Кавкаски круг ратном кредом - руски нови светски поредак на таблицама са пет принципа
Десет дана који су потресли свет - наслов је књиге америчког новинара Џона Рида у којој је описао Руску револуцију 1917. године, која је про менила дотадашњи свет и обликовала историју у следећих 70 година до пада Берлинског зида. Три дана руске војне интервенције прошлог месеца у Грузији опет су потресли свет и променили светски поредак успостављан последњих 20 година. Готово 100 година раздваја ова два догађаја, и без обзира што се много штошта променило, њих повезује сличност - да у тренутку када цео свет мисли да је Русија на коленима, она се неочекиваним акцијама изненада враћа на међународну сцену и постаје незаобилазан фактор мира и рата.
Актуелно обарање руку Русије и Запада на иначе запуштеним и еколошки девастираним обалама Црног мора није више локални сукоб. У Грузији се, а можда ускоро и у Украјини, одлучује о судбини света у 21. веку. Овог пута је на наизглед ситну провокацију Америке преко своје марионете, Русија одговорила одлучно и без намере да се заустави само на локализацији Сакашвилијевог пожара. На прашини једног авантуристичког подухвата Москва диже велико ЊЕТ за Вашингтон који га, бар за сада, не прихвата и шаље целу своју флоту опасно наоружану на обале Русије. Да ли би требало наглашавати да су и Руси и Американци од океана, преко копна до васионе извукли сва средства за деструкцију на готовс? Једни другима држе цев на челу док се лагано крећу у кавкаском кругу од ратне креде.
На Гори кавкаској, као својевремено Мојсије на Гори синајској, руски председник Дмитриј Медведев је ових дана исковао таблице са принципима за руски нови светски поредак. У пет кратких и јасних правила Медведев је дефинисао нову руску улогу у процесу глобализације, повукао линију преко које неће толерисати америчке подухвате и истовремено одредио где ће се све налазити тачке на планети на које ће се Руска Федерација неизоставно ослањати.
Први принцип је да ће Русија свакако поштовати међународни поредак и све међународне уговоре, договоре и законе. Учиниће све да их и други поштују. Сва правила на којима је заснован модеран свет Москва неће да мења, али хоће да промени однос снага у њему. Отуда следи други принцип, а то је да ће Русија надаље поштовати само Мулти-поларни свет. А то значи да се не могу више прихватати одлуке које би долазиле из једног центра, из једне земље - па чак, одлучан је Медведев, и када је та земља тако озбиљна и ауторитативна као што је Америка.
У трећем принципу се истиче да Русија неће водити политику изолације, него ће економски и политички сарађивати са свим државама на обострану корист. Да би се утврдила динамичност анти-изолационистичког става додаје се и четврти принцип, а то је да ће Русија заштитити животе и достојанство својих грађана, посебно се наглашава - ма где год се они налазили. Западни аналитичари су се одмах упитали да ли ће се тај принцип спроводити у Украјини на исти начин као и у Јужној Осетији, уколико Руси у Украјини не буду прихватили долазак НАТО снага. Ово је принцип о којем ће се размишљати и у Црној Гори, где има највише руских грађана на Балкану, са доста непокретне имовине.
Пети принцип, назван Сфере утицаја, тренутно се највише анализира у Пентагону као и у Белој кући, у Бриселу као и у Лондону. А можда се највише одгонетава у земљама које су до јуче биле део Совјетског Савеза или чланице Варшавског пакта. Медведев је истакао да Русија као и друге земље у свету има регионе у којима се налазе њени привилеговани интереси. У тим регионима су, тврди руски председник, државе које су традиционално гајиле према Москви пријатељске и срдачне односе. Радићемо са њима врло пажљиво, обећао је Медведев, и даље ћемо развијати те пријатељске односе. Наравно, да ће се његово обећање односити и на Србију, као што смо више пута већ скоро две године на овом месту у Недељном Телеграфу истицали.
Грузијски гамбит је потпуно променио ток председничке трке у Америци. Оба кандидата су за само неколико дана за своје потпредседнике поставили јастребове. Обамин - Џо Бајден је заклети противник Руса, а Мекејнов избор носи и додатна значења. Значајни квалитети Саре Палин су свакако што воли оружје, што је страствени ловац, што је политички хардлајнер и активиста у америчком лобију за наоружавање. У овом тренутку затезања односа са Русијом републиканци нису случајно изабрали за Мекејновог заменика гувернера Аљаске. Као што се зна, Аљаска је некад припадала Русији и данас се као једна од америчких држава граничи са Русијом. Међу њеним становницима је изразито развијен тзв. граничарски менталитет (ренџери), дубоко милитаризован и спреман на акцију у сваком тренутку (пре свега, против Руса). Није случајно ни што управо сада пред обалама Аљаске руска Тихоокеанска флота под надзором Путина изводи војне вежбе. Натерана да реагује и да се опредељује између Москве и Вашингтона на ноге је дигнута и Европска унија. Док су Берлин и Париз за то да се на сваки начин са Москвом нађе језик пријатељства, Лондон је више наклоњен Вашингтону у тврдом и претећем ставу према сили са Истока.
Под притиском Руске револуције 1917. и уплашене од њеног даљег ширења, западне силе су у Версају пристале на формирање Југославије као тампон зоне против комунизма. Када је крајем 80-тих та опасност престала, оне су растуриле Југославију и делимично Србију. Шта ће се овде догодити са новим уздизањем Русије? Требало би се сетити да је Путин пред ове изборе упутио Коштуници политички врло опредељујуће писмо о подршци и да Тома Николић никада није скривао ни своје симпатије према Русији, нити убеђење да се Београд и Москва морају координирати. На власти је прозападна влада, али са председником државе који је до сада био у добрим односима и са Путином. Опозиција је најавила врућу политичку јесен и борбу за нове изборе. Можда је блокада скупштине први корак ка новој Москви.
- Извор
- nedeljnitelegraf.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »