Усвојени приједлози закона о реформи полиције
САРАЈЕВО, 11. АПРИЛА (СРНА) - Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ усвојио је приједлоге закона о реформи полиције, чиме је испуњен услов за потписивање Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ.
Приједлог закона о независним и надзорним тијелима полицијске структуре БиХ и Приједлог закона о дирекцији за координацију полицијских тијела и о агенцијама за подршку полицијској структури БиХ на сједници, која је завршена касно синоћ, подржало је 22 посланика, 19 је било против, док је један био уздражан.
Приједлози закона усвојени су гласовима посланика СНСД, Странке за БиХ, ПДП, ХДЗ БиХ, ХДЗ 1990 и ДНЗ, против су били посланици СДА, СДП, СДС, БПС и ДНС, а уздржан је био посланик странке "Радом за бољитак".
Приједлог закона о независним и надзорним тијелима полицијске структуре БиХ и Приједлог закона о дирекцији за координацију полицијских тијела и о агенцијама за подршку полицијској структури БиХ разликују се од приједлога Савјета министара БиХ по прелазним и завршним одредбама.
Овим одредбама дефинише се ће да локални ниво, као дио нове јединствене полицијске структуре БиХ, затим одговорајаћа питања односа између тијела основаних овим законима и локалних полицијских тијела, те остали детаљи полицијске структуре, бити регулисани након реформе Устава БиХ у складу са три принципа Европске комисије, и то у два темељна закона - законом о полицијској служби и законом о полицијским службеницима БиХ.
Дефинисано је и да ће се ови закони заснивати на релевантним уставним одредбама, те да ће бити усвојени најкасније годину дана након усвајања Устава БиХ.
Структура јединствених полицијских снага БиХ одговараће уставној структури земље, закључује се у прелазним и завршним одредбама усвојених приједлога закона.
Законом о независним и надзорним тијелима полицијске структуре БиХ се оснивају Независни одбор, Одбор за жалбе полицијских службеника и Одбор за жалбе грађана као независних тијела полицијске структуре БиХ.
Независни одбор је независно тијело Парламентарне скупштине БиХ и надлежан је за избор и смјењивање руководилаца и замјеника руководилаца полицијских тијела БиХ, те надзирање њиховог рада. Одбор чине по три Бошњака, Србина и Хрвата, а именује их и разрјешава Парламентарна скупштина БиХ.
Одбор за жалбе полицијских службеника је независно тијело Савјета министара БиХ, а у његовој надлежности је доношење одлука на жалбе полицијских службеника против одлука које су донијела полицијска тијела БиХ у вези са статусом полицијског службеника.
Трећи одбор који се оснива овим законом, Одбор за жалбе грађана, је независно тијело Парламентарне скупштине БиХ, које је надлежно за примање и просљеђивање надлежним полицијским тијелима жалби грађана на поступање полицијских службеника, а чини га седам чланова који се бирају из реда угладних грађана, који нису запослени у полицијским тијелима БиХ.
Поступак именовања чланова одбора треба да буде окончан најкасније 90 дана од ступања на снагу овог закона.
Законом о дирекцији за координацију полицијских тијела и о агенцијама за подршку полицијској структури БиХ оснивају се Дирекција за координацију полицијских тијела, Агенција за форензичка испитивања и вјештачења, Агенција за школовање и стручно усавршавање кадрова и Агенција за полицијску подршку.
Дирекција и агенције су управне организације у оквиру Министарства безбједности БиХ са оперативном самосталношћу и дјелују искључиво на професионалним основама, не заступајући интересе било које политичке странке, организације или било ког народа у БиХ.
Сједиште тијела која се оснивају овим законом биће утврђена одлуком Савјета министара БиХ.
У надлежности Дирекције за координацију полицијских тијела су, између осталог, комуникација и координација између полицијских тијела БиХ, сарадња са одговарајућим иностраним органима, те провођење заштите лица и објеката органа БиХ и дипломатско-конзуларних представништава.
На челу Дирекције је директор, који има два замјеника, а бира их Савјет министара БиХ из реда конститутивних народа.
У надлежности Агенције за форензичка испитивања и вјештачења су све врсте вјештачења, биохемијска испитивања, ДНК анализа, специјалистичке обуке и вођење статистике и базе података.
Агенција за школовање и стручно усавршавање кадрова организује и проводи школовање и стручно усавршавање припадника полицијских тијела и других служби и агенција из области безбједности, док је у надлежности Агенције за полицијску подршку вођење централне евиденције о запосленима у полицијским тијелима БиХ и набавка опреме за њих.
На челу агенција су директори, који имају замјеника, а бира их Савјет министара БиХ.
Посланици су синоћ по хитној процедури усвојили и Приједлог закона о измјена и допуна Изборног закона БиХ.
Највећи дио измјена и допуна је техничког карактера и њима се олакшава изборни процес, те дају већа овлаштења локалним изборним комисијама уочи предстојећих локалних избора у БиХ.
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »