„Светска мрежа“ театра
Руски театар започиње у новој сезони своју велику интернет експанзију, тако да и интернет- технологије улазе у позоришни живот. Ипак, ова „хибридизација“ није свим позоришним трупама блиска, и представља фатум, који би радо избегли.
„Не можемо да не примећујемо постојање интернета“- подвукао је уметнички руководилац Александринског театра у Петергбургу Валериј Фокин у интервјуу за руске новине „Известија“. Многи позоришни уметници сматрају да „улазак у мрежу“ носи са собом бројне предности: од популаризације представа до стварања новог позоришног језика. Гледаоци који немају новца или времена, могу једноставно на интернету да погледају позоришне представе.
Главни руски музички театар- Бољшој- има свој канал на Youtube, тако да се балети и опере сада могу пратити у режиму реалног времена по целој Русији. На истом сајту постоји и колекција најлепших представа.
„Чак и ако представа буде на репертоару целих 10 година, њу види свега неколико стотина хиљада људи,- говори оснивач фестивала „Театарска паучина“- театролог Игор Овчиников.
- Ипак, скептици тврде, да никакав „интернет театар“ не постоји. Макар не у Русији. Пренос преко интернета извођења представе или постављање видео снимка на интернет у суштини је само нова форма старог жанра телевзијских представа. „Представљати инетрнет-театар као нову форму постојања уметности још је рано. То су спектакли 21. века, и узгред, прилично невешто направљени“- говори режисер концерата и позоришних представа Екатарина Фјодорова.
- Има смисла да се позоришне представе преносе директно и емитују у биоскопима, као што то бива у другим земљама, говоре многи експерти. „Гледаоци могу да купе јефтине карте и виде уживо премијеру, која се на пример одржава у неком московском уметничком театру, објашњава Екатерина Фјодорова.- Такви преноси макар мало подсећају на позоришну атмосферу.“
Критичари често са много сумње оцењују и интерактивне представе, које се могу видети на друштвеним мрежама. У јануару је овакав експеримент спровело берлинско позориште Максим Горки, поставивши представу „Ефи Брист“ на Фејсбук. Тачније на својој страници „онлајн сцена“, поставили су видео запис и фотографије глумаца.
Даље, мора се рећи да позоришни фестивали на глобалном нивоу, пролазе кроз кризни период. Организација и учешће на фестивалима није јефтина. Зато су позоришта приморана да траже нове платформе за међусобну комуникацију. А једна од таквих згодних платформи је управо Интернет.
Ипак, многи руски режсери не верују у интернет- технологије. Неки позоришни уметници мисле да после одгледаног „трејлера“ на интернету, гледалац нема више жељу да оде у позориште и види ту представу уживо. Други, напротив сматрају да је овакав приступ „маркетинчки оправдан“ и да више људи управо на овај начин бива мотивисано да оде у позориште.
И то је јасно. На крају крајева, позориште - то није само оно што се дешава на сцени, већ и синергија која се рађа међу глумцима и публиком. Театар је уметност колективне перцепције - објашњава Игор Овчиников. „Седите у сали и ваша реакција на оно што видите на бини утиче на друге људе који седе поред вас“- говори овај позоришни критичар. И све ово утиче на глумце на сцени. Такве чаролије на интернету, наравно нема. Ипак, за некога су и друштвене мреже вид позоришне сцене на којој свако има своју улогу.
- Извор
- Голос России, фото: SXC.hu/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »