Амерички експерти: упит Сноудена о азилу у Русији гест очаја
Тема Едварда Сноудена, која је очито знатно изгубила популарност у америчким медијима, у петак је поново постала једна од главних. Амерички канали су демонстрирали фотографије, снимљене приликом сусрета Сноудена с руским заштитницима људских права, а експерти су предлагали своје верзије - зашто је бивши припадник ЦИА одлучио да прекине ћутање у транзитној зони аеродрома Шереметјево.
Већина аналитичара САД сматра да је то код Сноудена гест очаја. Већина земаља, којима се он обратио, тражећи азил, одбила је да га пружи. Међутим, земље Јужне Америке се чине недостижним, на аеродрому он не може више да остане. У интервјуу каналу CBS бивши помоћник директора ФБИ Џон Милер каже:
- Постало је очигледно да што дуже Сноуден покушава да нађе азил, тим је сложенији тај задатак, јер САД користе сва средства – потпредсденик Бајден зове светске лидере и председнике Јужне Америке, дипломати различитих земаља објашњавају, каква је цена пружања азила Сноудену. Он нема куд да се дене. То је покушај да избегне замку уз помоћ заштитника људских права.
Званични коментари власти су шкрте. У Белој кући су саопштили да се тема Сноудена разматрала у телефонским разговору Барака Обаме и Владимира Путина. Детаљи се не износе. Званични представник Беле куће Џеј Карни приликом конференције за штампу ограничио се општим фразама.
- Наш став је познат – мистер Сноуден је оптужен за злочине. Он мора да се врати и одговра пред судом. Водимо преговоре с различитим земљама, укључујући Русију. Није важно, куда он жели да иде. Једно могу да кажем – пружање од стране Русије могућности за јавну пропаганду се коси са претходним изјавама Москве о неутралитету и тврдњама да власти не могу да га ометну да остане у транзитној зони, као и власти против тога да би Сноуден шкодио САД-ама. Истовремено морам да кажем да ова ситуација, према нашем мишлењу, не сме да шкоди односима наших земаља.
Амерички експерти су доста обазриви у прогнозама развоја те ситуације. Једни политиколози сматрају да би Москва волела да се отараси главобоље, пославши Сноудена у Јужну Америку. Други не искључују да пружање азила Сноудену од стране Русије може да буде одговор на евентуално ширење списка Магнитског (о чему је у четвртак изјавила званични представник Стејт департмента САД Викторија Нуланд). Поред тога у САД-ама је популарна верзија да су руски специјални ресори жељни приступа поверљивим документима, које је Сноуден украо америчким специјалним ресорима.
Данас у САД-у чекају званично реаговање руских власти. Иначе, тема авантура Сноудена у Русији је многе уморила. Спремност комјутеристе да иде у Венесуелу, Никарагву или Боливију – земље које САД не сматрају демократским – поткопавају код публике његов лик борца за грађанска права.
Рита Болотска.
- Извор
- Глас Русије/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »