BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тадић: Европски пут Србије

Тадић: Европски пут Србије
02.09.2008. год.

Председник Србије најавио је да ће са званичницима Европске уније у Бриселу у среду разговарати о начинима како да Србија што пре постане чланица Европске уније. Тадић је рекао да ће у наредном периоду у САД послати свог изасланика како би са америчким званичницима била расправљена спорна питања у односима Београда и Вашингтона.

Веома је важно да након свих изборних процеса у Србији, формирања нове владе и, ослушкујући потребу грађана да Србија буде чланица ЕУ, одемо у Брисел и направимо пресек постигнутог и шта би требало учинити у наредном периоду, правећи мапу пута како Србија да што пре постане чланица ЕУ", изјавио је Тадић у интервјуу Новинској агенцији ФоНет.

Тадић је нагласио да је важно да Србија што пре ратификује Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ и да, након тога, добије статус кандидата и обезбеди приступ развојним фондовима ЕУ.

Према његовим речима, приближавање Србије ЕУ ће обезбедити бољи стандард грађана и већу стабилности у Србији у годинама које долазе.

Тадић је најавио да ће са председником Европске комисије Жозеом Мануелом Баросом, високим комесаром ЕУ за спољну политику и безбедност Хавијером Соланом и комесаром за проширење Олијем Реном разговарати о почетку примене прелазног трговинског споразума.

"Без Европе не можемо и због тога би требало убрзати све процесе, укључујући и имплементацију трговинског споразума", рекао је Тадић.

Он је нагласио да, после изручења Радована Караџића Хашком суду, није могуће Србији упутити примедбу да избегава сарадању са Хашким трибуналом, што је "кључна карика" за имплементацију трговинског споразума који обезбеђује повољније могућности за извоз из Србије на тржиште ЕУ.

Завршетак сарадње са Трибуналом у Хагу је један од најважнијих циљева Владе Србије, напоменуо је Тадић.

Упитан има ли помака у потрази за Ратком Младићем, Тадић је рекао да надлежне службе раде свој посао и да ће сви који су оптужени пред Хашким трибуналом бити у том суду.

Тадић је, поводом контрадикторних информација у јавности о томе да ли ће Србија помагати Караџићеву одбрану у Хагу, нагласио да ће Србија свима, који су оптужени пред Трибуналом, изаћи у сусрет како би се утврдила истина.

"Нико није крив док се кривица не докаже. Сви који су у Хашком трибуналу имају право на податке и документе како би имали основ да бране своју невиност. Такође, држава Србија ће узимати у обзир да ли је неко држављанин наше републике. Ми ћемо поштовати законске обавезе према свим оптуженима у Трибуналу у Хагу", поручио је Тадић.

Уочи наставка заседања Скупштине Србије, Тадић је нагласио да је важно да буде постигнут компромис како би се превазишла блокада у раду парламента, која је веома опасна.

"Очекујем да ће се пронаћи решење, да ће парламент бити деблокирам, да ће усвајати законе, а не да се у парламенту бавимо тиме ко ће како кога опструирати. На крају, биће заустваљен живот, а то никоме није у интересу", рекао је Тадић.

"Сваки захтев у парламенту има легитимитет, јер га исказују посланици. Ако је било неке кривице у претходним месецима везано за митинге и губитак живота грађана, то све мора да се утврди кроз процес који је законски утемељен, а не тако што се парламент претвара у јавну говорницу у којој свако изриче своје аргументе, независно од тога да ли постоји основа за такве аргументе", напоменуо је Тадић.

Тадић је истакао да Србија неће одустати од намере да се предлог резолуције нађе и усвоји на заседању Генералне скупштине Уједињених нација, којом би се од Међународног суда правде затражило мишљење да ли је Косово прогласило независност у складу са међународним правом.

Он је поручио да је иницијатива Србије спољно-политички добро вођена, дубоко принципијелно утемељена у складу са међународним правом, демократским и европских начелима.

Тадић је изразио наду да ће акција резултирати позитивним исходом за Србију и да ће мишљење Међународног суда правде бити да је проглашена независност Косова нелегална.

Према речима Тадића, Србија акцијом у УН иницира пут по којем могу бити решени многи спорови у свету.

Поводом ситуације на Кавказу и руског признања независности Јужне Осетије и Абхазије, Тадић је рекао да је државни врх Србије упозоравао да ће проглашавање и признавање Косова представљати опасан преседан, који може угрозити стабилност других региона.

"Веома поштујем став Русије када је у питању њен наступ у СБ УН и начин на који третира интегритет Србије и нелегално проглашену независност Косова", изјавио је Тадић.

Тадић је нагласио да ће Србија, у случајевима када неки регион прогласи независност, увек бранити свој територијални интегритет и принципе међународног права.

Србија ће, према речима Тадића, бранити властите интересе, поштујући међународне принципе и не сме учинити ништа што би довело у питање интегритет Србије.

"Ја очекујем такве политичке ставове свих учесника у политичком животу у Србији", рекао је Тадић, уз поруку да Устав све лидере политичких странака обавезује да бране интересе Србије, а не интересе било које друге земље у свету.

Говорећи о Мисији Еулекс, Тадић је рекао да Србија нема проблем са европским присуством на Косову, али да жели да се, уз поштовање међународног права, тај процес догоди у складу са одлукама Савета безбедности.

"Верујем да можемо пронаћи решење за Мисију Еулекс на Косову и Метохији, али само уз одлуку СБ УН. Та мисија не може да примењује Ахтисаријев план који нема никакав легитимитет", истакао је Тадић.

Оцењујући односе са САД, Тадић је нагласио да је интерес Србије да има најбоље могуће односе са том државом са којом је наступила криза билатералних односа, након америчког приступа решавању косовског питања.

"Ми ову кризу морамо превазићи, али не смемо да одустанемо од одбране наше политике и интереса. Морамо да превазиђемо ову ситуцију сталним убеђивањем званичника из САД да су неке њихове одлуке биле погрешне", рекао је Тадић.

Он је најавио да ће у наредном периоду у САД послати свог изасланика како би са америчким званичницима била расправљена питања која су спорна у односима Београда и Вашингтона.

Без разумевања и подршке и САД, како је нагласио Тадић, не могу да се заштите интереси Србије на Косову.

Тадић је рекао да би амбасадоре у државе које су признале независност Косова требало вратити што пре да би штитили наше интересе".

"Надам се да ће то бити могуће учинити у скоријем периоду. Повратак амбасадора у све земље које су признале нелегално проглашену независнот Косова и Метохије треба да буде и у сврху одбране наших интереса на Косову", нагласио је Тадић.

Тадић, који је председник Одбора за прославу јубилеја "Година образовања у Србији", изјавио је да обележавање 200 година универзитета у Србији има огроман економски значај, јер без инвестиција у образовање и науку нема повећања животног стандарда.

Он је истакао да су образовање и култура инвестиција у економски развој и идентитет Србије.

"Ништа од свог идентитета нису изгубили Бугари, Румуни и Грци. Ћирилица је већ у ЕУ и ми би требало да будемо у ЕУ како бисмо имали више могућности за афирмацију нашег идентитета", рекао је Тадић.

ССП није страначки већ јавни интерес

Ратификација ССП, енергетског споразума са Русијом и међународних уговора који ће омогућити реконструкцију путева, мостова и болница није страначко питање, већ јавни интерес и изразио очекивање да ће парламентарне странке имати то у виду.

Зауставити признавање независности Косова

"Веома је важно да се заустави процес признавања нелегално проглашене независности Косова и Метохије и да се, с друге стране, Србија оснажи новим кредибилитетом", такође је важно да Србија изађе из дела своје историје пуне претњи, ратова и конфликата са суседима и међународном заједницом и да пређе на правни терен.

Нема условљавања територијом за чланство у ЕУ

"Србија неће одустати од те иницијативе. Србија не може бити, када је та иницијатива у питању, условљавана на било који начин, па чак и чланством у ЕУ, јер свака земља има суверено право да брани свој територијални интегритет и суверенитет".

Србија у ЕУ са својим идентитетом

"Србија нема шта да тражи у Европи без властитог идентитета"  и Србија уласком у ЕУ неће изгубити свој идентитет.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА