Брадина - помен за око 50 страдалих Срба
БРАДИНА - У Брадини код Коњица данас је служен парастос за 45 Срба, које су у тродневном нападу на ово село, започетом на данашњи дан прије 16 година, убили припадници тадашње Територијалне одбране из Коњица, Зелених беретки, Хрватског вијећа обране и регуларних оружаних снага Хрватске из Сплита.
У присуству преживјелих Брадињана, парастос у порти дјелимично обновљеног храма Вазнесења Господњег, који је спаљен у рату, служио је свештеник Српске православне цркве из Коњица Милан Бужанин.
Помену страдалим Србима из Брадине присуствовали су представник Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске (РС) Ђорђе Лучић, предсједник Клуба српских делегата у Народној скупштини РС Сташа Кошарац, предсједник Предсједништва Борачке организације РС Михајло Парађина и представник Подручне канцеларије Института за тражење несталих у Источном Сарајеву Слободан Шкрба.
Кошарац је рекао да српске жртве у протеклом рату у БиХ немају једнак третман као страдали Бошњаци и Хрвати и најавио да ће бити заговаран једнак третман у истраживању страдања Срба и осталих народа у БиХ.
Осврнувши се на чињеницу да нико од представника међународне заједнице није присуствовао данашњем помену у Брадини, Кошарац је изразио незадовољство односом међународне заједнице према страдалим Србима у протеклом рату у БиХ.
Парађина је рекао да је Борачка организација РС незадовољна, јер Тужилаштво БиХ и комплетно правосуђе нису ништа учинили на процесуирању налогодаваца и починиоца злочина у Брадини.
"Брадињани су убијени само зато што су били Срби", нагласио је Парађина и оцијенио да су на дјелу двоструки стандарди према страдалим жртвама рата у БиХ.
Он је оцијенио да би институције РС требало да се више ангажују на процесуирању одговорних за злочине над Србима у цијелој БиХ.
Тринаест година након закључивања мира у БиХ, у Брадину се није вратио ни један предратни становник. Око 400 некадашњих становника овог српског села иселило се у Аустралију и Америку.
Власти из Коњица још нису ништа учиниле како би помогле повратак пријератних становника Брадине на своја огњишта.
У организованом тродневном нападу муслиманско-хрватских оружаних снага из Коњица, који је почео 25. маја 1992. године, убијено је 45 Срба од којих је у јами ископаној испред цркве багером затрпано њих 26.
Преживјели мушкарци из села одведени су у логоре у Челебићу и Коњицу у којима су многи убијени или умрли од посљедица злостављања.
Послије пада села у руке муслиманско-хрватских снага, злостављања нису били поштеђени ни дјеца, жене и старци, док су све српске куће запаљене.
У прошлом рату из Брадине је страдало укупно 76 Срба рачунајући и страдале у логорима.
Срби из Брадине који су преживјели логоре и страдања незадовољни су што ни домаће ни међународно правосуђе није учинило више на процесуирању одговорних за злочине над становницима овог села.
Због злочина почињених у логору Челебићи, Хашки трибунал осудио је припаднике тадашње територијалне одбране Хазима Делића на 18 година затвора, Есада Ланџа на 15 и Здравка Муцића на девет година затвора, док је Зејнил Делалић ослобођен кривице.
- Извор
- СРНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »