BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли Европа „издише“?

11.01.2013. год.

„Европа се налази у смртном ропцу“- тако се за немачки „Deutschlandfunk” изјаснио, пред крај претходне године шеф италијанске области Апулија Ники Вендола, током своје посете Берлину. А оваквим мрачним изјавама се, пре неколико дана, придружила и сама Европска комисија.

Ради се о извештају, који је представљен 8.јануара у Бриселу, а тиче се социјалног развоја у „великој Европи“. Овај извештај на 450 страница, који је изнео Ласло Андор, представља према писањима штампе, својеврсни показатељ и очевидац „драматичног раслојавања Европе, које се током последњих 5 година веома појачало“.

Новембра претходе године, према извештају, ниво незапослености је у просеку у земљама Еврозоне износио 11,8 %. То је максимални ниво за последњих 20 година.Посебно је критична ситуација у Шпанији, Грчкој, Ирској, СЛовачкој, Естонији, Летонији и Литванија. На пример, међу грчком и шпанском омладином, незапосленост је достигла невероватних 56,7%.

А побољшавање ситуације, по речима еврокомесара Ласло Андора, за сада не би требало очекивати. А Ники Вендола сматра да главно бреме кривице носе политичари Европе- у првом реду немачка канцеларка Ангела Меркел.

Мишљење шефа катедре политике ЕУ и Савета Европе, на Московском државном универзитету, Факултета за међународне односе Олега Барабанова:

- Оштро смањивање трошкова је корисно за поправљање буџетске слике- говори професор,- али оно води смањењу еконосмког раста. У обичним условима, рецепт за излазак из овакве ситуације је повезан са, нажалост, обесцењивањем валуте, што је опет ударац за потрошаче. У овом случају, овај се рецепт не може применити, обзиром да чланови Еврозоне не располажу својим валутама. Осим тога, средства северних држава, такође, нису бесконачно велика. И све би то било само одлагање катастрофе, која може да се покаже значајно јачом, од оне од пре пар година.

Матиас Роси, експерт за питања државне администрације и права са Универзитета у Аугсбургу, Немачка, сматра да је велики проблем одсуство дужне солидарности међу грађанима ЕУ:

- По мом мишљењу, осећање солидарности у ЕУ се међу грађанима доживљава као некаква мука. Неки уопште не знају да су заправо они сами грађани велике ЕУ. Ако их питате да ли су сагласни да дају део својих средстава за решавање проблема који постоје у Шпанији, Грчкој или Португалији, они би у почетку до извесне мере показали своју солидарност, али би убрзо заборавили на то.

Било како било, на питање да ли Европа „издише“, може се рећи једно: ако се о њој још увек спори, значи да је она жива.



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјина не би могла да изведе смртоносни напад на Крим без учешћа САД, изјавио је руски изасланик Анатолиј Антонов


Бенјамин Нетанјаху тврди да Вашингтон није променио свој став упркос апелима на свим нивоима

Руске трупе су извршиле ударе на украјинске индустријске објекте у Одеси: вероватно је погодак био у области фабрике тешких дизалица Крајан. Заузврат, ОСУ су поново напале територију Ростовске области...


Француски војници неће бити послати да се боре у Украјини у догледној будућности, изјавио је француски председник Емануел Макрон.

Руски председник је инсистирао да је Москва отворена за решавање украјинског сукоба кроз преговоре са Кијевом


На Криму не може бити „мирног живота“, упозорио је Михаил Подољак


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА