BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Трка Ковача и Дерипаске за 16 милијарди долара

 Трка Ковача и Дерипаске за 16 милијарди долара
09.04.2008. год.

Власник аустријског концерна „А-тек” Мирко Ковач у борби за РТБ Бор спреман је да „удари” и на најбогатијег Руса Олега Дерипаску. Ковач је јуче оптужио руског бизнисмена да се није придржавао обавезујућих тачака на тендеру за РТБ Бор и најављује да ће уложити жалбу уколико српска власт руској компанији буде дала могућност за реализацију овог посла.

„Установили смо да се Дерипаска није придржавао обавезујућих тачака тендера, као и да није предао банкарску гаранцију”, рекао је Ковач бечком дневнику „Стандард” додавши да је уверен да ће српске власти прихватити његову нову понуду. О томе, иначе, данас на одбору за надзор за РТБ Бор одлучују синдикати, али и министри, а њихов предлог биће разматран на сутрашњој седници владе.

Ковач је изјавио да ће уложити жалбу уколико Србија буде започела разговоре са другопласираним Дерипаском. Најбогатији Рус се, међутим, не оглашава.

Поводом чињенице да није уплатио купопродајну цену на време, бечки бизнисмен је рекао да су му „Срби прво рекли да је посао пукао, и после затражили да поднесе нову понуду”.

„Веома сам заинтересован за РТБ Бор и радовало би ме ако би влада Србије позитивно одлучила”, казао је Ковач бечком листу „Пресе”. „У Европи постоје само четири велика рудника бакра, три су већ у чврстим рукама, а само се РТБ налази на продаји”, објаснио је он своје интересовање за српски бакар. „РТБ располаже са преко два милиона тона бакра, а код цене бакра од око 8.000 долара по тони тамо лежи око 16 милијарди долара”, указао је он. Разумљив је његов интерес за борски рудник, с обзиром на то да он има велику прераду бакра, али ниједан рудник у власништву. Зато се он нада позитивном окончању посла у Србији, додајући да не жели да одустане од свог сна и постане први на тржишту бакра. 

Ковач је такође негирао да „А-тек” има проблем ликвидности објашњавајући да је два месеца преговарао са „Дојче банк” о финансирању куповине РТБ Бор, а да је у петак та банка саопштила да у Србији не жели да се ангажује у текућој години. „То је био жесток ударац”, признао је Ковач рекавши да је одмах започео разговоре са две друге познате банке и да је пронашао алтернативно решење.

Према његовим речима, пронађена је замена за „Дојче банк” за реализацију посла у куповини РТБ Бор, али није прецизирао о коме је реч. Бечки „Курир” пише да ће Ковача, уместо „Дојче банк”, финансирати „Банк Аустрија”, „РЛБ Горња Аустрија”, „Дојче банк” и „Рајфајзенбанк”.

Чини се да део бечке штампе помало саркастично тумачи његову посету Голфском заливу, наговештавајући да Мирко Ковач чак и тамо тражи финансијера.

Сам Ковач је објаснио да ће посетити Абу Даби, Дубаи, Бахреин и Саудијску Арабију, на предавању у организацији политичке академије Савеза за будућност Аустрије и Института за либералну политику, не желећи да потврди да ли та посета и разговори са тамошњим инвеститорима имају неке везе са тешкоћама око финансирања куповине РТБ Бор.

Ковач је рекао да су куповину борског басена бакра након одустајања „Дојче банк” подржале међународне финансијске институције као што су Светска банка, ЕБРД и Европска инвестициона банка, пре свега захваљујући томе што ће „А-тек” уложити знатна средства у заштиту животне средине у Бору.

У централи ЕБРД у Лондону његове наводе и не поричу, али и не потврђују. „ЕБРД је спремна да разговара по питању приватизације Бора са ’А-теком’, али немамо више коментара за сада”, рекла нам је Бојана Тодоровска, задужена за односе с јавношћу ЕБРД.

У седишту Светске банке у Београду кажу да банка нема конкретне контакте с потенцијалним купцима РТБ.

– Светска банка је прошле године влади Србије одобрила кредит у износу од 43 милиона долара за ревитализацију Борског округа, и то за пројекте решавања хитних наслеђених еколошких и социјалних проблема насталих због реструктурирања рударског сектора. Услов за одобрење овог кредита била је приватизација, али то је све с наше стране – рекла је Весна Костић, задужена за односе с медијима канцеларије Светске банке у Београду.

Ових дана се чују и замерке на то што уговор о продаји РТБ Мирку Ковачу није доступан јавности. Сличне примедбе чуле су се и поводом уговора о концесији за аутопут Хоргош–Пожега, када је након подужег инсистирања војвођанских челника део уговора ипак презентован.

Портпарол Агенције за приватизацију Душан Белановић каже да је тајност у овој фази приватизације загарантована због купца коме не би било у интересу да буду познати неки детаљи о његовом пословању. Ова тајност, подсећа он, поштовала се и у другим случајевима приватизације.

– Када се затвори трансакција, односно када и уколико новац буде уплаћен, купопродајни уговор биће стављен на увид јавности – потврдио је Белановић.

Шабић: Јавност има право на садржај уговора

Јавност има право да зна садржај купопродајног уговора између „А-тека” и Агенције за приватизацију, изјавио је јуче за наш лист повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић.

- Мој начелни став, који сам више пута понављао, јесте да у сваком случају који подразумева трошење јавног новца или његов пренос у приватне руке, јавност има право да зна све детаље. Захтев за увид у уговор се најпре шаље Агенцији за приватизацију, а уколико они у року од 15 дана не доставе копију уговора, или се уопште не огласе, тада се може од повереника за информације тражити да он то званично затражи. Решење које повереник доноси је обавезујуће. Уколико, ипак, дотични орган (Агенција за приватизацију) то не учини, Влада Србије може наложити Агенцији да достави копију уговора ономе ко је тражи - рекао је Шабић

Нема рата ни анекса

Бор - Председник већинског Самосталног синдиката борске компаније Драган Алексић изјавио је недавно новинарима да је према уговору, који је склопљен са аустријским „А-теком” (а до кога је борски Синдикат дошао на једвите јада) целокупни износ од 514 милиона долара морао бити уплаћен до 29. фебруара.

- Тим уговоромнигде није предвиђено да се РТБ Бор може купити на рате, а није сачињен ни анекс уговора по коме би се Аустријанцима уплата пролонгирала до 4. априла -рекао је Алексић.

Своју тврдњу Алексић је поновио и у изјави за РТС. Рекао је дословце:

- Морамо се држати уговора, који сам добио и добро проучио.

У прилог томе да ће се држати уговора, Алексић је додао да ће данас (9. априла) на седници Одбора за надзор и спровођење акционог плана за реструктурисање и приватизацију РТБ Бор гласати за раскид уговора са „А-теком”.

Први човек већинског Самосталног синдиката борске компаније је категоричан да је двогодишња агонија у приватизацији борске компаније резултат лоше владине стратегије од самог почетка. Као и многи у Бору, и Алексић, по ко зна који пут, пита надлежне у Србији зашто се продаје целокупна имовина борске компаније и зашто наша држава не задржи већински део акција (51 одсто), као што то чине све државе у свету када приватизују компаније од стратешког значаја за земљу, као што је борска.


Ђелић: Одлучиће запослени
Влада ће само пратити сугестије радника, рекао вицепремијер


Запослени у Рударско-топионичарском басену Бор донеће коначну одлуку о томе ко ће бити нови власник њиховог предузећа. Према речима Божидара Ђелића, потпредседника Владе Србије, о понудама аустријског „А-тека” и СМР-а Олега Дерипаске са радницима и представницима синдиката расправљаће се данас на седници Надзорног одбора за приватизацију тог предузећа.

- Влада ће у четвртак само пратити њихове сугестије, јер запослени најбоље знају која је понуда за њих најбоља - истакао је Ђелић.

На питање новинара како коментарише то што је Мирко Ковач, сувласник „А-тека”, најавио жалбу уколико се у разматрање узме понуда Олега Дерипаске, за кога тврди да није предао банкарску гаранцију и није се придржавао тендера, Ђелић јуче није желео да одговори. Према његовим речима, у овом случају као и у случају аутопута Хоргош-Пожега и нафтно-гасног споразума са Русијом, политику треба оставити по страни.

Предраг Бубало, министар трговине и услуга, новинарима је сугерисао да ће одговарати само на питања која се тичу извозне проблематике, што је била и тема састанка. Упркос инсистирању да је приватизација борског басена актуелна и важна тема, Бубало је повишеним тоном рекао да такво питање не долази у обзир.



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА