Рачунари деци покварили вид
Скоро сви будући прваци већ су прошли систематске прегледе у домовима здравља. Педијатра др Иванку Ђерковић из Дома здравља „Стари град“ највише забрињава лош вид, јер све више деце мора да носи наочари. Као узрок др Ђерковић издваја сате и сате проведене испред телевизора и монитора рачунара.
- Уместо да се играју са лоптом и другарима, деца сатима „буље“ у рачунаре играјући игрице. То је разлог што све већи број њих треба да носи наочаре. Наравно, као и увек, много је предшколаца са кривом кичмом и равним табанима - каже докторка Ђерковић за „Блиц“.
Она примећује да малишани имају прилично лоше зубе, много је каријеса, али наглашава да на општини Стари град нема много дебеле и неухрањене деце.
Педијатар др Вера Вујовић из ДЗ „Чукарица“ инсистира на вежбама у вртићима и повећању броја часова физичког васпитања у школама. Др Вујовић је на Чукарици запазила мало већи број гојазне деце у поређењу с претходним годинама, али и мањи број неухрањених првачића.
- Све је више дебељуца јер им родитељи дозвољавају да једу чипс и осталу брзу храну. Чини ми се да због све бржег ритма живота мајке имају све мање времена за кување, па деци сервирају супе из кесице и осталу инстант храну која не може да замени право воће и поврће - сматра др Вујовић.
Ситуација није боља ни у мање урбаним деловима града као што је Гроцка. Чак и тамо, где постоје дворишта и више простора за игру, већина предшколаца има проблем са кичмом и равним табанима. Педијатар др Светлана Савковић из Дома здравља „Гроцка“ приметила је током систематских прегледа повећан број анемичне деце. Ову појаву она везује за неразноврсну исхрану.
- Родитељи дозвољавају деци да једу слаткише и „грицкалице“ уместо воћа и поврћа, да избегавају месо... Запазила сам и да скоро трећина предшколске деце муца, шушка или замењује места гласовима у речи. Лето је идеално време да их родитељи одведу логопеду и поправе стање пре поласка у школу - смтра докторка Савковић.
Мало часова физичког
У Градском заводу за јавно здравље из године у годину се сакупљају подаци о здрављу школараца. Закључак др Љиљане Сокал је да се са узрастом повећава и заступљеност деформитета кичме, па ученици седмог разреда имају кривље кичме и држање од првака. Она зато апелује на родитеље да поведу рачуна о здрављу деце пре него што пођу у школу, када ће им дуготрајно седење у школској клупи и тешки ранчеви додатно оптеретити кичму. Зато, сматра докторка, треба повећавати број часова физичког васпитања.
- Извор
- blic.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »