Културна олимпијада „Сочи-2014“: година музеја
Ова година је на програму културне Олимпијаде „Сочи-2014“ објављена као Година музеја. То је финална тема четворогодишњег пројекта, који традиционално претходи Олимпијским играма у земљи домаћину спортских такмичења. У Русији је већ одржана Година филма, Година музике и Година позоришта. Што ли нуди Година музеја?
Пре свега да кажемо нешто о плановима музеја самог домаћина Олимпијаде – црноморског града Сочи. Планови су већ почели да се реализују и први пројекат као да је постао нека врста моста који спаја Годину музике и Годину музеја: 9. јануара је одржано стваралачко вече поводом 25-годишњег јубилеја Дома музеја чувене совјетске оперске певачице Валерије Барсове. До 1948. године водећа солисткиња московског Бољшог театра је певала заједно са великим Фјодором Шаљапином, била је вољена примадона Јосифа Стаљина. Када је напустила сцену 20 година је провела у Сочију и завештала свој дом граду. 1988. године после рестаурације овде је отворен музеј у којем се још изводе и концерти камерне музуке. Меморијал кућа Барсове је филијала великог градског културног комплекса – Музеја историје града Сочи. Јер кућа певачице је сама по себи споменик историје 20. века. Ускоро ће у музеју бити отворена изложба насловљена као „Сочи – очима Валерије Барсове“.
О даљим плановима и пројектима Музеја историје града у интервјуу за Глас Русије је испричала водећи специјалиста Ала Гусева. Она обраћа посебну пажњу на изложбу организовану заједно са археолошким музејом Краснодара. Изложба ће се звати „Вредности Краснодарског краја“:
- Главно на овој изложби је скитско злато – позната колекција Краснодарског музеја. Ту су представљени ретки златни женски украси са драгоценим камењем из периода 1-2 века пре нове ере.
Друга изложба Музеја историје града ће обрадовати скупљаче поштанских маркица. Тема је олимпијска: „Москва – Сочи: филателија у знаку пет прстенова“. И поново раритети.
Наравно, на програму Године музеја ће бити и водећи музеји земље. Али углавном преко савремених технологија: интернет изложби, виртуелних екскурзија. То се може разумети, јер превоз и чување скупоцених експоната траже посебне услове и скупо коштају.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »