Корисно и опасно глобално отопљење
Глобална промена климе може битно изменити облик наше планете. Једни научници тврде да ће се то десити већ за неколико деценија, а други – за неколико стотина година. Јасно је једно, глобално отопљење је већ почело и није могуће зауставити га. Да ли оно човечанству доноси више користи или проблема?
Одговорност за процес глобалне промене климе само делимично почива на човеку: он „загрева“ атмосферу градећи велике градове и повећавајући обим производње. Али то није главни фактор. Наша планета има своје циклусе захлађења и отопљења. А људи само убрзавају ове процесе, објашњава руководилац климатског програма Светског фонда за дивље животиње и природу Алексеј Кокорин.
- Природну променљивост климе одређују океански циклуси у периодима од 60-70 година. То значи да следеће 2 деценије неће обавезно бити топлије од претходних, могу бити и хладније. Међутим, већ наредне деценије могу бити значајно топлије. То није прост линеарни пораст температуре, већ процес који се одвија у виду таласа. Кад температура постаје виша, повећава се интензитет кретања ваздушних маса. У складу с тим, добијамо веће масе ваздуха са севера и с југа. Због тога време бива нестабилно и највероватније је да ће тако бити и даље.
Тешко да ће нас обрадовати временска прогноза већ за неколико идућих година: прекомерни мразеви и суше, тајфуни и поплаве ће се дешавати још чешће. Клима је изашла из равнотеже. Азији топљење глечера доноси сушу. А становницима северних земаља топљење леда може донети одређену корист, уверен је директор за стратешко планирање и партнерство Међународног центра за одрживи енергетски развој Владимир Бердин.
- Ако је реч о Русији, позитиван фактор ће представљати продужење пловне сезоне на Северном морском путу. Такође ће се продужити вегетативни период биљака, а то је плус за пољопривреду. Осим тога, скратиће се грејна сезона, дакле и количина потребног горива.
На Северу ће заиста постати топлије. Стручњаци истичу да већ сад у тундри расте дрвеће из јужнијих ширина. Међутим, отопљење ће човечанству донети и велики број непријатности, сматра руководилац климатског програма Светског фонда за дивље животиње и природу Алексеј Кокорин.
- Глобално отопљење не значи просто повишење температуре, већ и повећање нивоа Светског океана. Већ је неизбежно то да ће постати за метар више. Јасно је да је то посебно опасно по азијске приобалне мегаполисе. Такође је лоше и за мале острвске државе, на пример, за Малдивска острва.
Али, ако зима у Русији и Канади постане топлија могуће је да ће се за сто-двеста година отворити северни морски путеви. Притом не само дуж руског приобаља, већ и кроз Северозападни пут: од обала Канаде и Гренланда директно кроз Берингов мореуз у правцу азијских земаља. А на југу ће, напротив, постати хладније. Научници подсећају да глечери на Антарктиди расту. И то је такође логичан процес.
Александра Захарова,
- Извор
- Глас Русије, фото: © Flickr.com/Truthout.org/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
- Повезане теме
- клима
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »