БиХ и ЕУ данас су у Луксембургу потписале Споразум о стабилизацији и придруживању, што је први уговорни однос са Унијом и потврда статуса потенцијалног кандидата за чланство.Споразум је у име БиХ потписао предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић са министром иностраних послова Словеније, која предсједава ЕУ, Дмитријем Рупелом, комесаром за проширење ЕУ Олијем Реном и 27 министара иностраних послова земаља чланица ЕУ.
Шпирић, Рупел и Рен потписали су и Привремени споразум, који ступа на снагу већ од 1. јула.
Церемонији су присуствовали високи представник за спољну политику и безбједност ЕУ Хавијер Солана и високи представник међународне заједнице у БиХ Мирослав Лајчак.
У делагацији БиХ, осим Шпирића, су предсједавјаћу Предсједништва БиХ Харис Силајџић, министар спољних послова Свен Алкалај, министри финансија Драган Вранкић и правде Бариша Чолак, као и директор Дирекције за европске интеграције Осман Топчагић, главни преговарач са ЕУ Игор Давидовић.
Церемонији присуствују и предсједник Републике Српске Рајко Кузмановић и потпредсједник Владе РС Јасна Бркић.
У име Парламентарне скупштине БиХ у делегацији су предсједавајући Представничког дома Нико Лозанчић, његов замјеник Бериз Белкић и замјеник предсједавајућег Дома народа Илија Филиповић.
Споразум о стабилизацији и придруживању БиХ и ЕУ парафиран је 4. децембра прошле године у Сарајеву.
Предсједништво БиХ 4. јуна донијело је одлуке о прихватању Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ и о ступању на снагу Привременог споразума, те одредило Шпирића за потписника оба документа.
Привремени споразум, који ступа на снагу од 1. јула садржи трговинске аранжмане из Споразума.
Од тог датума отпочеће нови трговински и царински режим између двије уговорне стране, пошто ће БиХ од тог дана почети да укида и постепено смањује царинске стопе на договорене групе производа поријеклом из ЕУ.
То значи да ће БиХ у периоду од шест година постепено давати царинске уступке на договорене групе производа до успостављања зоне слободне трговине са унутрашњим тржиштем ЕУ.
ЕУ је још 1997. године, односно од децембра 2000. године, на основу такозваних преференцијалних трговинских аранжмана, увела једностране трговинске повластице отварањем свог тржишта за производе из БиХ, уз одређена ограничења за поједине групе производа за које је инсистирала да задржи квоте.
Након што одредбе Споразума, које се односе на трговину, транспорт и поједина питања унутрашњег тржишта, 1. јула ступе на снагу, остале његове одредбе ступиће на снагу након његове ратификације у Европском парламенту, парламентима држава чланица, као и парламенту БиХ, за шта је, према досадашњој пракси, обично потребно око двије године.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »