Социјалисти раскинули са ДСС и СРС у Београду
Председништво Социјалистичке партије Србије одлучило је у недељу да раскине коалициони споразум са радикалима и народњачком коалицијом о формирању власти у Београду, саопштио је председник СПС-а Ивица Дачић. „Председништво је закључило да је коалициони споразум Демократске странке Србије (ДСС), Српске радикалне странке (СРС) и СПС немогућ и да би угрозио опстанак Владе Србије”, рекао је Дачић новинарима после седнице Председништва СПС-а у Београду. Он је подсетио да је споразум о коалицији на градском нивоу са радикалима и народњацима постигнут пре него што је СПС ушао у коалицију са Демократском странком (ДС) на националном нивоу. Лидер СПС-а је најавио да ће социјалисти на седници Скупштине града Београда у понедељак учествовати само у верификацији мандата, а да ће договори са ДС-ом о новој већини у граду бити постигнут наредних дана. Он је поновио и да је за СПС „тешко и неприхватљиво” формирање већине у којој би учествовала Либерално-демократска партија (ЛДП) и додао да не искључује могућност одржавања нових избора у Београду.
Дачић је рекао да очекује негативне реакције СРС-а и ДСС-а због одустајања СПС-а од коалиције са тим странкама, али да је „питање” између онога што социјалисти „желе и онога што је реално”.
Генерални секретар СРС Александар Вучић изјавио је да је поносан што радикали и он лично никога нису преварили, и изразио наду да ће нови избори показати какава је права воља Београђана.
„Морам да кажем да у свему овоме, када људи газе и свој потпис и своју реч, да сам поносан што нисмо погазили дату реч, нисмо погазили споразум”, рекао је Вучић Танјугу.
Он је навео да ће моћи да „погледа и својој деци и свим Београђанима у лице”, и изразио наду да ће нови избори показати каква је права воља Београђана, јер „не могу да поверујем да је могуће да неко, и после данашњих изјава, помисли да може да прави власт са ЛДП-ом”.
„Ми се припремамо и показаћемо да Београђани нису погрешили када су нам указали највеће поверење на претходним изборима и да су показали да желе промене у граду”.
Вучић је најавио да ће даљи потези СРС бити да се боре за промене у Београду и да ће се „за те промене и изборити”.
Потпредседник Нове Србије Дубравка Филиповска изјавила је да је СПС „на најгрубљи могући начин, бестидно, играјући двоструку игру, подлегао притисцима и уценама листе За европску Србију”.
Филиповска је у изјави Танјугу казала да је СПС, после месец и по дана од потписаног коалиционог споразума, одлучио да прекрши дату реч и тиме изневери и своје дојучерашње коалиционе партнере и грађане који су гласали за њих.
„Први пут после 2000. године, политичким линчом и ултиматумом, прекршен је већ потписан споразум и игнорисана изборна воља грађана Београда, који су гласали за промене”, навела је Филиповска.
Она је оценила да је одлука Председништва СПС о прекиду коалиције увод у политичку кризу и дестабилизацију Србије, најављујући да ће се НС свим демократским средствима најодлучније борити против оваквог стања у Србији.
Руководство социјалиста је одлуку донело после већинског става Извршног одбора Градског одбора СПС који је одлучио да Председништву странке препусти доношење одлуке о даљим корацима.
Колиција СПС-ПУПС-ЈС потписала је 28. маја споразум са Српском радикалном странком и коалицијом ДСС-НС о формирању власти у Београду, док је коалиција око социјалиста на републичком нивоу формирала власт са листом „За европску Србију”.
На конститутивној седници Скупштине Београда у понедељак ће бити верификовани одборнички мандати.
Конститутивна седница Скупштине Београда почеће у 10 сати, председаваће јој настарији одборник Бранислав Белић (ДС), а сви одборници су потврдили долазак.
Састав нове градске власти зависиће од политике и политичких договора међу странкама.
Скупштина Београда има 110 одборника - коалиција ДС-Г17 плус има 45, радикали 40, коалиција ДСС-НС 12, ЛДП седам и СПС-ПУПС-ЈС шест одборника.
Председник и заменик градског парламента бирају се из реда одборника на четири године, тајним гласањем, већином гласова од укупног броја одборника Скупштине града.
Рок за избор извршних органа, односно градоначелника и Градског већа, је месец дана од конституисања Скупштине Београда.
Уколико градски парламент не буде конституисан у предвиђеном року, постоји могућност увођења привремених мера у Београд и до тога, према Закону, може да дође само у случају да се Скупштина не конституише до 22. јула или да се конституише, а да се у накнадном року од 30 дана не изаберу градоначелник и градско веће.
„Има довољно времена од 14. јула, за када је заказана конститутивна седница, до 22. јула да одборници верификују мандате и изаберу председника и секретара Скупштине, што је неопходно учинити да би се градски парламент сматрао конституисаним”, рекао је раније в.д. градоначелника Београда Зоран Алимпић.
„Након тога тече додатни рок од 30 дана у коме би требало да се изаберу градоначелник и градско веће”, казао је он и изразио уверење „да уколико већина постоји већ у понедељак Београд може добити нову власт”.
Алимпић је подсетио да је, уколико ниједан кандидат за председника Скупштине или градоначелника не добије већину, „Влада обавезна да предузме мере по Закону, односно формира привремено веће које ће преузети надлежности Скупштине” и додао да привремена управа има рок од шест месеци да распише нове изборе.
- Извор
- Мондо
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »