Министарство за економски развој брине се за Гаспром
Према резултатима недавног саветовања у којем су учествовали представници неколико руских министарстава, Министарство за економски развој је доставило писмо са читавим списком фактора који могу потенцијално да нашкоде Гаспрому.
На домаћем тржишту то је увећање тржишног удела независних произвођача, између осталог највеће од њих – компаније Новатек. Према резултатима прошле године удео приватних произвођача гаса на руском тржишту достигао је 25% и наставља да се увећава. Али највише од свега влада се плаши за ситуацију на страном тржишту, пошто 75% укупне зараде Гаспрома формирају управо испоруке гаса за извоз. Главно страно тржиште руског холдинга је Европа, где се сада врши озбиљан притисак на испоручиоце гаса због вишка понуде. За пар година ситуација може да се погорша. 2016. године пуним капацитетом у САД треба да прораде терминали за извоз гаса. Министарство за економски развој сматра да долазак америчког гаса може снажно да удари по Гаспрому, пошто ће он морати да коригује своју политику цена. Коментарише аналитичар банке Руски капитал Анастасија Соснова.
- У првом реду Американци желе да промене правила игре на извозном тржишту. И углавном ће се то тицати принципа „узми или плати“, који све време користи Гаспром. То је када потрошач плаћа квоту за уговорени гас, али не за потрошени. Шта желе Американци, они желе да укину ову квоту, тачније потрошач ће добити право да не плати додатно за то што узима мање гаса.
Као главну ману спротстављања негативним факторима на страном и домаћем тржишту Министарство за економски развој види повећање ефикасности инвестиција. Ресор позива Гаспром да се још једном увери у сврсисходност свих својих инвестиционих програма, као и да смањи трошкове изградње, ремонта и друге капиталне трошкове. Сам Гаспром писмо Министарства за економски развој никако не коментарише, али судећи по изјавама представника фирме у последње време, тешко да компанија дели забринутост министарства због јефтиног гаса из шкриљаца из САД. Тако је недавно председник Гаспрома Алексеј Милер изјавио да је присуство гаса из шкриљаца у Европи сада практично неприменто. У вези са тим за сада нема потребе да се нешто предузима. По мишљењу независног аналитичара Дмитрија Адамидова, став државног холдинга је врло основан, јер перспектива развоја експлоатације гаса из шкриљаца и даље изазива сумње.
- Ових „револуција гаса из шкриљаца“ било је врло много и оне су се завршиле неуспехом. Схватате, то је више медијски догађај, када желе да привуку у разраду ових пројеката новац инвеститора који немају везе са горивно-енергетским комплесом, специфику не познају. Зато иницијатори пројеката зарађују на улагању капитала. Зато се Гаспром сасвим оправдано не брине.
Заиста, многи аналитичари сматрају да експлоатација гаса из шкриљаца кошта много више него што изјављују компаније које га производе. И без обзира на то што годишњи трошкови петрохемијских компанија за активе везане са гасом из шкриљаца износе десетине милијарди долара, у пракси ове инвестиције ризикују да се не исплате. Ако узбуђење око гаса из шкриљаца утихне, и таква производња горива не оправда очекивања, планови америчких испоручилаца да извозе гас у Азију и Европу ће бити у опасности јер у том случају терминали за извоз гаса који ће бити изграђени у САД наредних година, биће практично празни. У вези са тим гасно тржиште Старог Света неће осећати такав вишак понуде који плаши чиновнике из Министарства за економски развој. То значи, равномерни развој Гаспрома ништа не угрожава.
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Остале новости из рубрике »