Соколови напунили стоту
Српско соколско друштво "Соко" из Добруна, код Вишеграда, прославиће ускоро стотину година оснивања.
Према записима вишеградског хроничара Ђока Ражнатовића, Соколско друштво у овом граду након Првог свјетског рата прераста у Омладинско гимнастичко друштво "Соко", а од 1929. године дјелује као Југословенски "Соко". Између два свјетска рата било је највећа и најмасовнија организација у граду на Дрини.
- Друштво је своју активност развијало кроз више секција, а најмасовнија је била гимнастичка. Активности су провођене под паролом "У здравом тијелу, здрав дух", почев од подмлатка, преко млађег нараштаја, па до старијих чланова. Приређиване су разне гимнастичке и културне приредбе, а једном годишње организован је јавни гимнастички час - записао је Ражнатовић.
Тадашњи вишеградски "Соко" припадао је Ужичкој соколској жупи, а његови чланови могли су бити само стални становници Вишеграда.
Након вишедеценијске стагнације, на подстицај митрополита дабробосанског Николаја, у манастиру Добрун, код Вишеграда, 2004. године обновљен је рад Соколског друштва.
Данас Српско соколско друштво "Соко" у оквиру фолклорне, спортске, издавачке, драмске, рецитаторске, грађевинске и хуманитарне секције окупља око 400 чланова и представља окосницу културног и спортског живота Вишеграда.
Формиран је Одбор за обиљежавање овог значајног јубилеја, а митрополит дабробосански Николај на његовом је челу. Међу бројне чланове предложен је и предсједник Републике Српске, Рајко Кузмановић.
- Овај вриједан јубилеј обиљежићемо низом манифестација, а централна ће се одржати почетком септембра. Тада ћемо уприличити и свечану соколску академију - потврдио је предсједник овог друштва, Благоја Андрић.
Како је најављено, на свечану соколску академију биће позвани представници соколских друштава из свих земаља бивше Југославије и Чешке, у којој је утемељен соколски покрет.
Овом јубилеју биће посвећен и специјални септембарски број часописа за културну и духовну просвјету "Соко", а најављено је и штампање књиге Вишеграђанина Милана Коџа.
Мирослав Тирш родоначелник соколара
Прво соколско друштво основао је Мирослав Тирш прије 135 година у Прагу, у Чешкој, а његов циљ био је да подиже националну свесловенску свијест, али и да оплемењује друштвену и физичку снагу људи кроз физичко и морално васпитање.
Соколска идеја брзо се ширила према словенском југу и 1891. године и у Београду је формирано "Српско друштво за гимнастику и борење". У Краљевини Југославији, у Љубљани је 1922. године одржан је Први свесловенски соколски слет, а законом из 1929. године сва соколска друштва уједињују се у заједничку витешку организацију "Соко" Краљевине Југославије.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »