Стални представник РФ у НАТО-у Дмитриј Рогозин изразио је данас разочарање због улоге УН у регулисању косовског проблема
Све је било јасно од самог почетка шта су они замислили: мисија УН само је тражила повод да би, извините за израз, побегла са Косова и предала сва пуномоћја мисији ЕУ која се неће више руководити резолуцијом 1244, изјавио је он у интервјуу у Бриселу новинском каналу Вести. ЕУ углавном је представљна земљама које су признале Косово као независну територију. Оне су чекале тренутак да Ун оду и да добију сву инфраструктуру, просторије, све комуникације, везу како би тамо успоставили, према плану Ахтисарија, независност Косовске републике. Одавно смо упозоравали наше колеге из УН да постоји и дуг и част и одговарајуће решење УН, којим се треба руководисти, али по свему судећи, сада превладавају, нажалости и у Европи, оне политичке снаге које више воле да бришу ноге о међународно право као о брисач испред врата, закључио је Рогозин.
У Мисији УН која врши контролу ситуације на Косову спремају се промене
О њима је информисао штаб УН.
Реч је о две промене. Прва је везана за кадровска питања. Између осталог, генерални секретар УН Бан Ки Мун, како је саопштила његов званични представник Мишел Монтас, намерава да смени шефа мисије УН на Косову Јоахима Рикера.
Та одлука је била очекивана. Пошто је Рикерова делатност последњих месеци изазивала озбиљне примедбе. После једностраног проглашења независности покрајине од стране албанских сепаратиста тај чиновник на свој ризик предузимао је кораке усмерене ка обустави мисије Ун и преформатирању међународног присуства. При чему, то је чинио кршећи резолуцију 1244, коју је усвојио СБ УН. Понекад се стицао утисак да је шеф мисије УН рађе испуњавао наредбе из Вашингтона и Брисела, него што се руководио упутствима свог непосредног руководства. Дошло је до тога да је МИП Русије затражио да се предузму административне мере против Рикера, све до одстрањења са дужности.
Друга промена у УНМИК-у везана је за планове Бан Ки Муна да изврши рестурктуризацију међународног цивилног присуства на Косову. О њима је генерални секретар УН говорио у ванредном реферату о Косову објављеном у уторак. Суштина тих планова састоји се у предају дела пуномоћја УНМИКа мисији ЕУ. Око 300 високих европских чиновиника, по одлуци ЕУ, већ се налази у покрајини. Ипак са тим иновацијама ствар се сложенија. На присуство мисије ЕУ потребно је да се сагласе све земље СБ. А то неће бити сасвим лако, уважавајући пристрасан однос ЕУ према косовској независности. Да подсетимо да су је водеће земље ЕУ признале, али то не мења суштину ствари, сматра Јелена Гускова, експерт за балканска питања.
…
Одвајање територије Косова и Метохије остаће непризнато док у СБ, Генералној скупштини УН Косово не буде признато као независна држава. А то се неће десити због става Русије, који пдоржава Кина, други члан СБ.
Сам Бан Ки Мун није илевао да подвуче да ће УН и даље задржати неутралан став по питању статуса Косова. Другим речима, признање независности покрајине од стране најутицајније међународне организације се не назире.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »