Русија прелази у офанзиву на сиријску кризу
Москва активира напоре у решавању сиријске кризе. О проблемима регулисања у Сирији ће говорити председник РФ Владимир Путин током посете Турској 3. децембра. 4. децембра на седници Савета Русија-Нато у Бриселу ће бити оглашен руски став у вези са размештањем ракета алијансе на турско-сиријској граници. Протекле недеље су Москва и унутрашња сиријска опозиција ускладиле прилазе постизању примирја у Сирији.
Током посете Владимира Путина Анкари ће се разматрати нијансе у ставовима о Сирији. То је изјавио помоћник председника РФ Јуриј Ушаков. Циљ Москве је да докаже да је њен став о сиријском регулисању данас најперспективнији и најпринципијелнији, - рекао је он. Јуриј Ушаков сматра да размена мишлења морала би да води бољем разумевању узајамних акција.
Помоћник председника је ставио на знање да на преговорима у Анкари може да буде разматран проблем размештања у Турској на граници са Сиријом ракетних система Петриот. Њихово размештање би резултирало увлачењем НАТО-а у догађаје у Сирији, - сматрају у Москви. Коментар потпредседника Академије геополитичких проблема Владимира Анохина.
- Петриоти се размештају на граници. Екстремисти, који имају ракете, могу да спроведу операције попут оне, која је увукла Пољску у рат с Немачком 1939. године. То пружа повод Турској да се увлачи у борне акције против сиријске армије. Према уговору НАТО-а учешће једне земље резултира учешћем осталих земаља алијансе.
Таква је провокација веома вероватна, јер опозиција има много наоружања. На тај је проблем скренуо пажњу шеф кремаљске администрације Сергеј Иванов приликом конференције за штампу у Бечу. Он је истакао да ракетне комплексе имају либијски екстремисти у саставу сиријске опозиције. Они могу да окрену то оружје на било коју страну, - што је веома опасно, - истакао је Иванов.
Очекује се да ће 4. децембра на седници Савета Русија-НАТО шеф МСП РФ Сергеј Лавров детаљно изнети забринутости РФ у вези са тиме. При томе одговор на упит Турске да размести комплексе Петриот на граници са Сиријом НАТО ће огласити 5. децембра, после консултација с Русијом.
За повећање улоге Русије у регулисању сиријског проблема се изјаснила унутрашња опозиција те земље. Делегација њених представника је протекле недеље посетила Москву. У интервјуу Гласу Русије генерални координатор Националног координационог комитета за демократске промене Хасан Абдел Азим се изјаснио за очување тесних веза са Русијом. Тај комитет сматра да Русија има право да остане на својој бази Тартус и онда, када Сирија постане права демократска држава.
Преговори су потврдили да стране имају низ заједничких ставова. Први је неприхватање страног војног мешања у послове Сирије. Други је одсутност алтеранативе мировног регулисања кризе. Трећи је – сви Сиријци – само они, одређују своју будућност.
Копредседник Руског комитета солидарности с народима Либије и Сирије Олег Фомин је скренуо пажњу на још један резултат преговора у Москви.
- Представници Националног координационог комитета Сирије су пристали на преговоре с сиријским властима, односно су се сложили да проблеме треба решавати мирним политичким путем, путем конструктивног дијалога. То је позитивни корак. Надам се да су томе допринели и МИП, и руски министар, који је примао делегацију.
Сиријци, који су водили преговоре у Москви, сматрају једним од својих главних задатака уједињење раштркане опозиције, тим пре, што је недавни сусрет у Дохи лидера спољне опозиције демонстрирао дубоки раскол у њиховим редовима. У вези са тиме конструктивна опозиција рачуна на помоћ РФ и САД, на то да ће оне допринети организацији нове међународне конференције ради наставка дијалога, започетог у Женеви 30. јуна. У женевској декларацији водеће земље Запада, арапског света, Русија, Кина су прихватиле обавезу да заједно траже излазак из кризе, не кршећи суверенитет и национално јединство Сирије, не подржавају једну страну конфликта ради својих политичких циева, који шкоде општем регулисању.
- Извор
- Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »