BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Скупштина Србије о Јужном току

Скупштина Србије о Јужном току
05.09.2008. год.
Посланици Скупштине Србије нешто пре 20 сати завршили су расправу о другој тачки дневног реда - енергетском споразуму са Русијом. Споразум подржава већина посланичких група, осим Савеза војвођанских Мађара, Лиге социјалдемократа Војводине и ЛДП-а. Парламент наставља рад у понедељак, обједињеном расправом о кредитним аранжманима.

Иако им је, по Пословнику, остало још времена за расправу о енергетском споразуму, посланици СРС-а, ДСС-а и СПС-а рекли су да неће више да се јављају за реч, како би омогућили грађанима да од почетка гледају полуфинални меч Јелене Јанковић на Отвореном првенству Америке у тенису, чији је пренос на Другом програму РТС-а.

И на крају расправе, као и на почетку, потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић апеловао је на све странке у парламенту да гласају за енергетски споразум са Русијом, јер је "од националног интереса за Србију" и "један од најважнијих енергетских и инфраструктурних пројеката у Европи".

"Прихватањем овог споразума Србија неће смањити ни економске ни еколошке стандарде Европске уније", рекао је Ђелић, наводећи да "споразум не треба идеализовати али ни умањити његов изузетно велики значај".

Ђелић је изразио уверење да ће, као и Споразум о стабилизацији и придруживању са Европском унијом, велика већина посланика подржати и енергетски споразум са Русијом.

Енергетски споразум са Русијом подржаће посланици већине посланичких група, изузев посланика ЛДП-а, Савеза војвођанских Мађара и Лиге социјалдемократа Војводине.

Шеф посланичке групе Либерално демократске странке Чедомир Јовановић изјавио је да је енергетски споразум са Русијом у директној супротности са Споразумом о стабилизацији и придруживању са ЕУ и да је он "поклон" Русији, додајући да то није радио ни Слободан Милошевић.

Јовановић је од владајуће већине захтевао одговор на питања како је утврђена цена од 400 милиона за НИС и како је процењено да је 500 милиона инвестиција довољна компензација за потцењеност НИС-а, шта се дешава са рудним богатствима земље, који је квалитет нафте који ће се нудити Србији, и зашто у споразуму нису прецизиране обавезе да се поштују еколошке норме.

Тај Споразум, који је потписан 25. јануара у Москви, предвиђа изградњу магистралног гасовода кроз Србију, подземног складишта гаса у Банатском Двору и модернизацију Нафтне индустрије Србије, за коју је руски "Гаспромњефт" понудио око 900 милиона евра.

Понуда "Гаспромњефта" је, како је наведено у Споразуму, да учествује у заједничкој изградњи гасовода "Јужни ток" кроз Србију, да буде власник 51 одсто тог гасовода и да учествује у изградњи подземног складишта гаса у Банатском Двору.

Највише полемика у домаћој јавности изазвала је понуда "Гаспромњефта" од 400 милиона евра за 51 одсто деоница НИС-а, обећавајући додатних 500 милиона евра у инвестицијама до 2012. године.

Домаћи експерти су проценили да је књиговодствена вредност НИС-а око 1.2 милијарде евра, али да је тржишна већа и могла би да достигне око три милијарде евра.

У међувремену, Влада Србије је ангажовала ревизорску кућу "Дилојт и Туш" да процени књиговодствену вредност НИС-а.

У дану који је за нама, шеф посланика Српске радикалне странке Томислав Николић изјавио је да ће радикали гласати за Споразум о стабилизаицји и придруживању, пошто је представник Владе прихватио амандман радикала.

Николић је објаснио да Споразум неће бити мењан, али да ће у Закон о ратификацији ССП-а бити убачена обавеза Владе Србије да споразум тумачи тако да је Косово и Метохија саставни део Србије.

"Представник Владе је, уз неке техничке исправке које сам учинио, прихватио амандман СРС-а на Предлог закона о потврђивању ССП-а, тако да очекујем да би закон могао данас да буде изгласан и уз гласове радикала", рекао је Николић новинарима у парламенту.

Енергетски споразум - стратешки интерес Србије

Министар рударства и енергетике Петар Шкундрић изјавио је да енергетски споразум Србије са Русијом представља један од најважнијих стратешких пројеката за нашу земљу у наредних 30 до 50 године.

Шкундрић је са скупштинске говорнице поручио да ће посланици, прихватањем тог Споразума, створити услове за развој енергетике у Србији, оценивши да ће од тога велику корист имати и грађани и привреда.

Образлажући основне одредбе Споразума, Шкундрић је указао и да су значајне предности обезбеђивање сигурности у снабдевању гасом бројних потрошача у Србији.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА