Министарсва већ подјељена
„Народњаци", радикали и део социјалиста већ направили прву поделу ресора у будућој влади, али без пристанка Кркобабића и Палме!
„Народњаци", радикали и део социјалиста већ су направили прву поделу ресора у будућој влади, иако ПУПС Јована Кркобабића и ЈС Драгана Марковића Палме нису дали ни начелну сагласност, сазнаје Пресс. Осим Кркобабића и Палме, из овог плана изопштен је и део социјалиста који се залаже за сарадњу са ДС-ом.
Према прелиминарној подели, премијер би остао Војислав Коштуница, док би једини потпредседник био Ивица Дачић. Радикалима би припало место председника Скупштине, највероватније Томиславу Николићу, мада је за то место заинтересован и СПС, а у комплетан распоред функција рачуна се и избор Александра Вучића за градоначелника Београда.
Јоргованки финансије
ДСС би добио и МУП Србије и спољне послове, док би СРС-у припали одбране и правда, али и Министарство финансија, које је резервисано за Јоргованку Табаковић. Социјалисти би требало да добију све оне ресоре који се тичу широких народних маса, али и највише коштају - здравство, просвета, рад и социјална политика, омладина и спорт...
Одлично обавештени извор Пресса каже да би због принципа поделе одговорности и гувернер требало да буде из СРС-а.
- По истом принципу би и БИА остала ДСС-у, који је добио полицију. Постоји идеја да се Министарство економије раздвоји на неколико делова, а радикали су предложили да се оснује министарство за природне ресурсе које би припало њима. ДСС-у иде и Министарство трговине и туризма - каже извор Пресса.
Министарство инфраструктуре ће највероватније променити име у Министарство за капиталне инвестиције и намењено је Велимиру Илићу, али ће скоро сигурно претрпети неке промене у унутрашњој организацији.
- Саобраћај и грађевина прво су били намењени Милутину Мркоњићу из СПС-а , међутим, он је рекао да га без страних инвестиција и европских фондова не интересује ништа, јер неће имати шта да гради и од којих пара. Мрка је најрационалнији човек међу социјалистима и највећи заговорник проевропске владе са Тадићем, и не жели да буде део неуспешног тима - објашњава наш саговорник.
ДСС враћа „Телеком"
Интересантно да су сва три коалициона партнера заинтересовани за Министарство за Косово и Метохију, али и за министарство за односе са Русијом, док енергетика интересује ДСС и СРС. Коначно, министарства науке, екологије, вера и дијаспоре тренутно су рангирана као трећеразредна и о њима ће се одлучивати тек када се дефинишу коалициони споразум.
- У коалициони споразум ући ће подела јавних предузећа, тако да су врло могуће и промене у првобитном плану, али оне не би требало да буду велике. Рецимо, ДСС жели да „врати" „Телеком", а задржао би и ова енергетска предузећа за која су заинтересовани и радикали. Биће овде још много мерења, трампи и подела, јер се ипак не сме заборавити да је однос мандата 78-30-20 у корист СРС-а. Наравно, све ово ако „националне владе" уопште буде - закључује извор Пресса. Буде ли формирана, оваква влада би имала више од 25 министарстава и била највећа и најскупља у региону.
Занимљиво је да се подела постизборног плена договара на нивоу радних група, које су добиле инструкције од страначких лидера. Преговарачи су се већ састали неколико пута и то касно увече у једној од дедињских резиденција које су Србији остале након распада државне заједнице.
Повезани град и република
Иако ће за републику и Београд бити прављена два коалициона споразума, како тврде извори Пресса, они су међусобно повезани. Тако ће, ако градоначелник буде Александар Вучић, председник Скупштине града бити Александар Антић, а градски менаџер Ненад Коматина. Ако председник Скупштине Србије буде Томислав Николић, секретар парламента би требало да буде из редова ДСС-а.
ДС СПС-у нуди више
У листи „За европску Србију" кажу да са социјалистима нису преговарали о кадровским решењима, већ о суштини.
- Ми можемо да им понудимо више, јер ће у овој комбинацији владу правити две, а не три листе. Ми, такође, нудимо оно што други не могу да гарантују СПС-у, а то су инвестиције и новац из ЕУ, а на тај начин се једино може остварити оно што су они обећали радницима и пензионерима - наводе у ДС-у.
Први пикови странака
ДСС: премијер, МУП, БИА, спољни послови, трговина и туризам
СРС: одбрана, правда, финансије и гувернер, природни ресурси, државна управа и локална самоуправа
НС: капиталне инвестиције или инфраструктура
СПС: вицепремијер, просвета, здравство, рад и социјална политика, омладина и спорт
Нису подељени: Косово, односи са Русијом, наука, екологија, дијаспора, вере, телекомуникације, енергетика, јавна предузећа
- Извор
- Press Online
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »