Народ неће у НАТО
Грађани Црне Горе највише повјерења имају у Српску православну цркву, већина је против уласка држве у НАТО, а тренд подршке од августа 2006. године је негативан према чланству у сјеверноатлантску алијансу. Од јавних личности, грађани највише вјерују извршном директору МАНС-а Вањи Ћаловић, резултат је истраживања Центра за демократију и људска права (ЦЕДЕМ) за јун 2008.године.
На узорку од 1.029 испитаника из девет општина, ЦЕДЕМ је утврдио да је против чланства Црне Горе у НАТО 46,7 одсто грађана, док је за 26,3 анкетираних. Одређено мишљење није имало 27 одсто анкетираних грађана. У августу 2006. године, за НАТО је било 36,9 а против 31,4 одсто.
Методолог Милош Бешић је казао да је посљедње истраживање ЦЕМИ-ја рађено под другачијим питањем и посебном методом, а да је ЦЕДЕМ-ово било "подржавате ли улазак у НАТО".
- Проценат од 50 одсто, који су одговорили позитивно, додуше на питање да ли би Црна Гора имала користи од НАТО-а, не значи да подржавају чланство у алијанси. Да се распише референдум, у овом тренутку 27 одсто грађана гласало би за чланство а 47 против. Није тачно да је већина грађана за НАТО, већ је још већина против чланства - изјавио је Бешић.
СПЦ биљежи раст повјерења у односу на фебруар, слиједе је предсједник државе, Влада, црногорска полиција и Скупштина. Политичке партyје су на осмом мјесту.
Најпопуларнија је Вања Ћаловић са просјечном оцјеном 3,21, иза ње је предсједник Црне Горе Филип Вујановић који је доспио на другу позицију са оцјеном од 3,04. Трећа најпопуларнија јавна личност је премијер Мило Ђукановић са 3,01, затим Гордана Ђуровић са 2,86 а пети је лидер Социјалистичке народне партије Срђан Милић са оцјеном 2,56. Небојша Медојевић (Покрет за промјене) је на седмом, Андрија Мандић (Српска народна странка) на осмом а Ранко Кривокапић (Социјалдемократска партија) на деветом мјесту.
У изборној преференцији, међу опредијељеним гласачима, ЦЕДЕМ тврди да највише повјерења ужива Демократска партија социјалиста, 47,4 одсто.
- Тако висок проценат је рефлексија побједе на предсједничким изборима у априлу и треба очекивати да се ДПС врати на стандардних 42 или 43 одсто у наредном периоду - оцијенио је Бешић.
Радом Владе није задовољно 43 одсто испитаних грађана. На питање "јесте ли задовољни радом Владе " веома незадовољно било је 26,6 анкетираних, углавном незадовољно 16,4 а углавном задовољно 18,7.
- Много је бирача владајуће коалиције који су незадовољни радом власти, али се опозицији не окрећу, највјероватније, јер им се не свиђају сујета, контроверзе и погрешни потези лидера - каже Бешић.
Ослонац Црне Горе у спољној политици у потпуности треба да буде ЕУ, оцијенило је 23 одсто, док је одмах иза Европске уније Србија са 22 одсто, затим Русија са 15 и САД са осам одсто повјерења.
У истраживање није укључено питање независности Косова, али је Бешић навео да је релевантна претпосљедња анкета по којој велика већина сматра да је за Црну Гору то питање врло значајно.
- Ако има неких који мисле да је везу са Србијом и српским народом као дио идентитета Црне Горе могуће елиминисати врло брзо, нијесу у праву јер то питање је и даље веома важно - сматра методолог ЦЕДЕМ-а.
СНС најјача у опозицији
Од опозиционих странака најјача је Српска народна странка која је међу анкетиранима добила 14,4 одсто повјерења. СНС биљежи раст у анкетама ЦЕДЕМ-а, у јуну прошле године било је 12,2 одсто, у септембру 12,7 док је у фебруару ове године објављена подршка од 11,2 одсто анкетираних.
- СНС, уз ДПС је позната као странка која у Црној Гори има најстабилније бирачко тијело - сматра Милош Бешић.
СНП испред ПзП-а
СНП је са 11,1 одсто први пут од претходних избора добила већи проценат подршке од ПзП-а кога подржава 10,8 одсто грађана. ЦЕДЕМ је објавио да је за "неке друге" спремно да гласа 12,1 одсто испитаних.
- Срђан Милић и СНП налазе се у константном успону и очито да је смјена руководства дала резултат, дио бирача ПзП-а сада се враћа у СНП. За годину, СНП готово да је дуплирао проценат подршке - рекао је Бешић.
Коментаришући истраживање, потпредсједник СНП-а Невен Гошовић каже да су према анкети ЦЕДЕМ-а имали одређене резерве а резултати протеклих избора када је у питању СНП потврдили су оправданост таквих ставова.
- Са сигурношћу очекујемо раст повјерења у СНП и предсједника Срђана Милића, што ће показати и будућа објективна истраживања јавног мњења - рекао је Гошовић.
"Дан" расте
- Рејтинг "Дана" је у порасту, у јуну прошле године било је 31,9 одсто и истраживања показују да тај лист има стабилно читалачко тијело - рекао је Милош Бешић.
Анкетирани грађани изјаснили су се да највише повјерења имају у дневник "Вијести" 44,9, а у "Дан" 34,9 одсто анкетираних. "Побједи" највише вјерује 13,3 а "Републици" 0,8 одсто испитаника.
"Вијести" свакодневно чита 23,1 а ""Дан" 21,7 одсто анкетираних, док у информације "Вијести" велико повјерење има 20,7 а "Дана" 16,1 одсто.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »