BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Настављенe борбе у Јужној Осетији

 Настављенe борбе у Јужној Осетији
10.08.2008. год.
Грузијски председник прогласио ратно стање, док су у сукобима оборена два руска авиона а укупан број мртвих се процењује на више од две хиљаде

Специјално за „Политику”
Москва, 9. августа – Грузија је данас прогласила ратно стање, док је црни биланс у сукобима у Јужној Осетији достигао бројку од око 2.000 погинулих, уз око 30.000 избеглица. У данашњим борбама грузијске снаге су обориле два руска ратна авиона изнад Јужне Осетије, при чему се грузијска војска у потпуности повукла из главног града Јужне Осетије Цхинвалија, јавиле су руске агенције.

„Руска војска је почела да спроводи операцију присиљавања на мир”, рекао је јутрос руски председник Дмитриј Медведев и прецизирао да је задатак армије да ослободи сву зону одговорности миротворачких снага.

Нешто после 13 часова грузијска армија је потпуно истиснута из главног града Јужне Осетије, који је у таквом стању да војни извештачи јављају да практично више и не постоји. Грузија примењује тактику „спаљене земље”, из система „град” излећу пројектили који пале све пред собом.

Поред 58. армије, која је јуче после подне ушла у Цхинвали, данас су у Јужну Осетију упућени делови 76. ваздушнодесантне дивизије из Пскова, као и специјалне јединице из подмосковског пука. Војници су наставили да „чисте територију”, али не од грузијских војника већ од бројних „локатора” којима су „засејани” град и околна села.

Око три сата пуцњава са грузијске стране је обновљена, воде се жестоке борбе, на Цхинвали се пуца из хаубица, артиљерије, тенкова, снајпера...

У Јужној Осетији се целе ноћи пуцало и основни удар био је усмерен на зону одговорности руских миротвораца, изјавио је Анатолиј Ноговицин, заменик начелника генералштаба Оружаних снага Русије. Погинуло је 15, а рањено 150 војника, док је Ноговицин потврдио и да су уништена два руска авиона Су-25 и Ту-22. Генералштаб је демантовао информацију грузијске стране да су Руси бомбардовали грузијска насељена места.

„Ми не ратујемо са мирним градовима, ми само обављамо миротворачку функцију”, истакао је Ноговицин.

Према првим подацима, у ратној зони погинуло је више од 2.000 цивила, а око 30.000 избеглица (готово половина становништва Јужне Осетије) већ се налази у Русији. За све њих обезбеђује се смештај и помоћ у Северној Осетији и другим регионима Јужног федералног округа Русије, а министар за ванредне ситуације Сергеј Шојгу, хитно је отпутовао да организује помоћ. Вицепремијер руске владе Сергеј Собјанин назвао је ситуацију у Јужној Осетији хуманитарном катастрофом, јертамо нема ни воде, ни струје, ни телефонских веза, а мобилни телефони престају да раде јер немају где да се напуне.

Грузијски председник Сакашвили и даље преко телевизије води мировну кампању – данас је предложио хитан прекид војних дејстава уцхинвалском региону и демилитаризацију краја, али предлог није упутио другој страни. Напротив, грузијска војска је започела нови напад на Цхинвали.

Током ноћи је одржано још једно заседање Савета безбедности Уједињених нација, овог пута на иницијативу Грузије. Резултат је исти као на претходном – није донета никаква резолуција.

Стални представник Русије при УН Виталиј Чуркин рекао је на том састанку да је присуство Русије на територији Грузије потпуно легално и да обавља мировну мисију у складу с међународним споразумима.
„Наш главни задатак је очување мира. Русија је у историји била гарант безбедности кавкаских народа и то ће бити и убудуће”, рекао је Чуркин.

Кондолиза Рајс затражила је да Русија повуче своју војску из Грузије.

„Позивамо Русију да прекине ударе авионима и ракетама по Грузији, да поштује територијални интегритет Грузије и повуче своју војску са грузијске територије”, била је изричита Рајсова.

Реаговао је и председнички кандидат Џон Мекејн, који сматра да треба сазвати Савет НАТО да би се донела одлука о томе како помоћи Грузији.

Упркос томе, Јап де Хоп Схефер је рекао да НАТО нема мандат да се„директно укључи” у догађаје на Кавказу.

Михаил Сакашвили прогласио је ратно стање у земљи уз образложење да се „Грузија налази у условима руске агресије”.

Руски председник Медведев разговарао је унеколико наврата са Ангелом Меркел којој је објаснио да се Русија налази у Јужној Осетији у мировној мисији, у складу са важећим међународним споразумима, док је Грузија извршила агресију против руских миротвораца и цивилног становништва Јужне Осетије. Једино решење, по Медведеву, јесте повлачење грузијске војске на раније позиције и да обе стране потпишу споразум о ненападању. Исто је поновио и америчком председнику Бушу.

Ангела Меркел је изразила дубоку забринутост због догађања и наду да ће се што пре прекинути рат и започети преговори.

Иако су односи између непризнате републике Јужне Осетије и Грузије већ дуго доста заоштрени, ситуација се погоршала откад је Грузија одлучила да уђе у НАТО. Како ће се даље развијати ситуација, тешко је предвидети, али је готово сигурно да Русија неће допустити да Грузија „у НАТО поведе” ни Јужну Осетију ни Абхазију.

Љубинка Милинчић

------------------------------------------------

И Абхазија ратује са Грузијом

Абхазија је започела истискивање грузијске војске из Кодорског кланца, изјавио је данас председник Абхазије Сергеј Багапш. „Операција потискивања грузијских снага почела је, ми користимо све врсте наоружања – од авијације до артиљерије”, саопштио је министар одбране Мераб Кишмарија.

У мају 2006. Грузија је увела своју војску у кланац нарушивши тиме Московски споразум о прекиду рата и раздвајању страна потписан 2004. године. После тога Абхазија је престала да учествује у преговарачком процесу за регулисање грузијско-абхаског конфликта. Влада Абхазије донела је одлуку и да пошаље хиљаду добровољаца да помогну Јужној Осетији.

-----------------------------------------------------

Преговори, после повлачења Грузије


Преговори са Грузијом могући су само после повлачења грузијске војске на границе раздвајања снага предвиђене споразумом из 1992. године, изјавио је данас заменик министра иностраних послова Русије Григориј Карасин. „Ако Грузија повуче своју војску на линију границе која је била договорена у Дагомису 1992. године, на међународно признату границу, тек тада ће, по мом мишљењу, моћи да се разговара о томе шта ће бити даље”.Карасин је додао да ће и тада разговори бити тешки јер је „оно што је урадила грузијска влада било заиста одвратно”.



  • Извор
  • Политика - (Видео - vesti.ru)
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »