Караџић оспорио Хашки трибунал
Бивши предсједник Републике Српске Радован Караџић у другом појављивању пред Хашким трибуналом одбио је да се изјасни о кривици, па је судија Ијан Бономи, у складу са правилима овог суда, у списе унио да се оптужени изјаснио да није крив.
"Вашу констатацију да нисам крив радије бих чуо на крају него на почетку процеса", рекао је Караџић, коментаришући одлуку судије.
Караџић је рекао да није заинтересован да чује садашњу оптужницу, не само због тога што очекује нову, него што још није формирао тим сарадника који ће му помоћи да води одбрану.
Он је оптужио Хашки трибунал да се лажно преставља као суд међународне заједнице, а да је заправо суд НАТО савеза који жели да га ликвидира.
На првом појављивању пред судом, 31. јула, Караџић је одгодио изјашњавање о кривици за тридесет дана, а данас је требало да се изјасни о кривици по 11 тачака оптужнице, које га терете за геноцид и друге злочине над несрбима током рата у БиХ.
Тужилаштво Хашког трибунала још није подигло најављењу нову оптужницу против Караџића, па је он требало да се изјасни кривици по тачкама актуелне оптужнице, подигнуте 1995. и измијењене 2000. године.
Измијењена оптужница садржи једну тачку за тешке повреде Женевских конвенција, три тачке за кршења закона и обичаја ратовања, двије тачке за геноцид и пет тачака за злочине против човјечности.
Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц потврдио је да његов тим прегледа постојећу оптужницу и да ће "осигурати да она одражава важеће право, утврђене чињенице и доказе прикупљене током претходних осам година".
Три налога за претрес у случају Караџић доступни јавности
Хашки трибунал саопштио је да је дозволио да јавности буду доступна три налога за претрес издата у случају бившег предсједника Републике Српске Радована Караџића.
У образложењу одлуке Трибунал наводи да се Тужилаштво није успротивило да јавности буду доступни судски налози за претрес, од којих су два издата 24. фебруара 1998. године, а трећи 11. септембра 2003. године, јер сматра да је у интересу правде да они не буду и даље запечаћени.
Трибунал је ову одлуку донио на захтјев Караџића који је тражио да му буду достављене копије свих налога за претрес.
У поднеску од 6. августа Караџић је затражио да му се доставе копије свих судских налога за претрес који су повезани са његовим случајем, укључујући датум њиховог издавања, те локације и имена особа чија имовина ће бити претрасена.
Он је у другом поднеску, истог датума, од Трибунала затражио да му се доставе копије о налозима које је тај суд издао о замрзавању имовине, а Трибунал је одговорио да никада није издао такав налог.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »