У Русији почео да се израђује високооктански бензин од отпада
Руски инжињери из сибирског града Томска су направили уређај који претвара обични отпад у бензин. У њега може да се стави било који отпад који садржи угљеник – опушци, пепео, покидани листови папира, опиљци.
Пртиском на дугме гомила ђубрета нестаје у дубини уређаја. У њему се отпад ситни и стиже у специјални реактор. Тамо се од добијених спојева угљеника и водоника синтетише бензин.
Огледни уређај може да изради до 200 литара на сат. При томе то не мора обавезно да буде бензин. Све зависи од наше жеље, уверава главни инжењер експерименталног бироа Сергеј Зотов:
- Можемо да променимо параметре и да започнемо да добијамо теже гориво. На пример, керозин за авионе или мазут. Ако нам је потребно да добијемо друге елементе, на пример ацетон, алкохол, довољно је да једноставно репрограмирамо агрегат.
Цена добијеног горива је фантастична – 0,001 евра за литар. А струја је овом уређају потребна само приликом покретања. Даље он сам себе храни горивом. У његовом саставу постоји блок за добијање енергије. Ако се испоручи такав агрегат стамбеној згради, онда се може направити затоврени циклус прераде отпада у грејање и струју, говори Сергеј Зотов.
- Такав уређај може да се смести у подрум зграде где ће он мирно прерађивати отпад. Топлота која се издваја приликом реакције оксидације може да се усмери на грејање зграде.
Ову технологију научници су почели да разрађују још почетком 80-их година у случају нуклеарног рата, ако постане немогуће да се вади и прерађује нафта. Томски научници су решили да сада, у миродопско време, таква технологија ће користити. Резултат неколико година рада је АИСТ- алтернативни извор синтетисаног горива.
Експерти су се зачудили када су израчунали октански број бензина, добијеног у уређају АИСТ. Он одговара стандарду Евро-5. То је гориво екстра и супер лукс класе. Сада таквим пуне само тркачке аутомобиле.
Учесници иновационог пројекта одлучили су да га тестирају на сопственим аутомобилима и после извесног времена чак су почели да заборављају где су пумпе. Горовом их редовно снабдева лабораторијски уређај.
Инжењери обећавају да ће за годину дана показати производни образац. Планирано је неколико варијанти – за велика предузећа, објекте стамбеног комплекса и покретни мини-уређај.
Станислав Каљакин,
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- енергија
- производња
- нафта
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »