Хрватски премијер Иво Санадер је изјавио да у Европској унији нема забране изручивања и да ће све земље југоисточне Европе, као и Хрватска, морати да пре уласка у Унију мењају своје уставе који то забрањују.
Санадер је тиме најавио промену хрватског става о забрани изручења својих држављана што је уписано и у хрватски устав.
Након што су пале прве најаве да Хрватска разматра договор са земљама региона, по коме би њихови осуђени држављани могли да буду изручивани, медији су подсетили да Хрватска једина у региону има уставну забрану изручивања својих држављана правосуђима других земаља.
Притом је наведено да да БиХ већ пет година предлаже Хрватској потписивање споразума којим би се омогућило да Загреб Сарајеву изручи своје држављане и обрнуто, што је Санадер упорно одбијао, али да је свој став ревидирао због бекства ријечког хирурга Огњена Шимића који је осуђен због корупције.
Како је Хрватска годинама одбијала да изручи босанске Хрвате који су били и хрватски држављани, а који су били осуђени због криминала и ратних злочина, тако су и власти БиХ одлучиле да не изруче Шимића.
Санадерова влада упутила је иницијативу земљама југоисточне Европе да се коначно правно омогући изручивање осуђених бегунаца који издржавање казне избегавају кориштењем двојног држављанства, односно одласком у суседне земље.
Banski dvori, svečani ulaz
У БиХ истичу да су више пута предлагали да се омогући изручење, али да је из Хрватске увек стизао одговор да је то немогуће због хрватског устава, иако правни експерти истичу да за то није потребна измена устава већ члана кривичног закона којом се дефинише неизручивање хрватских држављана.
Сарајево од Загреба тражи 33 хрватска грађанина, четворо због ратног злочина, а остале због силовања, пљачке и организованог криминала.
Хрватскa тражи изручење држављана БиХ, Шимића и Јозу Ћурковића, бившег власника фабрике "Салонит" из Врањица код Сплита који је осумњичен за учешће у финансијским малверзацијама.
Појединци сматрају да би, ако се постигне регионални договор, Хрватској могло стићи најмање 5.000 захтева за изручење из БиХ због ратних злочина, од чега најмање 16 за високе официре ХВ због злочина у Мркоњић Граду, а да би и Србија могла упутити захтев за изручивање хрватских држављана за своје судске процесе, сазнаје Танјуг.
Хрватска влада истиче да иницијатива нема везе са Шимићевим случајем, али у то не верује Европска комисија, која због тога критикује владу.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »