Русија-САД: пријатељство са мирисом нафте
Комнпанија Росњефт и Exxonmobil договорили су се о заједничком развоју шелфа Карског и Црног мора. Према прогнозама, на подручју развоја „Источно-Приновоземељскиј“ на Арктику, залихе нафте износе око пет милијарди тона, а гаса – више од осам билиона кубних метара.
Руска индустрија нафте и гаса све више се окреће развоју приобалног шелфа. Без обзира на велике резерве угљеводоника на копну, есплоатација природних енергената из мора данас је исплативија и перспеткивнија, сматра аналитичар за нафту и гас Независне аналитичке агенције „Инвесткафе“ Јулија Војтович:
- Чињенциа је да Русија из године у годину повећава удео природних ресурса до којих се теже стиже. Многе компаније у Западном Сибиру буше рупе које нису дубље од три километра. При томе резерве нижих слојева мере се стотинама милиона тона. Али производња залиха до којих се тешко стиже такође је праћена великим улагањима капитала и коришћењем нових технологија. Разраду арктичког шелфа такође прати улагање капитала и коришћење модерних технологија, међутим ресурси шелфа су врло велики. Експлоатација руског шелфа у перспективи омогућиће стабилизацију производње нафте и гаса у Русији, обезбедиће унутрашњу потражњу и повећати обим изозних испорука.
Развој енергетских ресурса морског шелфа не само да ће представљати велики допринос руској ризници, него ће бити велики подстицај техничком развоју индустрије нафте и гаса у Русији, верује директор Института за проучавање нафте и гаса Руске академије наука Анатолиј Дмитријевски:
- Русија генерално заостаје у развоју нафтногасних ресурса континенталног шелфа. Технологије експлоатације шелфа су високе технологије, које пружају могућност развоја сродних области нафтне индустрије. Будући да има такве гигантске ресурсе, за Русију је врло важна фаза освајање арктичког шелфа. А за Еxxonmobil реч је о стратегији будућности.
Међутим сарадња се неће зауставити на развоју руског шелфа. Према одредбама уговора Роснефт је добио 30 учешћа у геолошким и производним програмима Еxxonmobil –а у Канади, а такође у Мексичком заливу и на налазиштима у Тексасу и САД. У будућности компаније планирају да остваре заједнички развој залиха до којих се тешко долази у Западном Сибиру.
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России» / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »