Прва руска саборна црква у Мадриду
Подизање прве руске саборне цркве у Мадриду ближи се крају. Невероватно али је чињеница: основни грађевински радови на изградњи будућег храма свете Марије Магдалене вођени су мање од годину дана. Камен-темељац био је освећен 8. децембра 2011. године. Од тада радови нису прекидани ни на тренутак.
Истина, идеја о подизању ове цркве појавила се врло давно, рекао је у интервјуу за радиокомпанију Глас Русије парох Христорождественске парохије у Мадриду протојереј Андреј Кордочкин.
- Када је требало да путујем у Шпанију саветовао ме је садашњи патријарх Кирил, тада још шеф Одељења за спољне црквене везе. Када сам га питао који задаци стоје преда мном, он је одговорио да у Мадриду треба подићи цркву. То је било пре 9 година. Тада се наша парохија налазила у приземљу вишеспратнице у врло суморној просторији од око 40 квадратних метара. Пре цркве овде је била пиљарница и телефонска говорница. Тада није било никаквих могућности, између осталог и финансијских, мислити о изградњи своје цркве, али ипак смо почели тај посао. А пре две гдоине коначно је био издвојен плац за подизање саборне цркве. У новијој историји Мадрид је вероватно прва евроспка престоница у којој су градске власти бесплатно издвојиле плац за изградњу руске цркве. При томе земљиште се налази у врло добром и престижном кварту.
Пројекат будуће саборне цркве у Мадриду поверен је руском архитекти Алексеју Воронцову. Професионалац већ више година ради са православном архитектуром. Ипак подизању ове цркве пришао је врло озбиљно, признао је стручњак у интервјуу за радио Глас Русије.
- Желео сам да се на супротном крају Европе појави црква која би дала јасну представу о томе шта је то руско православље. Пројектујем разне објекте и слободан сам да изаберем ликовни језик, али у датом случају за мене је било важно да људи који ништа не знају о православљу могу да погледају нашу цркву и да кажу – то је она Русија, то је руско православље. Зато је црква испала прилично конзервативна у својим архитектонским формама, али при томе она полази од псковско-новгородске традиције с ањеним обимним тумачењем основног здања цркве без сувишних орнаменталних детаља.
Већ сада, чак без златних купола и крстова на њима, зграда од белог камена која се уздиже изнад кућа и добро се види са стране пута, привлачи пажњу многих. Између осталог, то је јасно – православље је тек почело да се утврђује у Шпанији, зато се за њега врло интересује локално становништво, говори протојереј Андреј Кородочкин.
- Шпанци о православљу знају сасвим мало. У суштини, православна миграција, за разлику од земаља као што су Немачка, Француска и Италија, дошла је овамо недавно – током последњих 10-15 година. И ако у другим земљама пре револуције већ су постјале руске цркве, овде ничег сличног није било. Постојала је мала црква у част Марије Магдалене, али она је радила нешто више од сто година – од средине 18. до краја 19. века. Зато се Шпанци односе према нама са великим интересовањем и симпатијом.
Према званичној статистици, у Шпанији живи око 34 хиљада Руса, више од 70 хиљада Украјинаца, и 3 хиљаде Белоруса. Мање општине РПЦ постоје у десетини градова земље. А активна црква је само једна. то је црква Архангела Михаила која се налази у граду Алтеја провинције Аликанте. Будућа саборна црква у Мадриду мада се и сматра највећим правосланих храмом, може да прими највише 300-400 људи. Истина, црква која се гради има већ своје светиње – део моштију светих мученица Леокадије Толедске и Јевлалије Меридске. Непроцењиве дарове овој православној цркви поклониле су католичке општине краљевине.
- Извор
- Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/Exequthor/cc-by-sa 3.0 / vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Шпанија
- православље
- религија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »