Режим спрема нову крађу
Лидер Српске листе Андрија Мандић оптужио је актуелну власт да прекрајањем бирачких спискова припрема нову крађу на предстојећим парламентарним изборима. Говорећи о наступу опозиције на тим изборима, Мандић у интервјуу за "Дан" истиче да је оптималан оквир за технички договор пуна сагласност Српске листе, Покрета за промјене и Социјалистичке народне партије. Како наглашава, треба организовати, у најскорије вријеме, консултације ове три опозиционе структуре.
СЛ је иницијатор омогућавања права црногорским грађанима, који то желе, да добију и држављанство Србије. Како коментаришете актуелну ситуацију са брисањем из бирачког списка великог броја грађана због тога што, осим црногорског, имају и српско држављанство?
- Огроман број грађана Црне Горе српске националности је у складу са законом који је прије скоро годину дана усвојен у Скупштини Србије узео и држављанство Србије. Према информацијама које сам имао прије формирања нове српске Владе, још 48.000 захтјева Срба изван Србије је било у процедури добијања држављанства. На основу важећег закона у Србији није потребан испис из држављанства матичне државе нити се те државе додатно обавјештавају о чињеници да је неки Србин изван Србије добио држављанство. Тако да се ова мјера не односи на те људе, већ се она првенствено односи на оне грађане Црне Горе који су у вријеме постојања савезне државе посједовали личне карте Црне Горе а имали држављанство Србије.
Поред толико јасних законских прописа, чему служи најновије прекрајање бирачког списка?
- У питању је класична идеолошка мотивација челника режима и намјера да се прекрајањем бирачких спискова створе услови за нову изборну крађу на наредним парламентарним изборима. То, истовремено, значи да је ДПС свјесна слабих изборних могућности, па су одлучили да још једном програмираном злоупотребом и административном манипулацијом изазову додатне тензије и заоштре политичку климу. Не постоји ниједан правни разлог да се десетине хиљада људи бришу из бирачког списка у Црној Гори. Ријеч је, очито, о покушају новог таласа кршења елементарних људских права и грађанских слобода. Подсјетићу на одредбу члана 1 Закона о црногорском држављанству, од 3. октобра 1999. године, којом је утврђено да "грађани РЦГ имају црногорско држављанство". Ступањем на снагу тог закона, 10. октобра 1999. године, сви грађани који су имали пријављено боравиште у Црној Гори постали су њени држављани и то је требало констатовати у књизи држављана. Такво стечено право, на основу поменуте законске одредбе, нико им не може укинути, ни нови дискриминаторски Устав, а још мање уставни закон или неки нижи правни акт.
Најава правног насиља, неспорно, собом носи и капацитет нових подјела. СНС ће бранити права ових грађана и тражићемо заштиту на свим расположивим адресама.
Какав наступ опозиције очекујете на парламентарним изборима?
- Очекујем да, прије него почнемо да дебатујемо о форми наступа, престану вишемјесечне унутаропозиционе полемике о дневним и политички пролазним питањима. Најважније је формулисати и почети спроводити опозиционо јединство бар на техничком нивоу. Немам дилему да је рушење власти на наредним изборима приоритет коме треба подредити читав корпус деликатних питања - од политичких и личних сујета, до тога да наводно постоје преча питања од потребе да побиједимо режим. Из садашњег угла, у медијски контролисаној Црној Гори, са крупним и прљавим капиталом као најтежом артиљеријом којом располаже ДПС, ништа се конкретно не може урадити на пољу промјене система вриједности, демонополизације и деполитизације државног апарата. Оптималан оквир за технички договор јесте пуна сагласност Српске листе, Покрета за промјене и Социјалистичке народне партије. Треба организовати, у најскорије вријеме, консултације ове три опозиционе структуре, без било каквих ултимативних или претходних питања, и уз добру вољу. Мени се не свиђају неки програмски принципи ПзП-а или СНП-а, као што се и њима не допадају неки СНС-а. То не значи да природне разлике треба да нас држе на дистанци од намјере да будемо савезници у рушењу ДПС-а. Када обавимо тај посао, онда ћемо моћи још више да се профилишемо и препознамо у демократској Црној Гори и додатне политичке просторе за све нас.
Стрпљиво чекање одговора СНП-а
~Каква је ситуација по питању формирања локалне власти у Херцег Новом и има ли несугласица са СНП-ом у тој општини?
- У Херцег Новом одборнички клуб Српске листе, кога чини одборник СНС-а и одборник ДЦБ-а, без икаквог условљавања и без учешћа у локалној извршној власти подржава актулног предсједника општине и СНП. Ту нашу безусловну подршку орочили смо до 1. октобра и више пута јавно позивали СНП да до тог рока формирамо коалициону власт. Очекујемо да ћемо као резултат тог договора имати и заједничког кандидата за предсједника општине који ће се бирати за нешто више од пола године. Стрпљиво чекамо одговор СНП-а до назначеног рока.
Русија демаскирала постојање НАТО-а
- Побједа руске војске у Јужној Осетији разобличила је дупле стандарде који су досад важили у међународним односима. Осим принципијелне подршке новој снажној Русији, охрабрује посвећеност те земље проблемима сународника и чињеница да је заустављен егзодус и геноцид над народом у Цхинвалију. Русија је била гарант аутономном статусу Јужне Осетије и Абхазије и она је урадила оно што, рецимо, СР Југославија није урадила 1995. када је требало да испуни гаранције које је дала својим сународницима у одбрани њихове аутономије у Крајини. Акција руских војних снага окончаће политичку праксу униполарног свијета и јасно ће показати да највећа словенска држава зна да брани своје интересе и држи до својих гаранција. За Србе је од изузетног значаја да је управо ова руска власт дала своје гаранције за очување Косова у саставу Србије. Искуство из дестабилизирајућих пројеката којима је кумовао најтврђи дио западне дипломатије говори да одлука о нападу на аутономну област Јужна Осетија није донијета у Грузији, већ у одређеним иностраним центрима моћи који су заинтересовани да на гранична подручја Русије инсталирају НАТО базе. Русија се, срећом, опредијелила да опет буде моћна држава, која неће подлећи уцјенама појединих марионетских власти попут грузијске, која, нажалост, личи већини оних које су се у посљедњих двадесетак година успостављале на просторима бивших комунистичких држава. Још једном се потврдило да је смисао даљег постојања НАТО савеза да се прошири и увећа и спреми за искључиво један циљ - распарчавање Русије и учвршћивање постојећег униполарног друштва.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »