Радован Караџић - "Глас јавности".
БЕОГРАД, 11. АВГУСТА - Први предсједник Републике Српске /РС/ Радован Караџић само мјесец након што је изабран на ту функцију и постао врховни командант Оружаних санага РС потписује наредбу о примјени међународног ратног права у српској војсци - пише београдски "Глас јавности".
"У првој тачки те наредбе, коју је Караџић донио 13. јуна 1992. године, стоји да војска и полиција у сукобима у БиХ пријављују кршења и поштују правила међународног ратног права" - пише лист на почетку серије текстова о томе како је Караџић хтио да спријечи злочине.
За почетак ове хронологије, важан датум је 12. мај 1992. године, дан када је у Бањалуци одржана конститутивна сједница Предсједништва Српске Републике Босне и Херцеговине.
У Предсједништво су тада изабрани, осим Караџића, Биљана Плавшић и Никола Кољевић. На истој сједници, којој су присуствовали и предсједник Скупштине Момчило Крајишник и премијер Бранко Ђурић, за предсједника српске државе у БиХ изабран је Радован Караџић.
Ова одлука је важна јер говори о томе да је тек од тог датума Караџић вршио и дужност врховног команданта оружаних снага Српске Републике.
У наредби, коју је Караџић донио 13. јуна 1992. године, наводи се да су за пријављивање кршења правила међународног ратног права и за његову примјену примјену одговорни команданти и командири војске, као и сваки војник.
У трећој тачки овлашћује се министар одбране да пропише упутство о поступању са заробљеницима, а у наредној се наређује обука ради упознавања са правилима међународног ратног права.
Истог дана Предсједништво Српске Републике Босне и Херцеговине, како се тада звала РС, доноси одлуку о забрани формирања и дјеловања наоружаних група и појединаца на територији Републике који нису под јединственом командом војске или полиције.
У њој се, између осталог, наводи да су "постојеће групе и појединци дужни да се у року од три дана ставе под јединствену команду војске или полиције".
На крају одлуке наведено је и да се "Предсједништво одриче група које би наставиле да дјелују самостално" и таквима је запријећено "најстрожим мјерама предвиђеним законом".
Тога дана, такође, Караџић шаље писмо тадашњем генералном секретару УН Бутросу Бутросу Галију којег обавјештава о овој одлуци.
"Као што можете да видите, покушавамо да зауставимо трагедију етничких сукоба у БиХ и у том погледу ова одлука је у складу са нашим енергичним напорима да што је прије могуће зауставимо рат" - наводи Караџић у писму Галију.
Ово писмо за многе је кључни доказ да су предсједник и руководство РС од самог почетка грађанског рата у БиХ забранили образовање и дјеловање паравојних јединица.
Такве јединице су или спонтано настајале у појединим мјестима РС или су долазиле из Србије, али су овом одлуком стављене под јединствену контролу државних оружаних снага.
Караџић 20. јуна 2002. године именује, у складу са својим овлашћењима, већи број судија основних и виших судова и јавних тужилаца.
Међу именованим било је једанаест муслимана и три Хрвата, што говори у прилог тези да у РС од самог почетка није било званичне политике етничког чишћења, него се водило рачуна да и тако значајне установе имају мултиетнички састав.
Караџић 3. јула 1992. године потписује наредбу о провођењу истраге о дјеловању паравојних група на подручју општина Гацко и Невесиње. У њој се налаже Министарству унутрашњих послова да проведе истрагу о дјеловању таквих група, као и да послије тога поднесу извјештај о утврђеном чињеничном стању.
Оваква наредба није била у његовој надлежности, већ МУП-а и тужилаштва, али Караџић је лично инсистирао да се она проведе.
Предсједништво РС 14. јула 2002. године доноси одлуку за све општине на подручју Горажда у којој се наводи да "сва села у којима муслиманско и хрватско становништво преда оружје морају уживати пуну заштиту српске државе".
Ово наређење које је упућено у осам општина са мултиетничким саставом свједочи о упорном настојању државног руководства да заштити цивилно становништво и обезбиједи безусловно поштовање и примјену Женевских конвенција - наводи "Глас јавности".
- Извор
- AGENCIJE
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »