Олакшице важе, олакшања нема
БАЊАЛУКА - Не постоји реална основа за задовољство у примени споразума о визним олакшицама за грађане Албаније, БиХ, Црне Горе и Србије са земљама шенгенског уговора, показало је истраживање у оквиру пројекта "Да ли је заиста важно? Виза процес у земљама западног Балкана: Праћење проведбе нових споразума", који је спровео Европски сервис за грађанску акцију.
У саопштењу организација укључених у пројекат у чијем су истраживању учестовали апликанти за визе испред одабраних конзулата земаља чланица ЕУ наводи се да до сада није забележен ниједан позитиван одговор на примену новог визног режима у региону.
"Већина испитаника не примећује разлику између ситуације пре и после ступања на снагу овог споразума 1. јануара ове године. Закључци истраживања су и да грађани нису довољно информисани о спровођењу новог визног режима у њиховој земљи, да је трошак за визу од 35 евра само један од трошкова у процесу добијања визе, као и да молбе за визу могу бити одбачене без икаквог објашњења", наводи се у саопштењу Европског сервиса за грађанску акцију.
Такође, њихово истраживање је указало и на то да стандарди добре администрације и учтивости према апликантима недостају у неким случајевима, јер чак 29 одсто испитаника нису задовољни начином на који су "започели пут према земљама Шенгена".
"Нарочито су забрињавајуће жалбе које указују на то да је постало теже, а не лакше добити визу. Нисмо наишли на много доказа да се дугорочна виза са погодностима вишеструких улаза чешће одобрава апликантима, јер је ЕУ очито свој рад на овом питању свела на начин да усклади реторику са праксом", истичу у Европском сервису за грађанску акцију.
Они наводе пример да је један од испитаника истакао да је аплицирање за добијање визе стресно искуство, јер се често чак до задњег момента не може знати да ли ће моћи да оде на пут.
Истраживање у оквиру пројекта Европског сервиса за грађанску акцију (ЕЦАС) обављено је у мају и почетком јуна ове године, а примењена је методологија "Батори фондације" на начин да неколико особа интервјуише подносиоце молбе за визу.
- Извор
- Блиц
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »