ССП НЕ ВАЖИ И НЕ ПОСТОЈИ
Споразум о стабилизацији и и придруживању који су потписале Србија и ЕУ 29. априла „правно је неважећи, односно правно непостојећи", наводи се у анализи коју су израдили ДСС и Нова Србија. Народњаци тврде да су ССП и Привремени споразум „постали супротни" Уставу Србије и да у постојећем облику не могу бити потврђени у Народној скупштини. О овој анализи ДСС и НС обавестили су јуче и своје потенцијалне коалиционе партнере за формирање владе СРС и СПС.
- Ти споразуми садрже битне недостатке, који их чине неважећим, и сасвим је сигурно да се без поновног ангажовања уговорних страна ти недостаци не могу отклонити. ДСС и НС уложили су велики напор, енергију и знање у европске интеграције Србије, али се нису колебали када се држава нашла између поодмаклог процеса придруживања ЕУ и императива одбране свог суверенитета и територијалног интегритета. ДСС и НС су политички приоритет недвосмислено дали одбрани државе - каже се у уводу анализе.
Народњаци наводе да је ССП неважећи јер је 20 од 27 држава ЕУ признало државу Косово и тиме повредило међународно признату територију Србије, иако у ССП-у постоји члан 135. у коме се дају гаранције да све уговорне стране морају да поштују територијални интегритет Србије.
- Потписани ССП и Привремени споразум који га прати садрже у члану 135 и одредбу „садашњи статус Косова", као и у децембру 2007, када је споразум парафиран. То значи да чланице ЕУ које су претходно признале државу Косово под одредбом ССП-а „садашњи статус Косова" подразумевају статус КиМ као независне државе - тврде ДСС и НС.
Према анализи ове две странке, потписивање ССП-а са онима који су признали Косово значи две ствари - или да не постоји „воља свих страна о територији Републике Србије" или да су се представници Србије потписивањем ССП-а сагласили са противправном сецесијом Косова. То значи да у првом случају Споразум не важи, а да је у другом прекршен Устав Србије.
Председник СПС-а Ивица Дачић рекао је да ће та странка, која се залаже за ратификацију ССП-а, „у наредних дан-два" са својим коалиционим партнерима разматрати правну анализу ДСС-а и Нове Србије.
- Извор
- Прес
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »