Мрчипушке
Око 68 одсто црногорских грађана сматра да у случају сукоба Црна Гора не може самостално одбранити своју територију, показало је посљедње истраживање ЦЕМИ-ја. Према истом истраживању 83 одсто грађана је оцијенило да су сукоби у Црној Гори готово или потпуно немогући. Чак 71 одсто испитаника сматра да НАТО интервенција против СР Југославије није била оправдана, 16 одсто нема став, а 13 одсто вјерује да је била оправдана. Истраживањем је било обухваћено 1.020 грађана Црне Горе, а спроведено је у периоду од 10. до 25. маја.
Средства за реализацију истраживања обезбиједила је Америчка амбасада у Подгорици.
-Већина грађана, 80 одсто, сматра да Црној Гори у занемарљивој мјери пријети или уопште не пријети опасност од тероризма, док 71 вјерује да се Црна Гора не може сама борити против тероризма - рекао је Златко Вујовић, предсједник ЦЕМИ-ја.
Према резултатима истраживања које је јуче објављено више од половине црногорских грађана сматра да би евентуално чланство у НАТО користило Црној Гори. Презентирани резултати показују и да 51 одсто грађана сматра да би чланство у НАТО користило Црној Гори.
- Око 45 одсто грађана у потпуности или дјелимично слаже се да Црна Гора треба тежити пуноправном чланству у НАТО, 31 одсто је дјелимично или против тога, док 23 одсто нема став по том питању. Када је у питању повјерење према НАТО-у оно је готово подијељено на оне који имају повјерење 36 одсто, док 35 одсто нема повјерења у Сјеверноатлантску алијансу - казао је Вујовић.
Према његовим ријечима, много јаснија ситуација је када је у питању процес придруживања Црне Горе Европској унији (ЕУ).
- Овај процес веома позитивно доживљава чак 73 одсто грађана, који се у потпуности слажу да Црна Гора треба да тежи ка пуноправном чланству у Унији. Само пет одсто испитаника је дјелимично или потпуно против европских интеграцијаЋ, навео је Вујовић.
Он је истакао да 56 одсто испитаника сматра да ЕУ треба да буде главни партнер у безбједносној политици Црне Горе, 24 одсто да то буде Србије, 17 одсто је за НАТО, а 11 одсто за Русију.
- Када би Црна Гора бирала између савеза са НАТО и Русијом, већина грађана и то 43 одсто би се опредијелила за Алијансу, 34 одсто сматра да Подгорица не треба да се одлучи ни за један ни за други савез, док 24 одсто вјерује да је оптималан савез са Русијом - казао је Вујовић.
Готово двије трећине испитаника сматра да би евентуално чланство Црне Горе у НАТО помогло бржем пријему у ЕУ.
Истраживање ЦЕМИ-ја је показало и да 56 одсто анкетираних сматра да би пријем Црне Горе у НАТО повећао ниво њене безбједности.
Већина грађана оцјењује и да би чланство у Алијанси позитивно утицало на углед Црне Горе у иностранству, олакшало приступ модерном наоружању, побољшало економску ситуацију, али не и умањило црногорску независност.
Вујовић је навео да су, уопште узев, грађани недовољно квалитетно информисани о НАТО-у и процесу евроатланских интеграција.
Према његовим ријечима, 47 одсто оних који подржавају чланство са „не знамЋ одговара на питање зашто Црна Гора треба да тежи пуноправном чланству у Алијанси.
Он је казао да је ситуација драстично различита када је у питању јасноћа става грађана који сматрају да Црна Гора не треба да буде члан НАТО-а.
„У највећем проценту 48 одсто испитаника одговара да разлог лежи у бомбардовању СР Југославије 1999. године, 36 одсто због утицаја политике Сједињених Америчких Држава, а 18 одсто због ситуације на КосовуЋ, навео је предсједник ЦЕМИ-ја.
Корист
Резултати истраживања Центра за мониторинг, према којима више од половине грађана сматра да би евентуално чланство у НАТО користило Црној Гори, радују све који ту државу виде као безбједну, модерну и равноправну чланицу породице развијених земаља, сматрају у Алфа центру.
Директор Алфа центра Александар Дедовић рекао је да је веома важно да се до сада "дуго истицана оприједијељеност грађана у односу три трећине помјерила у једном правцу".
-Реализацијом активности „АЛФА центраЋ, као и анализом контаката са грађанима, можемо потврдити резултате свих анализа рађених за наше интерне потребе - казао је Дедовић агенцији МИНА.
Он је рекао да већи проценат грађана препознаје потребу чланства у НАТО и да за ту чињеницу препознаје различите разлоге.
- На првом мјесту је безбједносни, а затим слиједе економски, научни и други разлози - навео је он.
ДСС: Дио режимске кампање
Демократска српска странка сматра да је истраживање Центра за мониторинг у коме се драстично повећало расположење грађана према НАТО-у само дио кампање коју спроводи режим како би убиједио грађане Црне Горе у неопходност прикључења Сјеверноатлантској војној алијанси. Да ли је потребан коментар и да ли треба било коме објашњавати о каквој се објективности ради када се зна да је наручилац истраживања амбасада Сједињених Америчких Држава, а да је истраживање вршио ЦЕМИ и то само мјесец дана након што су режимски функционери на челу са Милом Ђукановићем започели причу о наводним „благодетимаЋ НАТО, саопштио је портпарол ДСС-а Матија Николић.
НС: Нека распишу референдум
Народна странка позвала је јуче Владу да распише референдум о учлањењу Црне Горе у НАТО ако вјерује истраживањима према којима је порасла подршка чланству у Сјеверноатлантској алијанси.
Функционер НС Милан Радовић сматра да је истраживање ЦЕМИ-ја о чланству Црне Горе у НАТО-у већ је виђен модел наметања Владине политике грађанима.
„Ово је још једна анкета која служи креирању јавног мњења, а не његовом испитивању. Наша искуства говоре супротноЋ, казао је Радовић агенцији Мина.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »