Николић поднео оставку на све функције
Томислав Николић поднео је оставку на место шефа посланичке групе радикала у Скупштини Србије и на функцију заменика председника Српске радикалне странке. Николић изјавио да се на оставку одлучио пошто је у четвртак увече "добио налог" да радикали не гласају за Споразум о стабилизацији и придруживању.
Бивши заменик председника СРС и шеф посланичке групе радикала Томислав Николић изјавио је агенцији Танјуг да се на оставку одлучио пошто је у четвртак увече "добио налог" да радикали не гласају за Споразум о стабилизацији и придруживању.
"Тачно је да сам поднео оставку зато што сам се руководио принципом - један је морал, а друго поштовање речи", изјавио је Николић.
Он је објаснио да је на страначким органима било договорено да посланици СРС гласају за Споразум о стабилизацији и придруживању уколико Влада Србије усвоји амандман радикала на предлог Закона о ратификацји тог споразума.
"Тај став сам непрекидно износио за скупштинском говорницом и успео сам да се изборим да Влада Србије прихвати амандман СРС подсетио је Николић.
Према његовим речима, у четвртак је, за време скупштинског заседања, "дао обећање да ће посланици СРС гласати за ССП".
"Увече сам, међутим, добио налог да не гласају за тај споразум, што је била потпуна промена политике", рекао је Николић Танјугу.
"Дао сам оставку указујући тиме да ја могу све да издржим, али не могу и ово", рекао је Николић.
Он је навео да ће остати члан СРС, "уколико странка не одлучи другачије".
На питање ко ће у будућности водити странку Николић је кратко одговорио да не зна.
Иначе, у саопштењу Српске радикалне странке, које је данас достављено медијима, каже се:
"Српска радикална странка обавештава јавност да је на синоћ одржаној седници Председничког колегијума Томислав Николић поднео оставку на место шефа Посланичке групе и заменика председника Српске радикалне странке.
Председнички колегијум са жаљењем констатовао ту чињењицу и захвалио се Томиславу Николићу на досадашњем раду, напорима и заслугама које има за Српску радикалну странку."
Нема никог у Магистрату
Наш репортер који се налази испред седишта СРС у Земуну, каже да у седишту те странке нема никог од високих функционера те странке и да се данас они ту неће ни појављивати.
Високи функционер СРС, Милорад Мирчић, потврдио је за РТС, да радикали неће гласати за потписивање споразума о стабилизацији и придруживанју Европско Унији, да је та одлука донета једногласно, као и да нема сукоба у тој странци.
Та одлука о неподржавању потписивања споразума о придруживању ЕУ, донета је само два дана након што је заменик предесдника СРС Томислав Николић рекао у скупштини да ће радикали гласати за ратификацију тог споразума пошто је Влада прихватила њихов амандман.
Колунџија: Оставка Николића није и коначно разрешење
Шеф посланичке групе ДС у Скупштини Србије Нада Колунџија оценила је да одлуку Томислава Николића да поднесе оставку на све страначке функције разуме као израз његове намере да реформише Српску радикалну странку и да омогући српском друштву да крене путем европских интеграција.
Колунџија је у изјави Танјугу истовремено истакла уверење да Николић за те напоре има озбиљну подршку унутар своје странке.
"Ја овај потез господина Томислава Николића пре свега разумем као његову истинску намеру да реформише Српску радикалну странку и да омогући српском друштву да крене путем европских интеграција као једином перспективном алтернативом за Србију", рекла је Колунџија.
"Верујем да он у СРС-у има озбиљну подршку за те своје напоре и верујем да ова његова оставка није и коначно разрешење", рекла је она.
Колунџија сматра да би у супротном то била штета и за политичара тог формата као што је Томислав Николић.
"Мислим да би тиме велику штету претрпела и Српска радикална странка. Мислим да би тим, на неки начин, и српско друштво остало дубље подељеним од онога што би Томислав Николић могао да уради својим напорима", закључила је Колунџија.
Милићевић: Оставка Николића морални чин
Портпарол Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић оценио је да ће се оставка Томислава Николића на страначке функције лоше одразити на националне и државне интересе уколико, после ње, дође до промене става радикала о Споразуму о стабилизацији и придруживању Србије са ЕУ.
Истичући да СПС не жели меша у унутрашње ствари других странака, Милићевић је рекао да је оставка Николића морални чин и да је дошла пошто је у српском парламенту постигнут консензус око вазног националног питања - прихватања Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ.
Он је подсетио да је владајућа већина прихватила амандман СРС на ССП, који је поднео лично Николић.
"Његова оставка значи да за то нема подршку у сопственој странци", закључио је Милићевић.
Филиповски: Оставка је лични чин и унутрашња ствар СРС-а
Потпредседница Нове Србије Дубравка Филиповски оценила је да оставка Томислава Николића на све функције у Српској радикалној странци представља лични чин (Николића) и унутрашњу ствар те партије.
"Дугогодишње опозиционо деловање и чињеница да је председник СРС Војислав Шешељ у Хагу очигледно су довели до дубоких подела и разлика које су кулмириле најавом да ће СРС гласати за потврђивање Споразума о стабилизацији и придруживању", рекла је Филиповски .
Југовић: Ратификација ССП или хашки оптуженик
Посланик СПО у парламенту Александар Југовић се нада да ће радикали упркос оставци заменика председника СРС Томислава Николића подржати ратификацију Споразума о стабилизацији и придруживању.
"Уколико промене курс и гласају против ССП биће јасно да је победу у СРС однело крило које још живи у 90-тим годинама прошлог века", рекао је Југовић Танјугу.
Истичући да је оставка Николића унутрашња ствар СРС, Југовић је рекао "да се нада да она неће утицати на промену одлуке СРС у вези обећања да ће гласати за ратификацију ССП са Европском унијом".
Југовић, који је и директор СПО, је додао да ће у том случају бити јасно да је победу међу радикалима "однело крило које спроводи директиве хашког оптуженика Војислава Шешеља".
Станковић:Частан потез Николића
Политички аналитичар Вук Дејан Станковић оценио је у изјави Танјугу да је оставка Томислава Николића резултат победе идеолошког догматизма унутар Српске радикалне странке над умереном реал-политиком.
"Подношењем оставке на све страначке функције дојучерашњи заменик председника СРС Томислав Николић је изабрао часно решење, отварајући овим потезом простор за неку своју будућу политичку каријеру, уколико за тако нешто буде заинтересован, рекао је Станковић.
"Српска радикална странка остала је на својим догматским изворним принципима и начелима који су је 'квалификовали' за позицију искључиве опозиције која није спремна да учествује у консензусу са осталим политичким странкама, већ само да буде опозиција ради опозиције", оценио је Станковић.
Указао је да је ово била недеља великих политичких тубуленција у Српској радикалној странци.
Најпре се догодило то да су радикали изненадили целокупну јавност одлуком да подрже Споразум о стабилиазацији и придруживању Србије Европској унији, а након тога је дошло до обрта у тој странци када је та одлука поништена, рекао је Станковић.
"Николићева одлука је очевидно последица тог поништења одлуке о подршци ССП-у, што указује и на то да је сукоб унутар те странке постојао, да је био фундаменталног карактера и да се тицао концепта деловања странке и њених општих политичких начела", наводи Станковић.
Одлука радикала да, ипак, не подрже ССП је победа заправо идеолошког догматизма над рационалном умереном политиком која је спремна на реалност у српској политици, закључио је Станковић.
Биографија Томислава Николића
Томислав Николић рођен је 15. фебруара 1952. године у Крагујевцу. По занимању је грађавински техничар. У Крагујевцу је студирао на Правном факултету, али је школовање прекинуо и запослио се.
Каријеру је започео у Грађевинском предузећу "Жеграп". Био је шеф изградње на прузи Београд-Бар, радио је у Мајданпеку, Прибоју, Требињу, Београду и другим местима широм бивше Југославије.
У фирми "22. децембар" био је шеф инвестиција у периоду од 12 година, а две године и технички директор Јавног комуналног предузећа у Крагујевцу.
Николић се партијски први пут ангажовао у Народној радикалној странци у Крагујевцу. На његову иницијативу дошло је до уједињења те странке и месних одбора Српског четничког покрета Војислава Шешеља и стварања нове странке 23. фебруара 1991, под називом Српска радикална странка.
За председника СРС изабран је Војислав Шешељ, а Николић за потпредседника. Касније је три пута биран за заменика председника странке, последњи пут на Седмом отаџбинском конгресу странке 8.
октобра 2006. године.
Николић је од 1992. године посланик у Скупштини Србије и једини посланик који је биран у сваки сазив од 1992. године.
Заједно са Војиславом Шешељом, 1995. године осђјен је на тромесечну казну затвора коју је издржавао у Гњлану.
У марту 1998. године изабран за потпредседника Владе Србије, а крајем 1999. године за потпредседника Савезне владе СРЈ.
Учестовао је на председничким изборима 2000. године и освојио треће место иза Војислава Коштунице и Слободана Милошевића.
На председничким изборима 2003. године добио је највише гласова, али због недовољне излазности није постао председник.
На поновљеним изборима 2004. у првом кругу освојио највише гласова, а у другом кругу изгубио од Бориса Тадића.
Шеф је посланичке групе СРС која је са 81 послаником најбројнија у скупштини.
У младости се бавио атлетиком.
Објавио је 12 књига, медју којима су "Ровови у народној скупштини", "Кад падне влада", "Милошевић пада" и "Од почетка".
Ожењен је Драгицом и има синове Радомира и Бранислава.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »