Хуманитарана помоћ као камен спотицања
Руководство Србије и лидери косовских Срба изразили су Русији захвалност за хуманитарну помоћ српском становништву Косова. Захвални смо Русији за материјалну и моралну подршку, изјавио је спрски министар за послове Косова и Мехохије Слободан Самарџић. Руске намирнице и лекови треба да помогну неколико хиљада српских породица Косова да изађу на крај са тешком хуманитарном ситуацијом, која се погоршала после једностраног проглашења независности покрајине. Ипак, руска помоћ косовским Србима који живе фактички у блокади није се свима допала. Тему наставља наш аналитичар Петар Искендеров.
Заиста, када не би било двоструких стандарда, требало би их измислити. Иначе, чиме би се бавила западна новинарска братија, која марљиво обслужује интересе политичких кланова и транснационалних копрорација? Кад човек прочита неке чланке просто му позли. Колико треба бити лукав да би се оптужила Русија за експанзионизам и уцену а да се при томе не примећује дебло у сопственом оку! Москва наводно уцењује Европу својим гасом, меша се у унутрашње ствари земаља ЗНД, распирује међунационалне конфликте у прибалтичким републикама… А НАТО бомбардовања Југославије, упад САД у Ирак, увртање руке српским властима, како би оне одустале од енергетске сарадње са Русијом – то, испада, није никакво мешање!
Ево и хуманитарне испоруке су постале предмет спекулације. Амерички лист Крисчен сајенс монитор чак је прогласио руске лекове узроком ескалације конфликта између Русије и САД око Косова. Москва, наводно, није усагласила испоруке са властима у Приштини, а то значи да им је упутила први непосредни изазов. Шта више, испоставља се да ће та помоћ довести до пораста отопра Срба етнички албанској влади.
Разуме се, аналитичар Ендрју Вандер није толико наиван да озбиљно очекује до Москве да усагласи своје ставове са сепаратистима у Приштини – које не признаје ни Русија, ни Србија, ни УН. Па и његово помињање етничке албанске владе у Приштини индикативно је. Од такве етничке владе срби заиста не треба ништа добро да очекују.
Прави узрок актуалне буке састоји се у нечем другом. Спонзори албанских сепаратиста на Косову нервозни су због тога што развој догађаја није кренуо њиховим сценаријем. Ток признавања Косова није успостављен, косовски Срби се и даље потчињавају Београду, а Русија заузима на Балкану све независнију позицију. Ето шта тим поводом мисли руководилац Центра за проучавање савремене балканске кризе Института за славистику РАН, доктор историјских наука Јелена Гускова:
«Русија је изменила свој став. Нема оне Русије од пре 16 година. Данас на Балкану делује сасвим другачија Русија; њен однос према локалним проблемима се кардинално променио. Шта више, промене читаве руске спољне политике започеле су управо на Балкану. Учвршћење позиције Русије у балканском региону веома је индикативно. Русија реално може да учини много за разрешење балканских проблема, да управо преко Балкана појача утицај у Европи, и на крају да учврсти позиције међународних организација на Балкану. То се у првом реду тиче УН, које последњих година Запад на све начине покушава да одстрани од решавања балканских проблема, истиче Јелена Гускова.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »