BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Наредба: уништити, без крви и са дистанце

Наредба: уништити, без крви и са дистанце
11.10.2012. год.

Иран је одбацио кибернетички напад на компјутерску мрежу поморских нафтних платформи, који је тобоже планирао Израел и вођен је преко територије Кине. Био је нарушен рад система за везу, али сама мрежа није пострадала, зато што није била прикључена на Интернет. Упоредо са тим експерти подвлаче да изолованост од Интернета не гарантује заштиту од напада. 2010. вирус Стакснет је оштетио изоловане сервере иранских комбината за обогаћивање уранијума и чак нуклеарну централу у Бушеру, због чега је пуштање централе у рад каснило.

За време кибернетичког напада на Иран у мају ове године последице су такође биле обзиљне: заустављено је неколико предузећа нафтног сектора и основни извозни терминал, била је паралисана унутрашња мрежа министарства за нафту. Од тада Иранци усавршавају заштиту од сличних напада, зато је нанета штета минимална, објашњава експерт за информатичку безбедност Александар Писемски.

- Од пролећа ове године Иранци улажу много напора да заштите своје Ај-Ти активе, и уклањају доступ са Интернета. Пролећни инцидент се десио у тренутку када је приступ мрежама био могућ. Сада најеверовтније већина критичних ситема је већ искључена са директног доступа.

У кључним гранама, било да су то горивно-енегетски комплекс или нуклеарна индустрија, компјутерске мреже су подељене на затворене сегменте са неколико нивоа заштите, да не говоримо већ о њиховој потпуој изолацији од Интернета. Ипак, по речима Александра Писемског, и у таквим случајевима вирус може да се пусти преко персонала.

Сарадник може да на неком носачу унесе штетни програм или да зарази отворене мреже у којима ради обични персонал. И затим да проникне са ових заражених компјутера у затвореније организоване ситеме.

Највероватније управо тако је и уведен чувени вирус Стаксент који је 2010. обуставио иранска предузећа за обогаћивање уранијума, а овај вирусни напад на иранске нуклеарне објекте светски медији су повезивали са Израелом. За то постоје индиректне потврде. Како је писао Дејли Телеграф, у фебруару 2011. године одлазио је у оставку шеф генералштаба Израела Габи Ашкенази. На опроштајној вечери приказиван је филм о достигнућима генерала. Међу његовим заслугама наведена је и операција убацивања Стакснета.

Али преурањено је тврдити да иза одбијеног напада стоји опет Израел без детаљне истраге. Мада кинеска маршрута је сасвим могућа, сматра Александар Писемски.

- Крајње је погодно искористити сервере друге државе као што је Кина, пошто то скрива организатора напада од жртве. Зато ако су кориштени кинески сервери, то највероватније није усаглашено ни са Кином, ни са другим земљама.

Кибернетички напади против Ирана су учестали, последњих месеци било их је неколико. Изгледа да ће виртуални рат без крви и са дистанце бити настављен. Ради заштите од њега земља планира да одустане од Интернета и пређе на затворену националну мрежу. Обични ирански корисници су незадовољни и виде у томе нову врсту цензуре.



  • Извор
  • Голос России, фото: © Flickr.com/kryptyk/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА