Обама или Ромни - магија двопартијског система
Демократа Барак Обама победио је републиканца Мита Ромнија у трећој, завршној рунди телевизијских дебата уочи избора за председника САД. Заједно са подацима последњих анкетирања то даје повод да се претпостави да је Обама стекао више шанси за други председнички мандат него Ромни за први. Глас Русије анкетирао је експерте колико је боља за поједине земље спољна политика САД у зависности од њене партијске обојености.
За време актуелног демократе Барака Омабе остварено је чувено рестартовање. Шта да се очекује и на шта да се рачуна у контексту нових избора у САД? Велика политика САД неће претрпети радикалне промене, ма ко да се нађе у Белој кући, уверен је заменик директора Института за социјално-политичка истраживања Вилен Иванов.
- Све о чему је код нас било речи и сва неслагања која су постојала, у принципу ће остати. У корену ових неслагања лежи то што САД, политичка елита САД, не разматра Русију као равноправног партнера. И у томе је корен зла.
Актуални прдседнички избори у САД очигледно протичу у складу са новим тенденцијама, истиче са своје стране председник фонда Политика Вјачеслав Никонов.
- Имамо посла са кандидатом демократом, са којим постоји историја односа, постоји историја рестартовања, постоји историја потписивања соразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања. Човек који је расположен макар реторички, и у многоме политички за сраадњу са РФ. Од стране републиканске странке видимо кандидата кога, ми, истина, још не познајемо као политичара. Али који је већ изјавио да је Русија непријатељ број један. Полазећи од тих ргумената мислим да би Русији било пријатније да види као председника САД Обаму, него Ромнија.
За Израел одговор на питање ко је бољи, зависи од тога ко ће на њега одговарати: представник израелске елите, владе или обични грађанин, каже потпредседник Конгреса јеврејских религиозних општина и организација Русије Зиновиј Коган.
- За елиту, такорећи, израелску, били би бољи републиканци. Али то је за кратко време, а како би се успоставио мир и добросуседски односи, а без тога не може бити мира за будуће генерације, боље је са демократама тражити мир и градити мир на Блиском Истоку.
И на Британским острвима, чинило би се, где живе највернији савезници САД, одговор на питање о репуликанско-демократским преференцама такође зависи од тога ко је у датом тренутку на власти, истиче професор американиста са Универзитета Сасекса Клајв Веб.
- Успешна трансатлантска сарадња постојала је 80-их година захваљујући тесним односима између Маргарет Тачер из Конзервативне странке и Роналда Регана из Републиканске странке. Али вероватно је немогуће свести ове две политичке странке врло близу. Али у савременој политици конзервативној влади, таквом политичару као што је Дејвид Камерон, лашке је да ради са демократама, тачније са Бараком Обамом.
На Блиском Истоку врло будно прате изборе у САД, рекао је за Глас Русије арапских политиколог Тауфик Џарад.
- Још 2009. године Барак Обама је у свом говору у Каиру говорио о жељи нових односа са исламским светом, истина, уз гарантовану безбедност европске државе на Блиском Истоку. Али сада се не може рећи да је Барак Обама могао не само да реши, већ да започне да решава тај проблем који постоји 62 године.
Реални противник САД број један, Иран, већ је направио свој избор у току америчке председничке кампање, саопштио је за Глас Русије коментатор иранског државног канала Прес ТВ Хасан Бехенштипур:
- У Ирану се без одушевљења односе према победи Ромнија на предстојећим изборима. Козвервативци су присталице интервенционистичке спољне политике, између осталог превентивних војних дејстава против оног кога сматрају непријатељем Америке. Они су између осталог били најактивније присталице рата у Ираку, а данас прете Ирану. Што се не може рећи за демократе. Њиов лидер Барака Обама више пута је говорио о курсу САД на стабилизацију односа са исламским светом.
Сасвим је јасно да магија америчког двопартијског система не уводи у заблуду спољне факторе и посматраче и своје односе са том земљом сви покушавају да граде, ослањајући се искључиво на прагматизам – у свом сопственом разумевању.
- Извор
- Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Коментари извршног директора Тесле и Спејс екса уследили након објаве председника Џоа Бајдена о пакету оружја вредном 2,5 милијарде долара
Руски председник Владимир Путин потписао је у понедељак указ којим се захтева од илегалних миграната да легализују свој статус или напусте земљу до 30. априла. Ова мера је део...
Новогодишњи и божићни празници пружају прилику да учинимо много, јер и мали гест може имати велики значај за некога. У том духу, компанија НИС је ове године упутила до...
Москва наводи да је спремна за мировне преговоре, али ће наставити са напредовањем док Кијев одбија преговоре.
Говорећи о руским војним базама у земљи, Ахмед ал-Шара изјавио је да Дамаск има „стратешке интересе“ са једном од светских сила.
Остале новости из рубрике »