Последице уранијума забрањена тема?
Више од 300 људи из Хаџића и Хан Пијеска умрло је од краја рата до данас од карцинома, што многи доктори доводе у везу с утицајем радиоактивног и токсичног осиромашеног уранијума којег су НАТО снаге користиле у бомбардовању положаја Војске Републике Српске 1995. године.
Хаџићани, који су данас расути по целом свету, били су највише изложени радиоактивној и токсичној прашини након бомбардовања бившег Ремонтног центра у Хаџићима, а број умрлих вероватно је знатно већи јер су избегли из Хаџића умирали од карцинома и у другим државама, преносе "Независне новине".
Тачне податке о броју умрлих и оболелих у БиХ због утицаја осиромашеног уранијума нико нема.
Славица Јовановић, докторица у Дому здравља у Братунцу, граду у који је после рата избегло највише Срба из Хаџића, пратила је здравље ових људи у периоду од 1996. до 2000. године.
Она каже да су 2000. године у Братунцу боравили и универзитетски професори из Велике Британије који су доказали постојање осиромашеног уранијума у организмима људи избеглих из Хаџића.
"Они су анализирали узорке 17 особа из Хаџића, Ђакова, Клине и једног новинара ББЦ-ја. Потврдили су да су људи из Хаџића били изложени осиромашеном уранијуму и закључили су да уранијум одложен у плућима наставља да се мобилизује", објашњава Јовановићева.
У Заводу за јавно здравство Федерације БиХ кажу да се стопа смртности и оболелих становника Хаџића не може довести у везу с осиромашеним уранијумом.
Међутим, признају да никад није ни рађена провера присуства уранијума у крви и урину становништва, јер у БиХ не постоји опрема за такво истраживање.
Према подацима УН-а, осиромашени уранијум је био најопаснији у тренутку бомбардовања јер су честице уранијума биле у ваздуху и због тога се претпоставља да је највише утицао на здравље Срба, од којих је већина по окончању рата напустила ову општину.
Јелина Ђурковић, бивши делегат у Представничком дому бх. парламента, каже да је однос Већа министара БиХ према овом проблему несхватљив.
На њену иницијативу 2005. године оформљена је комисија за истраживање последица радијације осиромашеног уранијума у рату бомбардованих места.
Комисија је деловала девет месеци, а Ђурковићева тврди да држава никад није стала иза извештаја који је ова комисија припремила те године. Подсећа и да је та комисија тада доказала да постоји 15 места у БиХ контаминираних осиромашеним уранијумом.
"Највише је контаминирано подручје Хаџића и Хан Пијеска и ту су приликом бомбардовања живели људи. Уранијем су гађани и други објекти попут релеја, али ту није било утицаја на људе, а за шест локација око Сарајева НАТО никад није дао податке. Процењује се да је у НАТО бомбардирању бачено више од 3,5 тона бомби и зрна с осиромашеним уранијумом", наглашава Ђурковићева.
Она тврди ће проблем последица деловања осиромашеног уранијума на здравље грађана БиХ бити актуелан и за 50 година, али да, због умирања и миграције становништва, неће бити доказа.
- Извор
- Мондо
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »