Реалне шансе Србије у Генералној скупштини УН
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је да Србија има "добре изгледе" да Генерална скупштина УН подржи њен предлог да Међународни суд правде оцени законитост једнострано проглашене независности Косова, али и да је још "много посла пред нама, јер треба убедити већину држава да подрже став Србије".
"Ми смо од почетка борбе за ову иницијативу од скоро непостојећих стигли до реалних шанси. Учинићемо све да на крају добијемо већину", истакао је шеф српске дипломатије у интервјуу за "Политику".
Шеф српске дипломатије је изразио очекивање да ће Међународни суд правде дати "јасан одговор који ће бити позитиван за нас"- мишљење "које ће значити да нема алтернативе повратку за преговарачки сто" и да ће "садржај тог мишљења бити такав да су привремени органи у Приштини независност прогласили супротно међународном праву".
"Тада ће се испоставити да Косово не може једностраним путем обезбедити широку међународну потврду своје такозване суверености. Односно, да ли може заувек да остане у том недефинисаном положају или да се врати за преговарачки сто. Мислим да ће мишљење Суда правде значити да нема алтернативе повратку за преговарачки сто", рекао је Јеремић.
Јеремић је нагласио да "неке изузетно моћне земље пружају прилично жив отпор" према српској иницијативи и упозорио да би успех иницијативе Србије могао да буде неизвестан ако велики број земаља буде под јаким притиском.
"Неке земље су нас формално обавестиле да ће гласати за нас - Индија, Индонезија, Бразил, Јужноафричка Република, Кина, Алжир, Египат и многе друге.
Треба ипак бити опрезан, јер је гласање у Генералном комитету показало да пред само изјашњавање може доћи до преокрета. Неке државе, које су нам наговестиле да ће нас подржати, у последњем тренутку су одлучиле да буду уздржане", објаснио је Јеремић.
Он је рекао да се, према информацијама из дипломатских кругова, у ЕУ тренутно води жустра расправа о томе како ће земље Уније гласати о предлогу резолуције Србије у којем се Генерална скупштина позива да затражи од МСП-а мишљење о легалности једнострано проглашене независности Косова и да ЕУ покушава да нађе заједнички став.
"У овом тренутку имамо залет, што показује и чињеница да се ниједна земља у Генералном комитету није успротивила стављању ове тачке на дневни ред. Мислим да зато имамо добре изгледе, али далеко од тога да смо већ успели", рекао је Јеремић.
На питање да ли постоји могућност да текст резолуције буде промењен и да се у њега убаце и случајеви Јужне Осетије и Абхазије, Јеремић је одговорио да, према процедури, свако има право да поднесе амандман, али да је позиција Србије и земаља с којима најближе сарађујемо да ова резолуција "не треба да се мења, да је она кратка, јасна, готово клиничка".
Јеремић је рекао да ће се Србија трудити да њен предлог резолуције дође на дневни ред Генералне скупштине што пре. Гласања у Генералној скупштини УН почињу 6. октобра и трају до краја године.
Коментаришући сугестије САД и Велике Британије упућене Србији да одустане од иницијативе, министар спољних послова је истакао да "од тога не можемо одустати, какве год биле претње или сугестије" јер је, како је рекао, одбрана суверенитета и територијалног интегритета за сваку земљу врхунски национални интерес.
На питање да ли би Велика Британија, на пример, због овог захтева Србије могла да успори или омете њено даље напредовање ка чланству у ЕУ, Јеремић је поновио да је "званична политика ЕУ која се поклапа с политиком Владе Србије да су процес одређивања будуђег статуса Косова и Метохије и процес европских интеграција Србије одвојени и да их не треба мешати".
"Наша дипломатија ће учинити све да тако и остане", поручио је Јеремић.
Јеремић је рекао да би тужба против било које земље ЕУ значила да сарадња с Хашким трибуналом више не би била једини услов за европску интеграцију Србије.
"Тражило би се и повлачење тужби, а пошто ми од такве тужбе не бисмо могли да одустанемо ако већ тужите треба да идете до краја тренутни ефекат би било заустављање европске интеграције Србије", рекао је шеф српске дипломатије.
На питање да ли је тачно да ће влада у случају да српски захтев заврши пред Међународним судом правде, прихватити компромис са ЕУ и дозволити да се мисија Еулекс распореди по целом Косову, Јеремић је одговорио да те две ствари нису повезане и да "ЕУ може да одигра важну улогу на Косову", али да реконфигурисано међународно цивилно присуство мора бити стриктно статусно неутрално, у оквиру Резолуције 1244 и да га потврди Савет безбедности.
"Постоје разни начини на које Савет безбедности може да донесе одлуку", рекао је Јеремић.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »