BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јотафон, паметни телефон на руски начин

Јотафон, паметни телефон на руски начин
21.04.2013. год.

 Шеф државне корпорације „Ростехнологије“ Сергеј Чемезов је 2010. презентовао тадашњем председнику РФ Дмитрију Медведеву концепцију и макету новог типа телефона „коме нема равног у свету“, а који није осмишљен негде у Јапану или САД, него у Русији. Концепцију смартфона четврте генерације разрадила је домаћа телекомуникациона компанија „Скартел“. Многи су тада били скептични у погледу успеха овог пројекта, а већина експерата није поверовала да Руси могу да створе нешто што ће бити конкурентно на овом специфичном тржишту. И преварили су се.

Не само да је поменути уређај створен, него је ове године проглашен за најбољи и најиновативнији телефон на престижном Међународном сајму потрошачке електронике CES-2013, одржаном 7-11. јануара у Лас Вегасу у САД. YotaPhone - тако се зове „руско чудо“ компаније Yota Devices (која се 2011. одвојила од „Скартела“ и постала самостална). Организатори сајма у сарадњи са познатим америчким порталом CNet, који пише о компјутерским технологијама, спровели су анкету међу експертима и YotaPhone је однео убедљиву победу у номинацији „Мобилни уређаји“. Чак је по броју гласова претекао и своју „колегиницу“ Xperia Z – производ компаније Sony за који се мислило да је апсолутни фаворит.

Са новим телефоном нема бојазни да ће неко са стране моћи да завири у личну преписку, јер се у подешавањима може одредити које ће се поруке појављивати на другом екрану. Извор: yotaphone.com.

Чиме је смартфон из Русије тако одушевио признате западне експерте? Управо оном идејом у коју из неког разлога нису хтели да верују у постојбини „Јотафона“, и која није пала на памет чувеним произвођачима мобилних уређаја. Наиме, то је први телефон у свету са два екрана, од којих један користи технологију електронског мастила (E Ink). Поред тога, уређај подржава рад са супербрзим LTE мрежама руских и међународних оператора.

Само на први поглед се YotaPhone мало разликује од страних уређаја сличног ранга, од лидера светског тржишта попут телефона заснованих на оперативном систему Андроид. И „Јотафон“ се заснива на Андроиду (Jelly Bean 4.2), има 2 Гб оперативне и 32/64 Гб уграђене меморије, има две камере и поред LTE подржава GSM и 3G. Међутим, угледне експерте је привукла особеност руског уређаја која се састоји у томе да он уствари представља хибрид између смартфона и читача електронских књига. Телефон има додатни дисплеј на полеђини, израђен по технологији „електронског мастила“. Овај екран може бити стално укључен и при томе се практично не троши акумулатор. Стручњаци су истакли и друге његове особине: YotaPhone је врло лак, удобан за коришћење и веома брз, а и прилично је танак, и поред тога што има два дисплеја.

„Јотафон“ је хибрид између смартфона и читача електронских књига. Телефон има додатни црно-бели дисплеј на полеђини, израђен по технологији „електронског мастила“.

Корисници су на прави начин оценили нову идеју. Једни се већ спремају да пређу са читача електронских књига и свог телефона на нови смартфон чим се појави у продаји, јер је он „незаменљив у превозу“ и много је лакше користити један уместо два уређаја. Другима одговара што се црно-бели екран никада не искључује (тј. не гаси се), тако да не морају сваки час „пипкати“ по телефону када треба проверити неку информацију у било којој апликацији. При томе нема бојазни да ће неко са стране моћи да завири у личну преписку, јер се у подешавањима може одредити које ће се конкретно поруке појављивати на другом екрану.

Владислав Мартинов, шеф компаније Yota Devices, говорећи у децембру 2012. о своме производу, саопштио је: „Ми смо желели да направимо нешто ново, да у новом уређају осмислимо и реализујемо оригиналну идеју која би решила низ проблема и нелагодности које данас имају корисници свих врста смартфона. Хтели смо да смислимо и предложимо такав телефон, који ће изменити модел интеракције између корисника и уређаја и учинити је далеко удобнијом.“

Чак и ако се акумулатор истроши, на другом дисплеју ће и даље бити приказани важни подаци и слике.

Изгледа да је Русима то пошло за руком. Захваљујући својим техничким карактеристикама, YotaPhone штеди енергију и тако омогућава далеко дужи рад са документима и текстовима. На „мастиљавом“ дисплеју се могу постављати не само фотографије, него и прикази мапа, карата и мобилних карата за укрцавање у авион, а може се користити и мноштво апликација без непрекидног преласка екрана у „sleep“ режим. Чак и ако се акумулатор истроши, на другом дисплеју ће и даље бити приказани важни подаци и слике.

Искусни страни експерти на страницама угледних издања Time, PCMag и др. узвикују: „Фантастично!“ и сматрају да YotaPhone само на први поглед делује као „апсурдна“ модерна играчка за љубитеље необичних џепних електронских уређаја. Међутим, „што га више користите, све више вам се допада“ и све више има шансе да доспе у категорију „must have“ („оно што се обавезно мора имати“).

Нема разлога да се не верује експертима: на CES је изложено све најбоље што тренутно постоји у свету електронике. Изложба се готово пола века одржава сваке године, и на њеним штандовима је свет први пут угледао видео-рикордер, нетбук, CD и DVD, конзолу за игрице xBox... Произвођачи све своје главне новитете излажу у Лас Вегасу. Ове године посетиоци изложбе су имали прилике да виде и таблет-рачунар Razer Edge и еластични телевизор Samsung.

„Јотафон“ је врло лак и танак, и поред тога што има два дисплеја. Извор: yotaphone.com.

Треба рећи да Yota Devices не планира да се заустави на „Јотафону“. Компанија има за циљ да постане крупан играч на светском тржишту мобилних уређаја.

Оријентационо ће YotaPhone у малопродаји коштати око 500 долара. Његови први купци ће свакако бити Руси, јер ће они имати могућност да набаве телефон већ на јесен.

Руски продор у високе технологије

У асортиману светских продавница уређај ће се појавити почетком 2014. То је, наравно, радосна вест, јер домаћи смартфон има све шансе да заузме достојно место у низу иновационих производа који воде порекло из Русије, а имају успеха на Западу. На том списку су програми лабораторије Јевгенија Касперског, који је по верзији америчког часописа Wired у децембру 2012. доспео у средину списка 15 „најопаснијих људи на свету“ због разоткривања америчког сајбер-оружја. Ту је и софтвер компаније Parallels (бивши SWsoft), која се бави виртуализацијом и аутоматизацијом хостинга, а чији је оснивач Сергеј Белоусов. Parallels је добио преко 30 међународних награда. Ту је и Cybiko, први ручни рачунар за тинејџере, а такође електронски речник ABBYY Lingvo за персоналне рачунаре, које производи компанија ABBYY познатог предузимача Давида Јана.

Нема сумње да се на руском тржишту информационих технологија појављују озбиљни играчи светске класе, што је свакако велики плус за економију Русије. Обим тржишта информационо-комуникационих технологија у 2011. је поређен са домаћом индустријом аутомобила (која је тада била двоструко већа), а у 2013, према прогнозама стручњака, може достићи 40 милијарди долара, или 1,08% светског обима, тј. биће већи готово за 10% у односу на 2012. Ако се високе технологије у Русији буду развијале таквим темпом, експерти не искључују могућност да ће оне већ за десетак година доносити руском буџету приход скоро као извоз сировина. При томе се не мисли само на производњу софтвера, која у овом тренутку представља главно интересовање руских IT компанија, него на производњу и успешну продају конкурентних светских производа у свим сегментима индустрије високих технологија.



  • Извор
  • Руска реч


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА