Москва кренула са “тешком артиљеријом”
Руски председник Дмитриј Медведјев не само да је од Запада, прекјуче у Берлину, захтевао „паузу и осврт где смо и у шта срљамо било да се ради о Косову, ширењу НАТО или противракетној одбрани“, него је, како оцењују аналитичари, најавио да ће их ако другачије не може „руске бодље“ зауставити силом.
Ништа блажи у разговору са Дачићем није био ни руски амбасадор. Александар Конузин је Дачићу пренео најновији став Владе Русије у вези с формирањем Владе Србије. Према том ставу, у случају да СПС састави владу са Демократском странком и Г17, Москва ће значајно спустити ниво активности око заштите интереса Србије у вези с Косовом и Метохијом, односно заузеће пасиван став који би практично значио само вербалну подршку принципима међународног права, а искључио би до сада врло оштар став Русије по питању учлањења Косова у одређене међународне организације, почев од Уједињених нација. У таквом развоју догађаја, Русија више не би користила свој утицај и код значајног броја земаља блокирала процес признавања Косова као што то сада чини.
Зашто је руски амбасадор позвао Ивицу Дачића на хитан састанак
Москва уценила СПС Косовом
Ако социјалисти формирају власт са Г17 плус и Борисом Тадићем, Русија диже руке од лобирања за покрајину, истакао Александар Конузин
У јучерашњим "Вестима" објавили смо, као врло извесну, могућност да будућу владу Србије формирају Борис Тадић и Ивица Дачић, односно коалиционе групације окупљене око Демократске странке и Социјалистичке партије Србије. Догађаји од понедељка до четвртка указивали су управо на такав закључак, а поменути развој догађаја најавио је и Драган Марковић Палма, председник Јединствене Србије, коалициони партнер социјалиста. Чак је и заменик председника радикала Томислав Николић у четвртак деловао као неко коме је јасно да СПС све више клизи у загрљај демократа. Али, Србија не би била то што јесте да у свакој ситуацији не постоји оно - међутим. Тако је и у овом случају.
Према поузданим сазнањима "Вести" у четвртак, у раним вечерњим сатима, руски амбасадор у Београду Александар Конузин ступио је у контакт с председником Социјалистичке партије Србије Ивицом Дачићем и затражио хитан састанак. Није неинтересантан податак да се пре тога Конузин и Дачић никада нису видели.
Извор "Вести" тврди да је Дачић одмах пристао на састанак и додаје да је тај сусрет вођи социјалиста створио нове проблеме. Наиме, руски амбасадор је Дачићу пренео најновији став Владе Русије у вези с формирањем Владе Србије. Према том ставу, у случају да СПС састави владу са Демократском странком и Г17, Москва ће значајно спустити ниво активности око заштите интереса Србије у вези с Косовом и Метохијом, односно заузеће пасиван став који би практично значио само вербалну подршку принципима међународног права, а искључио би до сада врло оштар став Русије по питању учлањења Косова у одређене међународне организације, почев од Уједињених нација. У таквом развоју догађаја, Русија више не би користила свој утицај и код значајног броја земаља блокирала процес признавања Косова као што то сада чини.
Извор "Вести" додаје да је састанак трајао око сат времена, да је био врло отворен, те да је Дачићу након сусрета са руским амбасадором савршено јасно да Русија неће мирно посматрати шта се догађа у Београду, односно да ће бранити своје интересе у региону, а тај интерес није, што је Дачићу и речено, да у Београду постоји влада коју ће контролисати НАТО структуре.
Према извору "Вести", службена Москва је од почетка разговора о формирању будуће владе Србије пажљиво пратила шта се догађа у Београду, а како се из дана у дан Запад све више укључивао у процес тражења оне владе у Србији која њима одговара - преузимајући потпуну контролу над тим процесом, пре свега кроз ангажовање америчког и британског амбасадора - у Москви је донета одлука да се интервенише. За почетак - упозорењем Социјалистичкој партији Србије, кључном фактору без којег нема нове владе.
Да је Ивица Дачић врло озбиљно схватио руско упозорење, говори његово оглашавање преко Тањуга, само сат након поменутог састанка, када је српској државној агенцији изјавио да ће се унутар његове коалиције интензивирати разговори у тражењу решења за превазилажење неспоразума са Војиславом Коштуницом и Томиславом Николићем.
Неузвраћена љубав
Многима у Србији није у потпуности јасно због чега Драган Марковић Палма, градоначелник Јагодине, својевремено оснивач Странке српског јединства са Жељком Ражнатовићем Арканом, не жели савез са радикалима, већ са демократама. "Вести" су објавиле један од разлога оваквог Палминог понашања (кредит Европске банке за развој општини Јагодина), а у међувремену смо сазнали још нешто што би могло да се окарактерише као "реаговање увређеног".
Наиме, према сазнањима "Вести", Марковић је два месеца пре избора нудио савез Српској радикалној странци, али су га радикали одбили. Одлука је донета гласањем на најужем руководећем телу СРС-а, а интересантно је да је против савеза са Палмом био Томислав Николић, док је Александар Вучић подржавао коалицију са првим човеком Јагодине.
Да ли ће Запад прихватити руски захтев и направити „паузу и осврт“
Руски гас и нафта одбраниће Косово
Др Миломир Степић: САД ће стати када Русија оствари циљ, „преотме“ ЕУ и стави је у зависан енергетски положај. Џејмс Џатрас: Груписање Кине, Русије и Индије против америчког силеџијства притиска ЕУ и све ће мање бити послушна Вашингтону. Зоран Петровић: Руско софистицирано интерконтинентално оружје гарантује противтежу неоколонијалистичкој филозофији САД
БЕОГРАД - Руски председник Дмитриј Медведјев не само да је од Запада, прекјуче у Берлину, захтевао „паузу и осврт где смо и у шта тонемо било да се ради о Косову, ширењу НАТО или противракетној одбрани“, него је, како оцењују аналитичари, најавио да ће их „руске бодље“ зауставити силом.
- Суздржаност тражи од свих да зауставимо ескалацију поводом свих питања. Морамо изаћи из зачараног круга, једностраних дејстава и реакција на та дејства. За то је потребно да се одустане од покушаја форсирања развоја догађаја и вођења политике свршеног чина. Неки Русији отворено говоре: престаните да будете тако „бодљикави“ у међународним пословима. При том нам као пример наводе друге земље, са којима управо тако поступају. Али, то није за Русију - био је јасан Медведјев.
Директор лобистичке куће „Венејбл“ из Вашингтона Џејмс Џатрас каже за Глас да Медведјев није дао упозорење само у име Русије, већ је говорио у контексту недавно одржаног самита Русије, Индије и Кине, којима је „доста америчког силеџијства“.
- САД имају прилику да удовоље захтеву ових нуклеарних сила, али то ипак неће урадити својевољно. Али, стварање ове моћне групације, да не кажем коалиције, притиска ЕУ. Вероватно ћемо ускоро видети да ће Унија оклевати у даљим извршавањима наређења из Вашингтона. Резултате ћемо видети поступно. За Косово се већ показује да амерички притисци не дају жељене резултате. А ако добијете владу која ће бити активнија у контрамерама, бићете још успешнији. Чешка је рекла да не би признала Косово да не мора, то показује да ЕУ има навику да слуша САД, али је дуго оклевала, што значи да ствари могу да се промене - каже Џатрас.
И геополитичар др Миломир Степић тумачи да велике силе играју глобалну утакмицу не на европском већ евроазијском пољу, оцењујући да ће САД пасти кад Брисел буде потчињен руској енергији.
- Москва тренутно нема војну и економску силу као САД, али располаже енергетиком. То је „оружје“ Русије. Њен циљ је да од Америке „преотме“ ЕУ и уведе је у зависан енергетски положај. Ако елиминише амерички утицај у ЕУ, Русија је успела. САД неће стати раније, саме од себе јер то није манир велике силе - каже Степић и наглашава да је реч о дводеценијском процесу на Балкану у циљу сузбијања Русије и њено слабљење окруживањем од западних сила.
Руководилац Центра за геополитичке студије „Југоисток“ Зоран Петровић је сличног мишљења и процењује да САД неће стати пошто је то „агресиван систем“, као што ће и НАТО инерција остати „нерешив проблем све док не дође до структуралних промена у америчком друштву, што није на видику“. Међутим, каже и да је „руско софистицирано интерконтинентално оружје гарант противтеже америчкој неоколонијалистичкој филозофији“.
- Русија је постигла квалитативни скок за који нико на Западу није предвиђао да је могућ у овако кратком историјском периоду. То што Медведјев, Путин и руски државотворни естаблишмент, све отвореније упозоравају НАТО да престане са стратегијским непочинствима у руском дворишту, значи да Руси то мисле најозбиљније. Зато је за САД боље да се врате универзалним принципима својих отаца - оснивача и у домену геополитике - каже Петровић, додајући да Руси опоменама позивају на заједничко решавање проблема човечанства: енергије, хране, воде „што није могуће ако моћни кидишу на мале и лишавају их ресурса, тј. неотуђивог права на одрживи развој.
- Извор
- Српска политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »