу.
КОРЕНИ ЈОШ ОД ОБРЕНОВИЋА
Српска напредна странка основана је 1881. од групе младоконзервативаца из листа „Видело“, а први председник био је Милан Пироћанац, премијер Србије од 1880. до 1883. На власт су дошли уз подршку кнеза Милана Обреновића, спроводили су либералне реформе. Најпре су ушли у савезништво са радикалима, а убрзо се и сукобили. Донели су напредне законе о просвети, судовима, политичким странкама... Лидер СНС-а до 1898. и премијер од 1884. до 1887. био је Милутин Гарашанин. После пада владе напредњака Стојана Новаковића 1896, СНС се распала и део се утопио у радикале Николе Пашића. Странку је обновио Стојан Новаковић 1906. После Првог светског рата, напредњаци су заједно са самосталцима, либералима, једним делом радикалских првака и деловима српског и хрватског крила Хрватско-српске коалиције учествовали у стварању Демократске странке Љубомира Давидовића.
НИ ДО КОЛЕНА НАПРЕДЊАЦИМА
Историчар Предраг Марковић оценио је да Николићева СНС „нема сличности“ са истоименом странком из времена Обреновића.
- Била је то елитистичка партија коју су чинили интелектуалци и богати људи тог времена - казао је он Бети.
И Никола Самарџић оценио је да Николићева политика не може да баштини идеје напредњаштва које симболизују Стојан Новаковић, Мулутин Гарашанин и Владан Ђорђевић.
- Социјална демагогија и популизам Николића немају никакве подударности са конзервативизном Новаковићене странке - рекао је.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »